Čini razliku

Klasična glazba je opuštajuća i dobra za srce

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Melodije Mozarta i Straussa drže krvni tlak pod kontrolom

Mozart i Strauss glazba su za uši i srce! Tako je: klasična glazba, posebice ona dvojice skladatelja, mogla bi biti dobra za srce.


Njihove bi izvanredne note, naime, mogle smanjiti krvni tlak i otkucaje srca.


To je prema istraživanju objavljenom u časopisu Deutsches ärzteblatt international koju su proveli njemački istraživači s Ruhr Universität u Bochumu.


Istraživači su u istraživanje uključili 120 ljudi, od kojih je 60 zamoljeno da slušaju glazbu 25 minuta, a ostalih 60 da se odmore u tišini.


Ispitanici koji su morali slušati glazbena djela podijeljeni su u tri skupine: prva je bila zadužena za slušanje Simfonije br. 40 Mozarta, druga za neke skladbe Johanna Straussa i posljednja za kompilaciju nekih Abbinih pjesama.


Autori istraživanja tada su izmjerili krvni tlak, broj otkucaja srca i razinu kortizola – takozvanog “hormona stresa” – kod svih 120 sudionika i u biti otkrili da slušanje glazbe, bez obzira na pjesmu koja se sluša, utječe na smanjenje razine kortizola, osobito kod žena.


Samo kad je riječ o otkucajima srca i krvnom tlaku, vrsta glazbe koja se sluša čini određenu razliku.


Mozartova bi simfonija, naime, bila ona koja je najblagotvornija za srce.


Iz rezultata istraživanja njemačkih znanstvenika pokazalo se da je ona najviše snizila broj otkucaja srca i sistolički krvni tlak.


Na drugom mjestu našle su se Straussove skladbe.


Kod Abbinih pjesama, međutim, nije zabilježen neki značajniji učinak: sunčane note glazbe pop grupe, naime, nisu ni izdaleka opuštajuće, kažu stručnjaci, ali s druge strane potiču veću aktivaciju mozga!