Dar iz prirode

Gljive (osobito vrganji) pune su antioksidansa i pomažu vam da ostanete mladi

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Posebno bogate dvjema tvarima korisnima u borbi protiv starenja stanica

Nedavno istraživanje otkrilo je da su gljive posebno bogate dvama antioksidansima korisnima u borbi protiv starenja stanica i stoga dragocjenim za dugotrajni ostanak mladima, kao i za sprječavanje degenerativnih bolesti.


Istraživanje, koje je proveo tim sa Sveučilišta Pennsylvania State i objavljeno u časopisu Journal Food Chemistry, identificiralo je u gljivama izvrsne količine ergotioneina i glutationa (dvije tvari s antioksidativnom snagom), a čak bi, prema stručnjacima, gljive bile najbolji izvor hrane što se tiče svojstava protiv starenja.


Prisutnost antioksidansa varirala bi ovisno o različitim vrstama gljiva (ispitano ih je 13). Znanstvenici su otkrili da su ove dvije tvari posebno prisutne u divljim vrganjima, dok ih obične bijele gljive sadrže manje, iako se uvijek radilo o većoj dozi od većine drugih namirnica.


Robert Beelman, emeritus profesor znanosti o hrani u Penn State Centeru, komentirao je nalaze:


“Ono što smo otkrili je da su, bez sumnje, gljive najveći prehrambeni izvor ova dva antioksidansa uzeta zajedno i da su neke vrste doista bogate sa oba.”


Profesor je objasnio da kada tijelo koristi hranu za proizvodnju energije također uzrokuje oksidativni stres jer se tijekom metabolizma stvaraju slobodni radikali. Oni uzrokuju oštećenje stanica, proteina, pa čak i DNK, jer su vrlo reaktivni i putuju kroz tijelo pokušavajući se spojiti s drugim elektronima.


Prehrana bogata antioksidansima u tijelu može pomoći u zaštiti od ovog potencijalno opasnog oksidativnog stresa.


Bogatstvo ergotioneina i glutationa prisutnog u gljivama također bi bilo vrlo dragocjeno za prevenciju degenerativnih bolesti.


Kao što su znanstvenici primijetili, zemlje koje unose više ergotioneina putem svoje prehrane (npr. Italija i Francuska) također su one u kojima postoji manja učestalost bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove u usporedbi sa zemljama poput Sjedinjenih Država koje konzumiraju manje antioksidativne hrane. Međutim, kako bi se potvrdila ova teorija, potrebna su nova dubinska istraživanja na tu temu.


Istraživanje sugerira da redovita konzumacija gljiva može biti učinkovit lijek protiv starenja kože, mozga itd.


Prednost je, između ostalog, to što gljive kuhanjem ne gube svoje dragocjene antioksidativne tvari, za razliku od ostalih namirnica koje, s druge strane, podvrgnute visokim temperaturama drastično smanjuju svoj blagotvoran učinak na zdravlje.