Druženje u restoranu Zinfandel

SVEČANOST U ZAGREBAČKOJ ESPLANADI Vinarija Kozlović predstavila arhivska vina i početak karijere Gianne, njihove starije kćeri i mlade enologinje

Edi Prodan

Obitelj Kozlović - Antonella i Gianfranco s kćerima / Snimio Edi PRODAN

Obitelj Kozlović - Antonella i Gianfranco s kćerima / Snimio Edi PRODAN

Uz obitelj Kozlović, gdje je s okupljenim vinskim stručnjacima velik dio komunikacije suvereno vodila upravo Gianna, u stručnim pojašnjenjima vina odlično su participirali i  znani enolozi te momjanske vinarije - Danijela Katarinčić i Goran Nežić



Vinarija Kozlović, vlasnici Antonella i Gianfranco, povodom Božića i uspješnog kraja godine, ali iznad svega zbog druženja s ljudima koji na hrvatskoj vinskoj sceni permanentno stvaraju uvjete za promjene na bolje, u zagrebačkom su Hotelu Esplanade organizirali tradicionalno druženje. Kao dakle mnogih prije, bilo je tako i ove godine kad je u Esplanadin restoran Zinfandel bila pozvana domaća vinska scena. No druženje, uz mala jela – vrhunske kreacije chefice Ane Grgić Tomić, bio je ujedno i događaj koji je označio ne samo nastavak priče o Kozlović vinima, već i naznaku njihove budućnosti. U Esplanadi je naime bila održana svojevrsna inauguracija njihove kćerke, Gianne Kozlović, mlade enologinje s diplomom prestižnih talijanskih i njemačkih fakulteta.


Iako je razumljiva roditeljska, zaštitnička skrb upozoravala kako se još mnogo toga ima učiti da bi Gianna na podlozi internacionalno stečenog znanja istinski preuzela njihovu poslovnu priču, prigodni su razgovori pokazali kako je budućnost nove generacije vinarije Kozlović itekako počela.


Gianna Kozlović - enologinja s diplomom prestižnih talijanskih i njemačkih fakulteta / Snimio Edi PRODAN

Gianna Kozlović – enologinja s diplomom prestižnih talijanskih i njemačkih fakulteta / Snimio Edi PRODAN


Vina podesna za monumentalno starenje


Uz uvođenje Gianne u proizvodni proces, drugi dio u Esplanadi ispričane priče na vrlo sugestivan način pripada također nečemu što je bilo nemoguće izložiti bez ozbiljnog vremenskog slijeda: sposobnosti odležavanja, bolje rečeno starenja njihovih vina. Desetljećima je bila stvarana predodžba kako su malvazija i teran sorte koje nisu sposobne na kvalitetan način podnositi starenje. Da, iako baš nitko nema ništa protiv svježih malvazija, štoviše donose one niz komponenti koje ih čine posebnima i privlačnima, kako je pokazala vinarija Kozlović, po mnogima danas čak i sinonim za najkvalitetnije malvazije, njihova su vina itekako podesna za gospodarsko, monumentalno starenje. U Esplanadi je tako na kušanje bila ponuđena cjelokupna Kozlovićeva arhiva, Santa Lucia Malvazija u godištima od 2001. do 2011., potom Santa Lucia Noir čiji najstariji primjerak datira iz 2009. godine, Santa Lucia Teran, kao i Muškat Momjanski koji je ujedno bio i najstarije vino jer njegova polusuha varijanta seže čak u 1999. godinu.




Uz obitelj Kozlović, gdje je s okupljenim vinskim stručnjacima velik dio komunikacije suvereno vodila upravo Gianna, u stručnim pojašnjenjima vina odlično su participirali i  znani enolozi te momjanske vinarije – Danijela Katarinčić i Goran Nežić.


Stvaranje nove generacije stručnjaka


Iako će se dakako većina složiti da je niz istarskih vinarija napravilo odlične iskorake po pitanu održavanja kvalitete i odlične prihvaćenosti svojih vina, ništa, ali baš ništa se ne može mjeriti s uspjehom stvaranja nove generacije stručnjaka iz vlastite obitelji. Nisu dakako Kozlovići jedini u tome, niz je uspješnih enologinja i enologa koji dolaze iz istarskih vinskih obitelji, ali su svakako jedni od onih koji su među prvima bezrezervno istaknuli kako su njihova, uspješnost istarskih kao i svehrvatskih vinarija ovisne isključivo o tome koliko će njihovi utemeljitelji uspjet prenijeti ljubavi prema  vinogradarstvu i vinarstvu na one koji iza njih dolaze. Kako je pokazalo druženje u  Esplanadi, Gianna Kozlović je tu, tek na korak od početka velike vinske karijere.