Wine & dine

Bile smo Kod Zajca pa donosimo detalje o vinskoj karti koja će obilježiti ljetne večeri

Sanda Milinković

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Šarmantni lokal idealan je za prave poznavatelje vina, ali i one koji tek otkrivaju sve njegove čari

Mnogima je jedna od prvih ljetnih asocijacija koktel, ali ljubitelji vina uživat će u dobroj vinskoj kapljici tijekom čitave godine. Jedna od lokacija na kojima će im to biti omogućeno, svakako je wine&dine Kod Zajca.


Šarmantni lokal s pogledom na HNK Ivana pl. Zajca u samome srcu Grada koji teče, oduševit će vas svojom intrigantnom vinskom kartom zbog koje je idealan za prave poznavatelje vina, ali i one koji tek otkrivaju sve njegove čari


Neovisno o tome u kojoj ste grupi, okus odabranog vina pratit će i prigodni finger food zbog kojih ćete toplu ljetnu večer pretvoriti u pravu romansu. Ili sat filozofije, jer kako je rekao francuski kemičar i mikrobiolog Louis Pasteur: “Butelja vina sadrži više filozofije nego sve knjige svijeta zajedno.”


Vlasnik Robert Josip Manestar, kaže nam da je Wine&dine Kod Zajca u doba korone dobio kuhinju što se pokazalo kao pravi put u stalnoj transformaciji ponude i trendova u gastronomiji.


“Zadnju kartu složio je naš chef Damir Tomljenović, a prošle i ove godine ušli smo u projekt riječke gastro luke, s posebnošću vinske luke”, otkriva nam Manestar.



Rješavanje vinskih nedoumica


Tradicija lokala okrenuta je prema vinima i mogućnosti njihova kušanja na čašu. U bogatoj ponudi Kod Zajca nalazi se oko 150 etiketa hrvatskih vinara, a karta se sve više širi i na vina svijeta. 


Vinska karta nas je privukla zbog svoje jednostavnosti jer kada ju otvorite, na prvoj strani se nalazi karta hrvatske na kojoj su vinske regije označene posebnim bojama. Tamno-plavom označena je Istra, svjetlijom nijansom hrvatsko primorje, Podunavlje žutom, Slavonija narančastom i tako regija po regija sve do roze srednje i južne Dalmacije.


Ispod karte stoji “šalabahter” koji ističe autohtona hrvatska vina uz opise pa ćete tako pročitati da je malvazija bijelo vino iz Istre, a zelenac hrvatska verzija talijanskog verduzza iz Slavonije. Na drugoj vas strani čeka popis vina dostupnih u lokalu, a pokraj svakog se naziva nalazi i prigodna boja regije tako možete  provjeriti detalje prije nego naručite. 


Ako ni tada još niste sigurni što bi vam najbolje odgovaralo, dočekat će vas spretna i mlada ekipa na čelu s voditeljem Tonijem koja će vam rado riješiti sve vinske nedoumice.


Doznali smo, sasvim slučajno, da se Rade Šerbedžija ovdje zaljubio u plavac Gregurević i česti je gost za boravka u Rijeci…





Nezaobilazna hrana uz kapljice


“Osim vina imamo i široku paletu destilata i nezaobilazna smo postaja mnogim konzumentima za ispijanje poznate talijanske kave – nekome nakon tržnice, a nekome u pauzi od posla”, kaže Manestar. Toni nam otkriva da je mnogima drago što uz kavu i doručak, mogu uživati i u svježe cijeđenim sokovima. 


Napominje da se svi sokovi rade u tom trenutku na licu mjesta, a u ponudi su interesantni nazivi poput “Vitamin Shock” (vitaminski šok, op.a.) koji se radi od naranče, mrkve, limuna i jabuke te “Rose Blossom” (procvat ruže op.a.) od mrkve, jabuke, naranče i cikle. 


Ako vam nakon kave, soka i zdravog doručka u obliku omleta, tosta, granole ili müslieja, dođe želja za nečim slatkim, možete isprobati rabsku tortu ili bakarski baškot.


Toni nam je za ugodno ljetno vino preporučio istarsku malvaziju, harmonično i ugodno vino za ljetne dane koje se poslužuje na temperaturi od deset do dvanaest stupnjeva.


“Deklić malvazija ima citrusan miris i okus kojim dominira miris cvijeta bagrema, a preporučujem ga uz platu pršuta i sira ili plodova mora, ali i uz tjesteninu jer ima fine citrusne arome i lagano je”, preporučuje Toni.


Dodaje i da lokal radi na širenju vinske karte, a za sve one koji nisu sigurni koje vino odabrati, Toni objašnjava da se sva mogu kušati na čašu i dodaje da u ljetnim danima ne možete pogriješiti sa svježom malvazijom, chardonneyjem ili roseom.