Oprez

Ako ste gladni, klonite se ovih 6 namirnica, bit će vam još gore

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Zašto ste uvijek gladni? Često ovisi i o tome što jedete i žvačete

Što više jedem, više bih jeo“. Kome to nije palo na pamet ispred vrećice gumenih bombona ili nakon ručka u restoranu brze hrane ?


To se događa kada se, unatoč tome što ste pojeli puno hrane i kalorija, uopće ne osjećate siti. Pojeli ste obrok i više ne biste trebali osjećati glad. Međutim, vaše tijelo i mozgovi osjećaju da to nije tako.


Razlog je u tome što je hrana koju ste pojeli lišena hranjivih tvari koje vaše tijelo u tom trenutku traži od vas.


Industrijski slatkiši bogati rafiniranim šećerima, gotova jela začinjena nespecificiranim biljnim mastima i uljima te navodne dijetalne grickalice mogu se ubrojati u najklasičnije “prazne namirnice” koje unose različite kalorije, ali vrlo malo elemenata potrebnih za cjelovitu i pravilnu prehranu.


Plus što stvaraju neku vrstu ovisnosti.


Evo popisa namirnica koje mogu, više od drugih, naglo pojačati osjećaj gladi i koje biste trebali ograničiti, ako ne i izbaciti, iz svojih prehrambenih navika:


1. Žvakaća guma


Možda ovo ne znaju svi, ali dok žvačemo žvakaću gumu, naš želudac počinje proizvoditi želučane sokove, kao da čeka da probavi pristiglu hranu.


Žvačućiu prazno” zavarava vaš želudac i vaš mozak. Odgovor vašeg tijela je pojava iznenadnog peckanja.


2. Gazirana pića


Gazirana pića, uključujući fantomske dijetalne gazirane napitke, koji se deklariraju kao bez šećera jer su zamijenjeni umjetnim zaslađivačima, čak i ako nemaju kalorije, izazivaju neželjene efekte da vrtoglavo počne rasti osjećaj gladi i šećer u krvi.


Naime, nakon otprilike dvadeset minuta, mogu izazvati gotovo trenutačni osjećaj gladi.


3. Hrana sa zaslađivačima i poliolima


Polioli i razne zamjene za šećer definirani su, što nije iznenađujuće, također nenutritivni zaslađivači i koriste se u mnogim proizvodima, čak i onim neočekivanim.


Možemo ih pronaći čak i u kečapu, jogurtu, krekerima, kao i industrijskim keksima i žitaricama. Djeluju tako da smanjuju proizvodnju hormona leptina, odgovornog za pravilan metabolizam masti i za regulaciju osjećaja sitosti.


Stoga što više ograničite namirnice koje na popisu sastojaka sadrže tvari koje završavaju na “ose” i “ol” poput maltitola, sorbitola, ksilitola, ali i glukozno-fruktoznog sirupa.


4. Zamrznuta gotova jela


Smrznuta hrana je možda zgodna za one koji su uvijek u žurbi, ali bilo bi dobro naučiti ograničiti konzumaciju, koja bi trebala biti povremena.


Gotova jela često sadrže tvari koje poboljšavaju njihov okus i izgled, nauštrb nutrijenata potrebnih našem organizmu za postizanje sitosti.


Bilo bi stoga dobro popratiti ih svježim namirnicama, bogatim vlaknima i vitaminima, kako biste dobili uistinu potpun obrok i izbjegli ponovno otvaranje hladnjaka jer ste gladni desetak minuta nakon ustajanja od stola.


5. Industrijski slatkiši i pekarski proizvodi


Industrijski proizvedeni slatkiši, keksi i grickalice obično se prave s bijelim šećerom i rafiniranim brašnom. To ih čini bogatima kalorijama, ali vrlo siromašnima vlaknima, glavnim odgovornima za osjećaj sitosti.


Znamo da je jako teško odoljeti iskušenju slatkiša. Stoga biste trebali izbjegavati pakirane proizvode i pokušati ih pripremiti kod kuće.


Isto vrijedi i za dvopeke, kekse i krekere, koji se prečesto smatraju zdravima i zasitnima, a prolaze procese transformacije tako da su lišeni glavnih nutritivnih svojstava uz otegotnu okolnost što sadrže biljna ulja koja se pretvaraju u hidrogenizirane masti.


6. Dijetalne pločice


Nisu uvijek dobre kvalitete. Često, iako ih nazivaju dijetalnim, sadrže već spomenuti glukozno-fruktozni sirup.


Nadalje, konzumirajući ih umjesto ručka, izložili biste se opasnosti da svoje tijelo opskrbite samo praznim i nedovoljnim kalorijama da vas zasite, tjerajući vas na prejedanje za večerom.


Stoga je puno bolje fokusirati se na dobro izbalansirane obroke, zdrave i što je moguće više pripremljene kod kuće.