Savjeti

7 pravila koje biste trebali pratiti pri odabiru grudnjaka

Lucija Sučić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Kupovina grudnjaka može biti teška, no ne ako imate ova pravila na umu

Pronalazak dobrog i kvalitetnog grudnjaka koji će vam idealno odgovarati može biti stvarno dugotrajan i težak zadatak, i čest je slučaj da potraga završi kupnjom totalno pogrešnog grudnjaka.


Evo savjeta na koje treba obratiti pozornost pri kupnji:


1. Pravilo dva prsta


Naramenice i dio grudnjaka ispod prsa ne bi smjeli biti preuski. ovo pravilo znači da biste bez problema mogli između kože i grudnjaka staviti dva prsta a da vam grudnjak i dalje nije preuzak i da ne žulja. Ako ne možete, trebate ili opustiti naramenice ili promijeniti veličinu.


2. Bez praznina


Svake grudi su drugačije, stoga se pri odbiru grudnjaka nemojte ravnati prema nekome za koga mislite da ima iste grudi, jer se za odabir odgovarajućeg grudnjaka treba pripaziti na puno više faktora. Ukoliko primijetite da nakon što stavite grudnjak postoje praznine ili pak višak kože visi izvan grudnjaka, to znači da grudnjak ne odgovara vašim grudima i zapravo ne pruža nikakvu potporu.


3. Obratite pažnju na centar


Centar grudnjaka, mjesto gdje se košarice spajaju treba se nalaziti u sredini prsa, što znači niti previsoko niti prenisko.


4. Ciljajte srednju kopčicu


Kada zakopčavate grudnjak, idealno je kopčati ga na srednju kukicu ili kopčicu i tada bi vam trebao stajati udobno. Ako ga kopčate na zadnjoj, moguće je da vam je prevelik, ili premali ako ga kopčate na prvoj.


5. Ramena i laktovi


Kada stavite grudnjak, stanite uspravno i ruke stavite ravno uz tijelo. Naramenice bi trebale biti točno između kraja ključne kosti i početka ramena, a grudi bi trebale biti pozicionirane točno između laktova i ramena. Ako su pozicionirane niže od toga, potražite grudnjak koji ima veću moć podupiranja.


6. Vodite računa o koži na leđima


Ako se koža na leđima nakon što stavite grudnjak doima jako stisnuti i kao da se prelijeva oko grudnjaka, to je indikator da vam je potrebna veća veličina ili pak drugačiji tip grudnjaka.


7. A sad, mjerenje


Uzmite krojački metar i izmjerite opseg ispod prsa. To je osnovna veličina (70,75,80,85 itd.). Potom se mjeri opseg na najširem dijelu grupi kako bismo utvrdili veličinu košarice.


Nakon što imate dvije brojčane vrijednosti, oduzmite veću vrijednost od manje i ako je razlika 10-14 cm radi se o košarici A, 14-16 cm o košarici B, 16-18 cm o košarici C, 18-20 cm o košarici D, 20-22 cm o košarici E! Potom potražite veličinu koja je vaša, npr. 85B.


Na kraju krajeva, najbitnije je da se osjećate ugodno i da vam grudnjak pruža ono što mu je i namjena – potpora.