
Foto: Pixabay
Brojna eterična ulja imaju snažno antivirusno djelovanje, a postoji više načina na koje ih možete koristiti u prevenciji i olakšavanju simptoma gripe i prehlade
Jesen je bila neobično topla, a sezona prehlada, bakterijskih i virusnih infekcija već je započela. Iako je prehlade i infekcije nemoguće izbjeći, pogotovo kod manje djece, ovo je vrijeme u kojem svakako trebate dodatnu pažnju posvetiti zdravoj i pravilnoj prehrani vašeg djeteta, kao i boravku na zraku te fizičkoj aktivnosti. Ukoliko se ipak pojave prvi simptomi prehlade ili gripe, prvi korak svakako je konzultiranje s pedijatrom.
Aromaterapija uvelike može pomoći u liječenju te olakšavanju simptoma prehlada i gripa. Naime, brojna eterična ulja imaju snažno antivirusno djelovanje, a najdjelotvornija kod simptoma gripe i prehlade su ona koja su istovremeno dobri ekspektoransi (potiču i olakšavaju iskašljavanje). Pri odabiru eteričnih ulja u terapijske svrhe izuzetno je bitno da pripazite na njihovu kvalitetu.

Kako koristiti eterična ulja kod prehlade i gripe?
Za sprječavanje prijenosa kapljičnih virusnih infekcija najbolje je eterična ulja raspršiti u prostoru pomoću difuzera čime se postiže indirektna inhalacija. Pošto novorođenčad ima osjetljiv dišni sustav, korištenje difuzera nije primjereno za njih. Ulja se mogu i direktno inhalirati parom (posudom s vrućom vodom), difuzerima i inhalatorima ili pak lokalno utrljavati na leđa, stopala i prsa.

Na 30 ml baznog brzoupijajućeg ulja (makadamija, lješnjak, marelica) ukapajte najviše 30 kapi odgovarajućeg eteričnog ulja (ne primjenjujte ovu metodu kod novorođenčati bez savjeta s odgovarajućom stručnom osobom). Mažite dva do tri puta dnevno u tankom sloju na gornji dio leđa i prsa (izbjegavajući područje bradavica) te na stopala. Na stopala se mogu utrljavati i nerazrijeđena eterična ulja, no samo kod odraslih osoba i djece iznad 5 godina.

Koja eterična ulja koristiti?
1. Ravensara/ravintsara
2. Čajevac
3. Eukaliptusi
Eukaliptus globulus sadrži cineol i uglavnom se koristi kod tegoba donjih dišnih puteva.
Eukaliptus radiata, ulje bogato felandrenom, blaže je i manje iritativno, pa je podesnije za upotrebu kod djece te kod tegoba gornjih dišnih puteva.

4. Mandravasarotra
5. Niauli kemotip cineol
6. Kajeput
7. Mirta kemotip cineol
8.Ružmarin
Ružmarin kemotip cineol ne spada u ulja prvog odabira kod dišnih tegoba, jer na raspolaganju imamo druga eterična ulja bogata cineolom, poput gore spomenutih ravensare, niaulia, kajeputa, eukaliptusa.
Kemotip verbenon blag je za kožu, ugodnijeg je mirisa, i neće provocirati jak kašalj kao ulja s cineolom, te će pomoći razrijediti sluz.

9. Bor, jela, čempres, tamjanovci
Ulja bogata čistim monoterpenima (ugljikovodicima), kao što su bijeli bor
Za razliku od ulja s cineolom, ova ulja smiruju pretjerani kašalj. Njihovim metabolizmom (enzimskom obradom u tijelu) nastaju spojevi poput alkohola koji djeluju antivirusno.
Sibirska jela i bijeli bor posebice se preporučuju kod mlađe djece, te astmatičara i bronhitičara. Kod jele treba paziti da je baš sibirska jela, a ne primjerice bijela.
Izvor: aromaterapija.blog
Foto: Unsplash