Inspiriran svemirskim otpadom

Modni dizajner Alen Poropat iz Buzeta preko Kine i natrag do kolekcije »Collective space«

Gordana Čalić Šverko

Alen Poropat / Foto G.ČALIĆ ŠVERKO

Alen Poropat / Foto G.ČALIĆ ŠVERKO

Riječ je o projektu koji, što se tiče teme i motiva, nudi novu estetiku, ali istovremeno budi svijest i potiče na razmišljanje o ozbiljnom ekološkom problemu s kojim se susrećemo, o njegovom utjecaju na okoliš i o mogućim posljedicama.



Modni dizajner Alen Poropat radio je i živio u najvećem kineskom gradu Šangaju, a prije dvije godine vratio se u rodni Buzet, gdje je u holu Narodnog doma, u lijepoj Murtićevoj galeriji sumještanima predstavio najnoviju modnu kolekciju na izložbi naslovljenoj »Collective space«. Editorijal je snimljen 22. travnja na Ćićariji na Dan planeta zemlje, dizajn potpisuje Alen Poropat, fotografije Nina Roland, make up Romana Poropat, a model je Angela Bošnjaković.


– Inspirativni predložak za kolekciju, Alen Poropat crpi iz nečeg potpuno neočekivanog. Riječ je o svemirskom otpadu, kao što su stari generatori i sateliti, koji nisu više u funkciji, ali i dalje uredno kruže orbitom oko planeta Zemlje, brzinom i do 30 tisuća kilometara na sat, predstavljajući sve ozbiljniji problem. Naziv je ove izložbe, pa tako i modne kolekcije »Collective space«, a koja nadahnuće pronalazi u sasvim neestetskoj kategoriji, kao što je svemirski otpad, pretvarajući ga ne samo u inspirativni light motiv za kolekciju, već i, ili možda prvenstveno, u ozbiljnu temu za razmišljanje o prostoru koji nas okružuje, rekla je predstavljajući izložbu ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta »Augustin Vivoda« Mirjana Pavletić.


Progovarajući kroz svoje kreacije na ovaj način, Alen Poropat budi svijest i promišlja o čitavom nizu problema: o ekologiji, razvoju moderne tehnologije, o globalizmu, konzumerizmu, njihovim dobrim i lošim stranama. 




– Kolekcija spaja, s jedne strane, jednostavnost kroja, tehniku drapiranja, prirodne materijale, primjerice našivavanje filca… a s druge strane, boje svemira, motive svemirskog otpada, mikro elektroničke komponente, vizure planeta, i svojevrsni retro stil s kraja 60-ih godina prošlog stoljeća kada se intenzivnije počinje pojavljivati elektronička industrija koja će nas u narednim desetljećima sasvim prožeti i ući u sve pore naše svakodnevice, istaknula je Pavletić.


U dojmljivoj prezentaciji Alen Poropat pojasnio je vezu između svemirskog otpada kao nadahnuća za kolekciju i novonastalih modela. Riječ je o projektu koji, što se tiče teme i motiva, nudi novu estetiku, ali istovremeno budi svijest i potiče na razmišljanje o ozbiljnom ekološkom problemu s kojim se susrećemo, o njegovom utjecaju na okoliš i o mogućim posljedicama.


Za ovaj je projekt Alen Poropat pronašao nadahnuće i u mnogoljudnoj Kini gdje se problem otpada nastoji riješiti i putem respektabilnog broja reciklažnih postaja.