
Foto Reuters
Eutanazija se može obaviti samo ukoliko je riječ o vrlo staroj životinji kojoj zbog visoke životne dobi otkazuju osnovne životne funkcije, zbog čega nema ni minimalnu kvalitetu života
Uginuće kućnog ljubimca za vlasnika je uvijek bolan i stresan trenutak i teško se na njega pripremiti unatoč spoznaji da je životni vijek životinje znatno kraći od ljudskog.
U situacijama pak kada je kućni ljubimac zbog starosti ili teške neizlječive bolesti izložen stalnoj patnji, vlasnik je suočen s jednom od najtežih odluka – onoj o eutanaziji.
Kako se zbog boljih uvjeta života i životni vijek kućnih ljubimaca produljio, i mnogi vlasnici pasa i mačaka sve češće se suočavaju s pitanjem trebaju li eutanazijom uskratiti patnju svom ljubimcu, pri čemu im je savjetovanje s veterinarima od velike važnosti. Da je uvijek riječ o nimalo lakoj odluci, potvrđuje veterinarka Petra Kovačić.
Iako vlasnici ljubimaca, ističe dalje dr. Petra Kovačić, traže od veterinara da im se kaže pravo stanje njihova ljubimca, te savjet što učiniti u takvoj situaciji, konačna odluka je isključivo na njima.
Vlasnici se teška srca odlučuju za eutanaziju, a ima i onih koji nakon toga preispituju svoju odluku. S druge strane, ima i onih koji se nisu odlučili na taj korak te je životinja nakon dugotrajne patnje sama uginula, pa sebi predbacuju što je nisu poštedjeli muka. Sve to svjedoči kako je riječ o iznimno teškoj odluci.
Kod eutanazije je riječ o postupku sličnome pripremi operacije. Životinja najprije dobije sredstvo za umirenje kako ne bi bila uznemirena, a nakon toga narkotik kojim se uvodi u stanje opće anestezije. Nakon toga ljubimac više nije pri svijesti već u dubokoj narkozi. Tek tada mu se intravenozno aplicira sredstvo za usmrćivanje koje u sebi sadrži i analgetik. Preparat za usmrćivanje blokira centar za disanje, zaustavlja rad srca i sve aktivnosti mozga, kaže dalje dr. Kovačić, te ističe kako je riječ o posve bezbolnom postupku koji se može opisati kao »uginuće u snu«.