(Ne)profitabilni Bond

“No Time to Die” unatoč prometu od 600 milijuna dolara na kino blagajnama i dalje u minusu

T.I.

Tri tjedna kasnije, producenti filma i dalje se znoje, ali film je ipak bliže željenom financijskom cilju jer je s jučerašnji  danom prebacio 600 milijuna dolara globalno, između ostalog i zbog jakog odziva nominalno domaće publike u Velikoj Britaniji



Prije negoli je posljednje izdanje Jamesa Bonda napokon došlo u kina, stručnjaci Varietyja bliski holivudskim izvorima izračunali su da „No Time To Die“ mora na kino blagajnama ostvariti oko 800 milijuna dolara prometa kako bi ostvario pozitivnu nulu. Naime, produkcija je koštala između 250 i 300 milijuna dolara i s beskrajnim odgađanjima, troškovi opetovane reklamne kampanje procjenjuju na barem još 100 milijuna.


Nakon što je u prvom vikendu prikazivanja na američkom tržištu ostvario prihod od 56 milijuna dolara što je bilo ispod predviđanja od 60 do 70 milijuna, sumnjalo se da bi zadnji film s Danielom Craigom u ulozi agenta 007 mogao doći do profita, i da usput postane film s najvećom zaradom otkad je pandemija pogodila svijet i između ostalog devastirala kino prikazivačku djelatnost svuda osim u Kini.


Tri tjedna kasnije, producenti filma i dalje se znoje, ali film je ipak bliže željenom financijskom cilju jer je s jučerašnji  danom prebacio 600 milijuna dolara globalno, između ostalog i zbog jakog odziva nominalno domaće publike u Velikoj Britaniji, gdje je distribucija započela deset dana prije od ostatka svijeta.




Iznad očekivanja, u prvih mjesec dana prikazivanja na britanskim je blagajnama uprihodio 86 milijuna funti. Na listi box officea svih vremena u Velikoj Britaniji to je trenutno šesti rezultat, a uskoro će biti i peti jer su „Avengers: Endgame“ zaradili tek tri milijuna više. U još nekih sedam dana prikazivanja „No Time to Die“ bi trebao dostići tu cifru. Na toj top listi James Bond dominira s još dva naslova: „Skyfall“ je drugi sa 103,2 milijuna funti, a „Spectre“ treći s 95,2. Listu predvodi „Star Wars: The Force Awakens“ sa 123,3 milijuna, a među pet još je „Avatar“ s 94 milijuna funti prometa na britanskim kino blagajnama.


Kino svijet se u zadnje vije godine stubokom promijenio. Po prvi put u povijesti, i 2020. i 2021. najveću zaradu na blagajnama ostvarili su filmovi s Dalekog istoka. Prošle godine to je bio “Demon Slayer: Mugen Train”, japanski film i k tome animirani, a ove godine kineski ratni film „The Battle at Lake Changjin“ sa zaradom od 858 milijuna dolara, uglavnom ostvarenih na ogromnom domaćem tržištu. „No Time To Die“ uz „F9“ među pet s najvećom zaradom u 2021. brani čast Hollywooda, ali to je slaba utjeha ako ostvari financijski minus, što je nakon mjesec dana prikazivanja prilično izgledno.