Rekapitulacija

Vojko Obersnel o svoja dva desetljeća na čelu grada: “Interes Rijeke bio mi je na prvom mjestu”

Damir Cupać

Vojko Obersnel / Foto: M. GRACIN

Vojko Obersnel / Foto: M. GRACIN

Riječki gradonačelnik zahvalio je svima koji su bili uz njega 21 godinu, prije svega građankama i građanima Rijeke.



RIJEKA – Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel održao je posljednji redovni susret s riječkim medijima na kojima je dao presjek 21-godišnjeg rada i poručio da neće biti gradonačelnik iz sjene.


– Ne pada mi napamet jer i mene je na početku moga gradonačelničkog mandata pratila stigma da sam gradonačelnik na daljinski upravljač Slavka Linića. Prije četiri godine rekao sam da se više neću kandidirati, a ja do svoje riječi držim, ali to ne znači da odlazim u političku mirovinu jer ću biti na raspolaganju SDP-u. Isto će biti i kada Marko dobije izbore, ako ikada zatraži moj savjet, rado ću pomoći, odgovorio je Obersnel na novinarske upite.


Riječki gradonačelnik zahvalio je svima koji su bili uz njega 21 godinu, prije svega građankama i građanima Rijeke.




– Bez njihove podrške bilo bi nemoguće biti gradonačelnik 21 godinu. Građani ili većina koja me birala vjerovali su u kvalitetu politika. Interes Rijeke bio mi je na prvom mjestu. Imao sam različitih ponuda, ali nisam htio napuštati Rijeku zbog obaveza prema građanima koji su me birali. Ali 21 godina je sasvim dosta i treba prepustiti mjesto mlađim ljudima da se dokažu. Zahvaljujem svim zaposlenicima gradske uprave, gradskih poduzeća i ustanova, zahvaljujem medijima koji su pomogli da informacije o radu Grada Rijeke dođu do građana.


Mediji su nerijetko bili korektiv i usmjeravali su me da komuniciram bolje, jasnije i otvorenije. Ostavljam gradsku upravu na visokoj razini dostupnosti informacija. Vjerujem da će tako biti i u sljedećem razdoblju. Ponekad je bilo iskrica, ali to je sastavni dio posla, vezano je i za moj karakter koji je takav kakav jest. Vjerujem da smo zajedno postigli da Rijeka bude najtransparentniji grad u Hrvatskoj u kojemu je moguće doći do svakog odgovora, izjavio je Obersnel.


Odmah se osvrnuo na neispunjeno obećanje o gradnji autobusnog kolodvora.


Autobusni kolodvor


– Znam da ćete me to sigurno pitati pa ću odmah i odgovoriti. Žao mi je da nismo realizirali taj projekt, iako i dalje smatram da to nije bio prioritet. Moglo se to napraviti, ali da smo u taj projekt investirali 50 milijuna eura, ne bi bilo sportskih dvorana, vrtića, škola, art-kvarta Benčić, socijalnog programa. Opet bih odabrao isto, poručio je Obersnel, a onda je nabrojio najvažnije projekte tijekom 21 godine. Prvo je naveo Sveučilišni kampus.


– Sveučilišni kampus sjedište je kreativnog i inovativnog sveučilišta. Stvorili smo uvjete da Kampus bude na jednom mjestu. Nakon što nam je vlada prepustila 2003. godine zemljište vojarne na Trsatu, prepustili smo ga Sveučilištu, a dijelom i KBC-u za gradnju nove bolnice. Preko 130 milijuna kuna su troškovi Grada Rijeka u tom projektu te 40 milijuna kuna za gradnju nove bolnice, naveo je Obersnel.


Nakon toga naveo je uvođenje Građanskog odgoja kao izuzetno važan projekt.


– Napravili smo to prvi u Hrvatskoj jer je obrazovanje ključno za razvoj svakog društva. Kontinuirano smo stipendirali studente i učenike, a za što je tijekom mojih mandata izdvojeno preko 32 milijuna kuna za oko 4.000 stipendija. Izgrađeno je šest novih vrtića i osigurano 600 novih mjesta. Obnovili smo 27 vrtića i škola, kazao je Obersnel.


Kada je riječ o sportskoj infrastrukturi, riječki je gradonačelnik naglasio da je u nju uloženo preko 500 milijuna kuna jer je izgrađen bazenski kompleks na Kantridi, atletska dvorana, Centar Zamet i Astronomski centar, ali se ulagalo i u postojeću sportsku infrastrukturu.


Kulturni projekti


– Što se tiče kulture, u kapitalne kulturne projekte uloženo je oko 250 milijuna kuna jer smo u art-kvartu Benčić izgradili ili će biti izgrađene četiri nove zgrade za četiri ustanove. S rekonstrukcijom »Galeba« riječ je o preko 300 milijuna kuna. Uredili smo Exportdrvo kao izložbeni i sajamski prostor. Osnovane su dvije nove ustanove – Art-kino i HKD na Sušaku. Postavili smo visoku ljestvicu kada je riječ o kvaliteti kulturnih događanja, rekao je Obersnel.


Riječki gradonačelnik osvrnuo se na financijsko stanje Grada Rijeke.


– Imovina Grada Rijeke bila je 2001. godine 2,8 milijardi kuna, a danas je 8,3 milijarde kuna zahvaljujući brojnim investicijama. Grad Rijeka je većinski vlasnik 13 trgovačkih društava s temeljnim kapitalom od 900 milijuna kuna, naveo je Obersnel.


On je iznimno ponosan i na projekt Europske prijestolnice kulture koji je odrađen u izuzetno teškim uvjetima zbog pandemije COVID-19.


Komunalni sustav


– Bitan dio moga programa bila je socijalna politika. Uređeno društvo mora voditi računa o najslabijima kojima je pomoć potrebna. U 20-ak godina izdvojili smo za korisnike i udruge oko 600 milijuna kuna. Otvorili smo i savjetovalište za rad sa zanemarenom ili zlostavljanom djecom, a dans je to gradska ustanova Tić. Održali smo Psihijatrijsku bolnicu Lopača, pohvalio se Obersnel.
Kada je riječ o komunalnom sustavu, riječki gradonačelnik izdvojio je nabavu 194 nova autobusa, rekonstrukciju i zamjenu plinske mreže koja je koštala oko 380 milijuna kuna, ulaganje oko 50 milijuna kuna u sustav javne rasvjete, preko 600 milijuna kuna za vodovodnu i kanalizacijsku mrežu…


– Ulaganja u komunalnu infrastrukturu su dvosjekli mač jer je riječ o velikim projektima, a nakon završetka radova, to se više ne vidi i brzo se zaboravi. S populističkog stajališta pametnije je graditi fontane, ali komunalna infrastruktura je okosnica za razvoj grada. Otvorene su četiri garaže s preko 2.000 parkirnih mjesta, u riječka groblja uloženo je 163 milijuna kuna što je omogućilo gradnju preko 6.000 novih grobnih mjesta, izgrađenio je 600-tinjak stanova po modelu poticane stanogradnje, a uskoro će početi gradnja njih još 90, nabrojao je Obersnel.


U uređenje Starog grada uloženo je 65 milijuna kuna, uređeno je devet trgova i ulica, uređen je Kazališni park, izgrađen je novi park na Pomeriju, izgrađena su 42 nova dječja igrališta, zadovoljan je Obersnel.


Dodao je da je za poduzetništvo i za subvencije u deset godina osigurano 30 milijuna kuna, a kao vrlo važne naveo je investicije u poduzetničke inkubatore i start-upove.


Turistička ekspanzija

Riječki gradonačelnik osvrnuo se i na turizam kao gospodarsku granu koja je doživjela ekspanziju posljednjih deset godina.


– Kada sam počeo pričati o turističkom potencijalu Rijeke, svi su mislili da sam neozbiljan. U posljednjih deset godina broj ležajeva je povećan s 1.500 na 8.300, a tomu treba dodati i novih 500 ležajeva u hotelu Hilton na Kostabeli. Broj ležajeva u privatnom smještaju 2009. godine bio je 173, a 2019. godine bilo ih je 5.300. Turizam je prepoznat kao djelatnost za dodatne prihode. Slično je i s kruzerima jer 2009. godine nije bilo nijednog, a 2019. godine uplovila su u riječku luku 24 kruzera. Taj broj je 2020. godine trebao biti još veći, ali zadesila nas je pandemija COVID-19. Izgrađen je hotel Hilton na Kostabeli, u planu je izgradnja hotela u Domu željezničara, očekuju se investicije u hotele Jadran, Park i Neboder, otvoreno je oko 15 hostela.