Liječnici upozoravaju i savjetuju

STIŽE TOPLINSKI VAL Već sada liječničkih intervencija 20% više

Sanja Gašpert

Kalendarski početak ljeta obilježit će visoke temperature zraka i prvi ovoljetni toplinski val / Foto M. LEVAK

Kalendarski početak ljeta obilježit će visoke temperature zraka i prvi ovoljetni toplinski val / Foto M. LEVAK

Lanjskog svibnja u PGŽ-u je ukupno bilo 2.227 intervencija, mahom vezanih uz epidemiju, a ovaj svibanj je završio s 20 posto više intervencija uglavnom vezanih uz vrućine i pojačan broj turista, a očito će porast biti i u lipnju, kaže dr. Senka Kajčić



RIJEKA – Novi tjedan i kalendarski početak ljeta obilježit će visoke temperature zraka i prvi ovoljetni toplinski val. Prema najavama meteorologa, temperature će ići iznad 30, a ponegdje i do 35 stupnjeva. Na Jadranu će biti uglavnom suho i vruće uz obilje sunčana vremena te uz slab do umjeren vjetar promjenjiva smjera. Ljeto službeno stiže u utorak, kada će vrućina ipak nakratko popustiti, ali samo u nekim dijelovima zemlje. No, već od srijede temperatura zraka će posvuda biti iznad 30 stupnjeva. Pojava prvog toplinskog vala u Hrvatskoj, a i šire u regiji, varira od godine do godine. Nije neuobičajeno da se on javi sredinom lipnja kao 2019. godine, ili krajem lipnja kao lani. Da se toplinski valovi u Hrvatskoj mogu pojaviti i prije lipnja, pokazuju podaci s početka 2000-ih. Primjerice, 2003. prvi toplinski val praćen sušom zabilježen je još početkom svibnja. Uslijedila je serija toplinskih valova u lipnju, srpnju i kolovozu 2003., ne samo u Hrvatskoj, nego i diljem Europe.


Turisti uranili


S ljetnim vrućinama i porastom temperatura zraka raste i broj intervencija na Zavodu za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije. Ove godine broj intervencija u odnosu na prošlu godinu povećan je za 10 do 20 posto tijekom svibnja, a povećanje intervencija bilježi se već i tijekom lipnja, posebice na Krku i u Crikvenici.


Izbjegavati sunce između 10 i 17 sati

 




– Treba izbjegavati boravak na suncu između 10 i 17 sati, što se posebno odnosi na kroničare i druge srčane bolesnike, djecu i trudnice te starije osobe. Treba piti što više tekućine, najbolje vode ili nezaslađenih čajeva, odnosno napitaka bez alkohola, kofeina i puno šećera. Na otvorenom treba nositi laganiju odjeću i pokrivalo za glavu. Treba jesti češće, ali manje, laganije obroke s više voća i povrća. Također, važno je rashladiti prostor u kojem se živi te koristiti hladniji noćni zrak za rashlađivanje doma. Otvorite sve prozore ili rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati kada je vanjska temperatura niža, ako je to moguće, jer je propuh bolji od vrućine. Kroničari trebaju redovito piti svoju terapiju, a osobe s povišenim krvnim tlakom češće ga kontrolirati. Na kraju, što je i najvažnije – ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu, kaže dr. Kajčić.

– Evidentno je kako su turisti ove godine ranije počeli dolaziti u Hrvatsku, pa su posebno »krcati« poslom naši liječnici na otoku Krku i u Crikvenici. Uz intervencije vezane uz vrućinu, tu su i razne ozljede, kao i problemi s kojima se bore kroničari. Pojačan je i broj intervencija i u Rijeci i okolici, ali ne značajno. Prošle godine tijekom svibnja u našoj županiji imali smo ukupno 2.227 intervencija, koje su uglavnom bile vezane uz epidemiju koronavirusa, a ove godine svibanj je završio s 20 posto više, odnosno 2.422 intervencije, koje su uglavnom bile vezane uz vrućine i pojačan broj turista.


 


Držati se preporuka


Sve naše destinacije u svibnju bilježe porast intervencija u odnosu na isti mjesec prošle godine osim Vrbovskog, a očito će porast biti i u lipnju, kaže Senka Kajčić, dr. med., specijalist hitne medicine, zamjenica ravnatelja i voditeljica medicinske djelatnosti Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije. Dr. Kajčić dodaje kako je dobro prisjetiti se načina kako se u vrućim ljetnim danima može rashladiti, ali i obvezno se držati liječničkih preporuka, pa tako u najtoplijem dijelu dana treba izbjegavati izlazak na otvoreno i fizički rad, a preporučuje se i redovno korištenje sredstava sa zaštitnim faktorom. Posebno se upozorava da se djecu i životinje ne smije ostavljati u parkiranom vozilu.