PRELIJEVANJE POSKUPLJENJA

Riječane čeka drastično poskupljenje vode? U Vodovodu izračunali da im je struja skuplja čak – četiri i pol puta

Jagoda Marić

Foto Sergej Drechsler / Sanjin Strukic PIXSELL

Foto Sergej Drechsler / Sanjin Strukic PIXSELL

S odlukom o tome hoće li poskupiti cijenu vode u ovoj ili sljedećoj godini, sačekat će predstavljanje Vladinih jesenskih mjera



Građani su dosad inflaciju najviše osjećali kad su u pitanju energija i hrana, no već nekoliko mjeseci poskupljenja se polako prelijevaju i na sve ostale robe i usluge i postaju sve veća. Broj lokalnih zajednica kojima je električna energija poskupjela i po nekoliko puta sve je veći i samo o tome jesu li im postojeći ugovori istekli prije pola godine ili mjesec dana ovisi je li taj račun veći za dva, tri ili četiri puta. Skuplji energenti znače da će se sve teže financirati lokalna rasvjeta, grijanje škola ili županijskih bolnica, dječjih vrtića, domova za starije i nemoćne. Posljednjih tjedana aktualno je pitanje cijena vode u javnim vodoopskrbama, opet kao posljedica poskupljenja električne energije.


U pojedinim je gradovima, primjerice u Otočcu, voda već poskupjela, dio lokalne samouprave tek kalkulira kako će se i koliko višestruko poskupljenje električne energije preliti na cijene vode, a oni koji o tome još nisu donijeli odluku čekaju Vladine jesenske mjere koje bi lokalnim vlastima i njihovim ustanovama i tvrtkama, među kojima su i javni vodovodi, trebale pomoći da trošak što manje preliju na potrošače, među kojima nisu samo kućanstva, nego i industrija i obrti, a u nekim krajevima i poljoprivrednici koji tako dobivaju vodu za navodnjavanje.


Korekcija cijena


S odlukom će, čini se, pričekati i u Rijeci, gdje je komunalno društvo Vodovod i kanalizacija dogovorilo kupnju električne energije za budućih 12 mjeseci, po cijeni koja je četiri i pol puta veća od one koju su plaćali u posljednje dvije godine. Izbora baš i nisu imali jer su morali prihvatiti jedinu ponudu HEP-Opskrbe, koja je značila da će struju u sljedećih 12 mjeseci platiti gotovo 31 milijun kuna, dok je dosad taj trošak bio 6,9 milijuna godišnje.




U odgovoru na naše pitanje hoće li, kao brojne općine i gradovi u Hrvatskoj, koji najavljuju poskupljenje vode i oni posegnuti za tim, iz Grada Rijeke su nam, uz napomenu da je zakonskim i podzakonskim aktima određeno da cijena vodnih usluga mora biti na razini pokrića troškova isporučitelja vodnih usluga, poslali odgovor iz kojeg je vidljivo da će s odlukom o tome hoće li poskupjeti cijenu vode u ovoj ili sljedećoj godini sačekati da Vlada predstavi svoje mjere.


– S obzirom na već objavljenu informaciju kako Vlada RH ima ideju kako dugoročno i održivo riješiti problem s povećanjem cijene energenata, KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. će sačekati te eventualne mjere za prevladavanje poteškoća u novim uvjetima poslovanja unatoč tome što upravo trošak električne energije najviše utječe na ukupne rashode KD-a Vodovod i kanalizacija d.o.o, a time i utvrđivanje cijene vodnih usluga, poručili su iz Grada. Dodaju i da poskupljenje električne energije generira i poskupljenje svih ostalih zavisnih sirovina i energenata, a u konačnici i cijene vodne usluge zbog čega gradovi i općine najavljuju poskupljenje vode.


Ističu i da oni gradovi i općine kojima su važeći dvogodišnji ugovori i kojima se oni protežu i na iduću godinu neće biti primorani odmah korigirati cijenu vodnih usluga u tolikoj mjeri. Pojašnjavaju da je u slučaju tvrtke Vodovod i kanalizacija ugovor za nabavu električne energije istekao 31. 7. 2022.


– Po njemu je godišnji trošak bio utvrđen u iznosu od gotovo 6,9 milijuna kuna, dok je za istu uslugu u ovogodišnjoj provedenoj javnoj nabavi pristigla samo jedna ponuda, i to od HEP-Opskrba d.o.o. u iznosu od gotovo 31 milijun kuna, navode iz grada u svom odgovoru.


Tvrtka je nakon provedenog natječaja u 2020. godini imala okvirni sporazum s poduzećem GEN-I Hrvatska na razdoblje od dvije godine i njegova je okvirna vrijednost iznosila 13,75 milijuna kuna. Prije isteka tog ugovora u svibnju 2022. godine pokrenut je novi otvoreni postupak javne nabave za opskrbu električnom energijom, za razdoblje od 12 mjeseci i na temelju provedenog prethodnog savjetovanja sa zainteresiranim gospodarskim subjektima, prvotno planirana procijenjena vrijednost povećana je s 25 na 30 milijuna kuna. Na kraju su dobili samo jednu ponudu HEP-Opskrbe i to za iznos od 30,88 milijuna kuna koji se s PDV-om penje na 34,9 milijuna kuna.


U Vodovodu i kanalizaciji tako i nisu imali nekog izbora i taj su ugovor potpisali 16. kolovoza i proslijedili HEP-Opskrbi na potpis.


Pred kolapsom


Situacija je to slična stotinama takvih u Hrvatskoj, a činjenica da se na natječaje uglavnom javlja samo HEP-Opskrba govori da ostali opskrbljivači ne mogu ponuditi konkurentniju cijenu i da će je bilo tko uspjeti dobiti u sadašnjoj situaciji. Nedavno je gradonačelnik Sinja Miro Bulj iznio podatak da je tvrtki »Vodovod i odvodnja« HEP za gotovo pet puta poskupio struju, pa je ustvrdio da je u Sinju i Cetinskoj krajini opskrba vodom pred kolapsom. Na to je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović uzvratio tvrdnjom da je Vodovod Cetinske krajine tri puta odbio potpisati ugovor s HEP-om te da je u listopadu prošle godine imao ponudu za struju od 134 eura, lanjskog prosinca od 170 eura, a krajem ožujka ove godine 256 eura. Sada je ta cijena veća od 550 eura. I upravo je takvo kretanje cijena ono što izaziva brigu lokalnih vlasti, izračuni gradova i općina kažu da će samo ukupni godišnji trošak javne rasvjete u lokalnim jedinicima porasti s 400 na gotovo 1,9 milijardi kuna. Tome treba dodati još troškove energenata za škole, vrtiće, same gradske uprave…


Uz to električna energija jedan je od važnijih troškova u poslovanju vodoopskrbnih poduzeća, i lokalne vlasti možda bi i sanirale gubitke tvrtki kojima su osnivači da se može pouzdano procijeniti da će se cijene električne energije za godinu dana stabilizirati na nekim nižim razinama. No, u sadašnjoj situaciji to je neizvjesno i poskupljenje vode, tamo gdje su ugovori za električnu energiju, može se spriječiti samo intervencijom Vlade.


Banski dvori s mjerama još ne izlaze, poruka je uvijek ista, da su sve opcije otvorene. Mogu se čuti zahtjevi da se i na isporuku vode PDV smanji na pet posto sa sadašnjih 13 posto, ali to je, kao i u slučaju goriva, situacija u kojoj će se s više novca iz proračuna subvencionirati onaj tko puni bazen nego kućanstva, odnosno građani čija je egzistencija ugrožena.