Skup

Otvoreni Torpedo Days 2, u publici se tražilo mjesto više

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Plan je da se ovo događanje postane tradicionalno i da se održava četiri puta godišnje



U prostoru proizvodnog parka Torpedo, održana je manifestacija “Torpedo days 2”. Ovo je drugi takav skup, gdje se u publici tražilo mjesto više, a prvo takvo događanje održano je u rujnu.


– Plan je da se ovo događanje postane tradicionalno i da se održava četiri puta godišnje, kaže direktor Riječke razvojne agencije Porin Dario Zorić, organizator ove manifestacije čiji je cilj promocija novih tehnologija te povezivanje različitih industrija i akademskog sektora s novih tehnologijama.


Tema “Torpedo days 2” bila je “Primjena pametnih rješenja u različitim industrijama”, koju je Europska komisija u svojim novim smjernicama istaknula kao najvažniju strategiju za održivo i inovativno gospodarstvo.




Foto Vladimir Mrvoš


 


Program je započeo s uvodnim predavanjem Damira Medveda, menadžera prodaje u novim poslovnim područjima Ericsson Nikola Tesla d.d. Medved je istakao da Rijeka nije slučajno već godinama proglašavana za “najpametniji grad” u Hrvatskoj jer se upravo tu provodi projekt u vrijednosti od 20 milijuna eura u koji su uključena brojne inovativne riječke tvrtke.


Grad Rijeka je još 2015. godine pokrenuo inicijativu za osnivanje centara kompetencija u području tzv. pametnih gradova te je u suradnji s partnerima, odnosno predstavnicima gospodarstva, ali i znanstveno-istraživačkim organizacijama osnova tvrtku Smart RI.


Najavio je i dolazak financijskih sredstva EU, koja inovativne tvrtke trebaju iskoristiti, kao i predavanja o projektima koja će započeti 17. siječnja.


Panelom raspravom na primjenom pametnih rješenja u različitim industrijama susjelovali uz Damira Medveda, Luka Bracanović iz tvrtke E-glass, osnivač tvrtke REEV Electric, Igor Felc i direktor BrightDock & Huuk, Mateo Starčević Filipović. Luka Bracanović iz tvrtke E-glass podijelio novosti o prilagodbi logopedske aplikacije Kokolingo za mobitele, kao i o najnovijim izmjenama aplikacije.


Foto Vladimir Mrvoš


Osnivač tvrtke REEV Electric, Igor Felc, koji ima iskustva s električnim vozilima, najavio je zanimljiv projekt koji razvija baš u prostorima razvojne agencije Porin. Riječ je o projektu u kojem se svaki automobil može pretvoritni u hybridni, odnosno da postane pomalo – električni. Trošak za takvu prilagodbu bio bi oko 2.000 eura, ali realizacija projekta zaživjeti će tek 2025. godine.


U Rijeci je početkom ovog mjeseca startala nova društvena mreža mlade riječke tehnološke tvrtke BrightDock pod nazivom Huuk, koja vas povezuje s ljudima u neposrednoj blizini na osnovi vaših interesa i u samo nekoliko klikova.


Ova aplikacija za društvene mreže spaja korisnike i zajednice na temelju njihovih interesa i lokacija, a komunicira se pomoću emoji naljepnica. Radi na iOS (iPhone) i Android sustavima, a u planu je i aplikacija za Huawei.


Omogućuje korisnicima da se osobno povežu s onima sličnog ukusa, želja i interesa. To nije aplikacija za upoznavanje poput Tindera, ali se može koristiti za pronalaženje spoja. Dok je Tinder fokusiran na izgled, Huuk se fokusira na osobne interese, dostupnost i prijateljstvo.


Tržište je globalno, ali interakcija korisnika je lokalna. Ciljana demografija Huuka je od 16 do 45 godina, podjednako za muškarce i žene. Nakon Rijeke, u planu je lansiranje u Zagrebu, Beogradu i Ljubljani prije ljeta, a nakon toga London, pa New York, Tokio, Berlin, Šangaj…


Nakon predavanja sudionici su imali priliku obići prostor Proizvodnog parka Torpedo i pogledati demonstraciju industrijske opreme za aditivnu tehnologiju, odnosno 3D printanje, skeniranje i modeliranje.


– Početna ideja bila je promišljanje na koji način sve one aktivnosti koje provodimo u tehnološkom laboratoriju našeg Proizvodnog parka Torpedo gdje imamo industrijsku opremu za aditivnu tehnologiju, a riječ je o opremi za 3D printanje u različitim materijalima, 3D skeniranje i 3D modeliranje staviti u službu potreba koje imaju poduzetnici i obrtnici.


Koristeći ovu tehnologiju poduzetnici i obrtnici mogli bi raditi male serije proizvoda, prototipe i slično, kaže Zorić. Novi smjerovi unutar Europske unije kreću se upravo u smjeru razvoja aditivnih tehnologija koja je vezana uz održivo gospodarstvo i društvo.