Skulptorica i keramičarka

Hrvatski Betlehem Margarete Krstić: Kako su jaslice s Grobnika svijetu pokazale Lijepu Našu

Mirjana Grce, Sanja Gašpert

Margareta Krstić

Margareta Krstić

U svoje jaslice je Margareta Krstić utkala ne samo vjeru i ljubav, i ne samo svoj grobnički zavičaj, već i mnogo toga drugog iz hrvatske kulturne i tradicijske baštine



Veliki talent i snažna vjera odveli su Margaretu Krstić, našu poznatu skulptoricu, keramičarku ne samo u njezin unutarnji svijet, nego i diljem svijeta. Prvim putuje i raste od djetinjstva, a drugi je s prvim jednostavno došao u njezinim zrelim godinama.


Prema ljudima diljem svijeta nije putovala osobno, već ju je u razne krajeve odveo njezin rad – jaslice izrađene u keramici. Hrvatske jaslice.


Bar na fotografijama vjerojatno smo ih svi već vidjeli u mnogim izričajima, i one uvijek ponovo donose iznenađenje i osvajaju svojim mirom, nježnošću i ljepotom. U njih je utkala ne samo vjeru i ljubav, i ne samo svoj grobnički zavičaj, već i mnogo toga drugog iz hrvatske kulturne i tradicijske baštine.




Naravno, svemu su tome prethodila njezina pomna, gotovo etnološka, istraživanja o odijevanju naših predaka, što je kasnije objavila u više knjiga. Prvo je proučavala odjeću, a s odjećom i nekadašnji život Rijeke i okolice, kasnije i drugih.


Creska Sveta Obitelj obišla svijet


S tim je znanjima kreirala skulpture mnogih likova, poput grobničke mlikarice i težaka, patricijki i morčića u koje je utisnula svoju Grobnišćinu i Rijeku, njihove ljude i njihov život. Iz te riznice Margareta Krstić izražava se na svoj prepoznatljiv i uvijek ponovo nov način odijevajući Svetu obitelj, pastire, kao i mudrace s Istoka, i sve druge koje je s njima u Betlehem dovela, u narodne nošnje iz cijele naše zemlje.


Na naslovnoj stranici ovoga priloga su njezine selačke jaslice. Prve koje je izrađivala bile su grobničke i riječke, pa dubrovačke, splitske, šestinske… Prije par godina izradila je cresku Svetu obitelj, isto tako i jaslice koje naše povijesno blago svjedoče glagoljicom, ili Frankopanima, ili pak pričaju i o hrvatskim kraljevima.


Pa jaslice kojima svjedoče Ivana Brlić Mažuranić i njezin šegrt Hlapić, i mnoge druge. Svake godine s mirom i ljubavlju izrađuje jedne nove inspirirane našom baštinom, a poneke su imale i više od sto likova.


Bilo je i onih u kojima je u Betlehem, zajedno u tradicijskoj odjeći, dovela ljude iz svih krajeva Hrvatske. Jedne od takvih nazvala je Jaslice vjernog hrvatskog puka i upravo je njih, prije nekoliko godina, na audijenciji u Vatikanu, darovala papi Franji.


Jaslice koje naše povijesno blago i identitet svjedoče glagoljskim slovima


Posebno za njega izradila je još jedne jaslice sa svim likovima u hrvatskim narodnim nošnjama, i oboje su u Santa Marti, kući u kojoj papa Franjo živi i svakoga jutra slavi misu.


Margareta Krstić bavi se i drugim temama, ali događaj Isusovog rođenja glavnina je njezinog opusa. Svoje jaslice je izlagala u Asizu, Betlehemu, Cuneu, Lublinu, Rijeci, Rimu, Vatikanu, Veroni, i mnoge su nagrađivane.


No kako su obišle svijet? Oni koji su ih imali prilike vidjeti u tim gradovima zasigurno ih pamte, a ponijeli su i njihove fotografije.


No najvažnija fotografija s njezinim jaslicama je ona pape Franje pred creskom Svetom obitelji s prošlogodišnje izložbe »100 jaslica« u Vatikanu. Posjetivši izložbu, Papa je baš pred njima zastao, moguće i zbog toga, jer već poznaje umjetnički rukopis Margarete Krstić.