Jasna poruka

Bol ne treba trpjeti! U riječkoj bolnici obilježen Svjetski dan borbe protiv boli

Barbara Čalušić

Foto: KBC Rijeka

Foto: KBC Rijeka

Liječenje boli temeljno ljudsko pravo



RIJEKA – Liječenje boli temeljno je ljudsko pravo, jedna je od glavnih poruka obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv boli koji je obilježen i u Kliničkom bolničkom centru Rijeka.


Brojni sudionici


KBC Rijeka, Klinika za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli u suradnji s Fakultetom zdravstvenih studija Rijeka, Medicinskom školom u Rijeci, Hrvatskim društvom za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu (HDARIM) i Hrvatskim društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije (HDMSARIST) obilježili su Svjetski dan protiv boli na Poliklinici Sušak u čekaonici ispred Ambulante za palijativnu medicinu i liječenje boli, gdje su se dijelili promotivni materijali u cilju edukacije bolesnika.


– U ambulanti za liječenje boli provode se specijalistički pregledi kod anesteziologa-algologa.




Bolesnik se upućuje od liječnika obiteljske medicine ili drugog specijalista u trenutku kada terapija nema učinka ili je slabo učinkovita.


Farmakološka se terapija propisuje ovisno o dijagnozi, jačini boli i dobi bolesnika.


U ambulanti se provodi i terapija boli akupunkturom te minimalno invazivne metode liječenja boli: blokada bolnih točaka, pojedinačna blokada zglobova, radiofrekventna ablacija, RACZ procedure i mnoge druge procedure prilagođene svakom bolesniku ponaosob, navodi glavni tehničar Klinike za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli KBC-a Rijeka Josip Brusić.


Povijest


Kroz povijest, iskušavale su se različite metode olakšavanja boli, posebice tijekom operacija. Pokušavalo se s raznim metodama, biljkama i preparatima, ali bezuspješno.


Izvođenje kirurških zahvata bilo je ravno egzekuciji, a brojni su zahvati zabranjeni zbog nemogućnosti da se bolesnika učini »bezbolnim« tijekom kirurškog zahvata.


Stomatolog William Thomas Green Morton u rujnu 1846. godine bezbolno je bolesniku izvadio zub koristeći eter.


Prvu javnu etersku narkozu izveo je 16. listopada 1846. godine u Bostonu u bolnici Massachusetts General Hospital kod bolesnika kojemu je kirurški uklonjen tumor na lijevoj strani vrata. Bolesnik je udisao eter preko posebno dizajnirane staklene kugle u kojoj je bila spužva uronjena u eter.


Uspješnost zahvata objavljena je u svim novinama i polučila je veliku pozornost. Taj dan obilježava se u svijetu kao Svjetski dan anestezije.


Hrvatska


Prva eterska narkoza u Europi izvedena je u Hrvatskoj, konkretno u Zadru. Kirurzi Cezar Pellegrini-Danieli, Jerolim Definis, Toma Fumegallo i Ivan Bettini izveli su prvu operaciju u eterskoj narkozi operiravši ukliještenu herniju kod starije bolesnice.


Danas, u 21. stoljeću bol ne treba trpjeti – možda je ne možemo potpuno ukloniti, ali možemo smanjiti njezin intenzitet i olakšati svakodnevno funkcioniranje.