OŠ Pećine

Odobren Erasmus+ program: Bogatstvo različitosti promiče toleranciju

Ingrid Šestan Kučić

EU projekti važni su za unapređenje rada - OŠ Pećine / Foto M. GRACIN

EU projekti važni su za unapređenje rada - OŠ Pećine / Foto M. GRACIN

OŠ Pećine je jedina dobitnica kratkoročnog projekta u Primorsko-goranskoj županiji, a ovo je ujedno i prvi Erasmus+ projekt ove riječke škole



RIJEKA – »Bogatstvo različitosti« (»The Richness of Diversity«) naziv je Erasmus+ programa koji je Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila Osnovnoj školi Pećine, a izuzev nekoliko akreditiranih škola s dugogodišnjim iskustvom, OŠ Pećine jedina je dobitnica kratkoročnog projekta u Primorsko-goranskoj županiji, a ovo je ujedno i prvi Erasmus+ projekt ove škole.


Svekolike vrijednosti


Prihvaćeni iznos sufinanciranja je gotovo 175 tisuća kuna, a ciljevi projekta su povećati međukulturalnu osviještenost učenika i djelatnika škole, promicati toleranciju i dijalog sukladno europskim vrijednostima te ponuditi učenicima suvremene modele poučavanja na navedenu temu kroz kreativno izražavanje i digitalne tehnologije. U okviru projekta ukupno 12 učitelja boravit će izvan Hrvatske i stjecati nova znanja i vještine na strukturiranim tečajevima ili job shadowingu koje će kasnije prenijeti svojim kolegama, ali i implementirati u nastavu i redovan rad škole.



Koordinator EU projekata OŠ Pećine, Igor Vlajnić, kaže da je ta škola posljednjih nekoliko tjedana za učenike provela niz aktivnosti, a početkom svibnja u školi su boravili i učitelji i ravnateljica Volksschule Triester iz Graza na job shadowingu u okviru svog Erasmus+ projekta pod nazivom »Vode nas povezuju«, u kojem je OŠ Pećine jedan od partnera te se u budućnosti očekuje i nastavak suradnje.





– Projekt »Bogatstvo različitosti« službeno započinje 1. lipnja i traje punih 12 mjeseci, tijekom kojih se uz brojne mobilnosti očekuju i aktivnosti u školi. U projektu sudjeluju i učitelji: Snježana Sabljak, Tamara Ručando, Janja Giaconi, Eda Jozipović, Bernard Markovinović, Nikolina Tomljanović, Christiana Jelača, Tea Jurčić, Silvija Mavrinac, Debora Babić Ružić, kao i knjižničarka Ksenija Sobotinčić-Štropin, kaže Vlajnić.



Ravnateljica Jasna Vukonić-Žunič dodaje da se projektom želi promicati svekolike vrijednosti u obrazovanju, prvenstveno podizati svijest o nacionalnom i europskom identitetu, prihvaćati različitosti i poticati toleranciju među učenicima.


– Trudit ćemo se nadograditi sadržaje i ishode Građanskog odgoja i obrazovanja.


Izuzetno zadovoljstvo


Također, potaknut ćemo mobilnost učitelja kako bi upoznali različite europske obrazovne modele, upoznali kolege s kojima će započeti multikulturalnu suradnju te će usavršiti znanje stranoga jezika. U planu je omogućiti isto i učenicima škole. Izuzetno smo zadovoljni dobivenim bespovratnim europskim sredstvima jer će nam omogućiti stručna usavršavanja diljem Europe.


Dodajući da su europski projekti jako važni za unaprjeđenje rada škole, predsjednik Vijeća roditelja Davor Lukas ističe i da su prilika za učitelje i učenike da obogate svoje iskustvo u školi i izvan nje.