"Održivost u praksti"

Zaklada Friedrich Ebert u Cresu održala seminar za žene aktivne u lokalnoj politici u regiji

Walter Salković

U pratnji turističkog vodiča sudionice seminara razgledale su Cres, a na radnom ručku im se pridružio i gradonačelnik Marin Gregorović



Zaklada Friedrich Ebert u Cresu je organizirala dio seminara „Održivost u praksi“ namijenjen politički aktivnim ženama na lokalnoj razini iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije.


U creskoj gradskoj vijećnici im je djelatnik gradske uprave Franjo Toić govorio o energetskoj tranziciji cresko-lošinjskog otočja, Sanela Klarić, delegatkinja u Domu naroda Federacije BiH, predstavila je načine korištenja ovčje vune u građevini, a Vesna Jakić iz Rute ih je upoznala sa creskim iskustvima s vunom.





U pratnji turističkog vodiča sudionice seminara razgledale su Cres, a na radnom ručku im se pridružio i gradonačelnik Marin Gregorović.


Prof. dr. Sanela Klarić, arhitektica je i profesorica na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu, a u bavi se europskim integracijama u sektorima održivog razvoja, kružnom ekonomijom, ruralnim razvojem, korištenjem prirodnih materijala i zdravom arhitekturom.



– Moj se doktorski rad na Tehničkom sveučilištu u Beču bavio prirodnim materijalima u graditeljstvu kao što su ovčja vuna, slama, drvo i glina.


S novim izazovima klimatskih promjena tu možemo pronaći odgovore na mnoga pitanja. Ovakvi su susreti korisni zbog umrežavanja i razmjena znanja.


Meni iz BiH je najzanimljivije da vidim u praksi kako te stvari funkcioniraju drugdje jer kod nas je najčešći odgovor da se nešto ne može ili da je preskupo, pa mi je važno da u susjednim zemljama kao što je Hrvatska vidim dobre primjere, ispričala je dr. Klarić, a o problemu odbačene vune, posebno značajnom na Cresu, kaže da je to važan resurs, a ne otpad.


Naime, na Cresu se samo manji dio vune koristi za rukotvorine, a mogla bi se preraditi u higroskopni granulat u poljoprivredi ili za izolaciju u građevini, kako je u svom predavanju istaknula dr. Klarić.


Vesna Petković, članica Gradske skupštine Grada Beograda iz Demokratske stranke, Cres je posjetila prvi put, ali bi se rado željela vratiti s obitelji.



– Ovaj skup je nastavak studijskog putovanja na kojem sam sudjelovala prošle godine. Koristan je jer na primjerima dobre prakse možemo naučiti što se sve može napraviti u energetskoj tranziciji ili, kao što smo danas čuli, kako se može korisno upotrijebiti nešto što se smatra otpadom, kao što je vuna.


U Hrvatskoj je po pitanju tranzicije puno napravljeno, a mi u Srbiji tek trebamo donijeti prave strategije. Kao nekome tko sudjeluje u političkom životu važno mi je da se takve teme posebno naglašavaju, smatra Petković.


Predsjednici SDP-a Rovinja i gradskoj vijećnici Mariji Blažina ovakva su druženja korisna prvenstveno iz profesionalnih razloga.



– Po profesiji sam djelomično i ekolog, bavim se istraživanjem mora, a od kada sam se uključila u politiku, zelene politike i općenito razvoj održivosti prirodni su odabir u mom programu.


Na ovakvom studijskom putovanju i sličnim okupljanjima može se puno naučiti iz konkretnih primjera dobre prakse te onda to primijeniti kod nas u lokalnoj zajednici i ugraditi u lokalne politike, rekla je Blažina koja kroz gradsko vijeće i kroz medije stalno nastoji isticati zelene teme, te poticati gradsku vlast da razvija projekte koji idu u smjeru energetske neovisnosti i klimatske neutralnosti.


Prije dolaska na Cres sudionice studijskog putovanja u Rijeci je primio gradonačelnik Marko Filipović, a u Riperaju su saznali kako otpadu produljiti vijek trajanja.


Na Krku im je Vjeran Piršić iz EKO Kvarnera govorio o energetskoj tranziciji i potencijalu obnovljivih izvora energije, dok je sustav gospodarenja otpadom i suradnju krčkih jedinica lokalne samouprave predstavio Ivan Jurešić, pomoćnik direktora Ponikva.