Doba korone

Noviteti dostava i “to go”: Većina liburnijskih ugostitelja prilagodila se situaciji, kavoljupci negoduju

Marina Kirigin

Spašavaju nas oni koji i dalje rade, posebno gradilišta na koja dostavljamo marende, ali i firme iz okruženja – kaže vlasnik matuljske oštarije Štacion Loris Lončarica



OPATIJA – Velik dio liburnijskih restoratera/ugostitelja prilagodio se novom načinu poslovanja. Nakon što je stigla nova mjera Vlade te su morali zatvoriti svoje objekte, odlučili su nastaviti raditi u zakonskim okvirima te ponuditi dostavu svojih jela ili pak mogućnost da se naručeno preuzme na vratima lokala. Posebno simpatičnog marketinškog trika dosjetila se oštarija Štacion u Matuljima.


Kako se ispred lokala nalazi poveliko parkiralište, ponudili su »drive in« – isporuku u automobil, a na stol su postavili i zvono kojim se obavještava osoblje da je klijent stigao po naručeno. Vlasnici lokala, obitelj Lončarica, za ovog je mini lockdowna odlučila i proširiti zonu dostave hrane.


– Odlučili smo se proširiti dostavu i ponuditi mogućnost preuzimanja, a sve da zadržimo naših 11 zaposlenika. Oni su svi naši dugogodišnji djelatnici, poznaju svakoga gosta, i ne želimo ih izgubiti. Sada poslujemo s minusom, ali smo sretni da smo još svi na okupu. Najviše nas spašavaju oni koji i dalje rade, posebno otvorena gradilišta na koja dostavljamo marende, ali i firme iz okruženja – rekao je vlasnik Loris Lončarica čiji objekt nudi marende u razdoblju od 10 do 17 sati, a dnevni meni se može naći na Facebooku.


Raznolika ponuda




Opatijska ugostiteljska ponuda za van, ili kako se sve češće govori »to go«, u ovo korona vrijeme je raznolika. U ponudi su jela s roštilja, raznovrsne marende, sushi, proljetne rolice, hamburgeri – uglavnom za svačiji ukus ponešto… U centru Opatije uslugu dostave hrane nudi i japanski restoran i bread&burger bar. Da se ugostitelji itekako drže pravila i svih propisanih mjera, govore i dezinficijensi, natpisi s obavijestima pred vratima, maske na licima zaposlenih… Svjesni su opasnosti virusa, međutim, isto tako smatraju da su ove najnovije protuepidemijske mjere trebale biti poduzete već puno ranije, u listopadu ili studenom, a ne sada, kad je virus već toliko raširen. Zbog toga navode da ne vjeruju da će Vlada RH odobriti otvaranje 21. prosinca jer se u tom kratkom vremenu neće ništa postići. Slično razmišlja i Kristijan Brajković, vlasnik Boćarije Opatija i Caffe bara Tennis.


– Tennis smo zatvorili i tri su radnika za sada na čekanju, a u Boćariji smo zadržali sve djelatnike koji sada rade sve ono za što postoji potreba, od dostave do rada u kuhinji. Naša stalna klijentela ostala nam je vjerna i u ovom mini lockdownu, a najviše nas drži građevina – narudžbe s opatijskih gradilišta na koja dostavljamo marende. Radimo u minusu i poduzimamo sve kako bismo svi zajedno preživjeli – rekao je Brajković koji se osvrnuo i na nove mjere za ugostitelje.


Svima jednako


– Smatram da bi svi trebali biti jednaki, odnosno da bi se zakon trebao na sve jednako odnositi. Ovako imamo ugostitelje kojima je potpuno zabranjen rad i recimo hotelijere koji mogu imati otvorene hotele i nuditi ugostiteljsku uslugu svojim gostima. Tako se na startu opatijskog Adventa čekalo u redu na terasi hotela Mozart, a adventske su kućice bile istovremeno zatvorene. Nemam ništa protiv rada na otvorenom, volio bih da ga odobre, ali ne mogu shvatiti zbog čega se jednima rad dozvoljava, a drugima ne – rekao je Brajković.


Isto razmišlja i voditelj jednog opatijskog kafića koji je svoja vrata morao zatvoriti, a koji dodaje da propisane mjere sigurno jesu potrebne u nekim velikim gradovima, primjerice Zagrebu, gdje je teško kontrolirati i gdje postoji velika fluktuacija ljudi.


– Mislim da ista pravila ne bi smjela vrijediti u Opatiji i u Zagrebu. Ovdje se stvarno moglo dozvoliti otvaranje poneke adventske kućice, posebno kad je hotelima dozvoljen rad te mogu imati »to go« ponudu na terasi – rekao je opatijski ugostitelj, a matuljski naveo i da mu je žao što su u ovom naletu mjera kafići vjerojatno najviše »sankcionirani«.


– Mislim da je nepošteno zatvoriti kafiće, a i dalje pustiti da trgovački centri rade. Ne vidim koja je razlika, pravila bi trebala biti za sve ista – zaključuje ugostitelj.


Kavoljupci negoduju


Kava za van u Opatiji se ovih dana može uzeti na samo nekoliko lokacija. Uz terasu hotela Mozart, kava se nudi i u ugostiteljskom objektu Veloce pa čak i u Tisak Media Centru u Opatiji, gdje se može uzeti na automatu. Zato ne čudi da se upravo na tom gradskom potezu od Slatine do hotela Kvarner susreće veliki broj ljudi s kavom »to go« u rukama. Međutim, brojni kavoljupci, iako zadovoljni da bar negdje mogu doći do omiljenog im napitka, negoduju zbog cijene na jednom od rijetkih punktova koji ima dozvolu za rad, onom hotela Mozart na Slatini, a na kojem se macchiato naplaćuje 19 kuna.