Gradsko vijeće

Crikvenički vijećnici ipak usvojili proračun za 2023., Rukavina odbio uvođenje građanskog odgoja

Bruna Matičić

Najveća rasprava povela se oko amandmana za uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u crikveničke škole, a koji je gradonačelnik odbio prihvatiti



Crikvenički vijećnici većinom su glasova ipak usvojili proračun Grada Crikvenice za 2023 godinu s projekcijama za 2024. i 2025. godinu. Prijedlog proračuna “težak” 23,3 milijuna eura podržali su vijećnici koalicije HDZ – HSP te vijećnici Trećeg bloka, dok je klub vijećnika SDP – PSG ostao suzdržan.


Na prijedlog proračuna ovoga puta pristiglo je čak jedanaest amandmana, i to dva od strane vijećnika Trećeg bloka, dok su devet amandmana predložili vijećnici koalicije SDP – PSG.


Gradonačelnik Crikvenice Damir Rukavina prihvatio je tri amandmana među kojima su povećanje subvencije poduzetnicima u iznosu od 20 tisuća eura, kao i povećanje od 6 tisuća eura za aktivnosti nacionalnih manjina i razvoj civilnoga društva te sufinanciranje potpomognute oplodnje.




Preostali amandmani, poput uređenja dječjeg igrališta Polača u Selcu, Matkino, igrališta u Vukovarskoj ulici, na glavnoj gradskoj plaži, zatim uređenje okoliša Hrvatskog narodnog doma u Dramlju, parka u centru Crikvenice i nogostupa u Selcu, nisu prihvaćeni jer su predložene aktivnosti već obuhvaćene u postojećem prijedlogu proračuna, objasnio je gradonačelnik Rukavina.


Rukavina odbio građanski odgoj


Najveća rasprava među crikveničkim vijećnicima povela se je oko amandmana vezanog za uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u crikveničke škole, a koji je gradonačelnik odbio prihvatiti.


– Ovaj amandman se odbija jer je odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja od 2019. godine građanski odgoj uvršten u kurikulum za osnovne i srednje škole te se obrađuje kao međupredmetna tema.


Dakle isti se već provodi kroz nastavke predmete i satove razrednika tijekom školske godine. Smatram da dodatni programi nisu potrebni, a uvođenje građanskog odgoja kao izvannastavne aktivnosti nametanje je političkih i ideoloških sustava, obrazložio je Rukavina.


U ime predlagatelja amandmana vijećnik Mario Kružić (SDP) zatražio je glasanje, a svoje mišljenje o amandmanu izrazio je i vijećnik Trećeg bloka Ivan Smojver.


– Građanski odgoj i obrazovanje izuzetno je važna tema koja se odnosi na naše mlade, najranjiviju populaciju, a koja je proteklih dana izazvala veliku pozornost građana i podvojena mišljenja.


Implementacija građanskog odgoja i obrazovanja započeta je 2014. i završena 2019. godine, obaveza je za sve škole u Hrvatskoj i tako se trebamo ponašati.


Ipak, sam pristup realizacije tema za koje nije definirana literatura otvara mogućnosti za segmentarno izdvajanje sadržaja, manipulaciju i zlouporabu termina za dnevno političke potrebe, ali imamo mogućnost izraditi priručnik prilagođen našim okolnostima.


Mislim da trebamo pojačati komunikaciju, sjesti za stol i napraviti prihvatljivu literaturu za građanski odgoj, istaknuo je Smojver, a svoj su stav o građanskom odgoju obrazložile i vijećnice Trećeg bloka, Vesna Car Samsa i Sonja Polonijo.


“Čovjeku trebaju lijeva i desna ruka”


– Građanski odgoj nije samo LGBT, on je puno više od toga, te u školama postoji kao međupredmetna tema. U osnovnim školama za sada imamo tri izborna predmeta te ne znam ima li potrebe za uvođenjem građanskog odgoja kao zasebnog predmeta.


Inicijativa je dobra te vjerujem da smo na tragu nečega o čemu bi još mogli raspravljati, komentirala je Car Samsa, dok je Polonijo naglasila da će se svi složiti da je kod djece potrebno razvijati sposobnost kritičkoga promišljanja, tolerancije prema različitosti, ali i sposobnost kvalitetne komunikacije.


– U svemu što radimo trebamo tražiti zajednički nazivnik te surađivati. Čovjeku trebaju lijeva i desna ruka da bi bio funkcionalan, a isto to treba i grad te moramo naći ono što nam je zajedničko kako bi radili za boljitak sviju, poručila je Polonijo koja je mišljenja da je preuranjeno izdvajati novac za predavanja, ali da bi se u dogovoru s ravnateljicama moglo definirati na koji način poboljšati kvalitetu obrazovanja djece za 21. stoljeće.


Polonijo je također, uoči glasanja o proračunu, objasnila posljedice njegova neizglasavanja te je pozvala kolege da promisle kako će glasati te da budu odgovorni prema onima koji su im dali svoj glas.


Nakon rasprave, proračun Grada Crikvenice za 2023. godinu usvojen je bez prihvaćanja spomenutog amandmana za kojeg je ruke diglo petero vijećnika koalicije SDP – PGS.


Tijekom sjednice vijećnici Gradskog vijeća minutom šutnje odali su počast dugogodišnjem predsjedniku MO Dramalj Ivanu Pavliću, a po završetku sjednice s vijećnicima se pozdravila Sonja Polonijo kojoj je ovo bila posljednja sjednica te je mandat stavila u mirovanje, a naslijediti će ju kolega Goran Raguž.


Vijećnicima su se obratili i gradonačelnik Damir Rukavina, predsjednica gradskog vijeća Vesna Car Samsa i vijećnik Mario Kružić, a čiji zajednički zaključak i nadanje jesu da će suradnjom nastaviti raditi za boljitak i prosperitet Crikvenice i svih njezinih građana.