Djeca žrtve sukoba

Županija uredila vrtić u Plešcu, ali on je još zatvoren. Gradonačelnik Dražović traži tehnički pregled: ‘Ne želim kršiti zakon’

Marinko Krmpotić

Kad zakonski uvjeti budu ispunjeni, ja ću ga prvi otvoriti, kaže Dražović



PLEŠCE – Djeca predškolskog uzrasta i njihovi roditelji iz mjestašca Plešce bit će, dojam je, jedine žrtve nastavka sukoba vezanog uz (ne)rad vrtića u tom malom lijepom mjestu. Podsjetimo, javnosti je taj sukob postao poznat sredinom srpnja ove godine, kad su se razočarani roditelji pobunili protiv namjere Grada Čabra da od iduće pedagoške godine, a to znači od početka rujna, njihova djeca umjesto u Plešce odlaze u vrtić u desetak kilometara udaljeni Čabar.


Gradske su vlasti taj prijedlog obrazlagale činjenicom da prostor vrtića u Plešcu ne odgovara standardima predškolskog odgoja, dok istodobno istovrsni prostor u Čabru zadovoljava sve uvjete i nudi mogućnost puno kvalitetnijeg boravka i rada djece. Ponukani činjenicom da je taj, po mišljenju predstavnika Grada Čabra, neadekvatan prostor u vlasništvu Primorsko-goranske županije, roditelji su se obratili i županiji koja je reagirala i najavila kako će naći sredstva i tijekom ljeta urediti prostor vrtića te stvoriti uvjete koji će omogućiti rad u zakonom određenim uvjetima. Zaista, ovog su ljeta izvršeni radovi i jučer je na našu adresu došao dopis Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje u kojemu je navedeno: »Primorsko-goranska županija preko UO-a za odgoj i obrazovanje tijekom ljeta uložila je 30.000 eura u uređenje dijela prostora Područne škole u mjestu Plešce na području Grada Čabra, a koji koristi dječji vrtić. Tom je investicijom osigurano da mali predškolci i dalje ostaju u vrtiću u svom mjestu, a Županija je ispunila obećanje da će omogućiti bolje uvjete za smještaj djece vrtićke dobi. Naime, nakon što je Grad Čabar donio odluku da zbog neadekvatnih uvjeta djecu presele u čabarski vrtić, o čemu prethodno PGŽ kao osnivač škole nije bio obaviješten, odlučeno je da se tijekom ljeta uredi prostor koji je sada spreman za prihvat djece«.


Poštovanje procedure


Naravno, nakon ovog dopisa logično je bilo pomisliti da su problemi otklonjeni te da će djeca iz Plešca već danas, a najkasnije u ponedjeljak, iznova krenuti u svoj vrtić. Nažalost, neće. Naime, gradonačelnik Čabra Antonio Dražović ljut je i revoltiran nepoštovanjem procedure i, po njemu, iznimno slabom komunikacijom s Primorsko-goranskom županijom koja, primjerice, na svojoj stranici objavljuje tekst o završetku radova, šalje to i novinama, ali o svemu ne obavještava i Grad Čabar.




– Podsjećam da je 17. srpnja Edita Stilin, pročelnica UO-a za odgoj i obrazovanje, dala suglasnost na promjenu Statuta i Pravilnika Dječjeg vrtića »Buba Mara« po kojoj se vrtić Plešce briše iz Statuta, odnosno zatvara. Nakon toga nikakav drugi dokument nisam dobio, a to znači da taj vrijedi i da je vrtić zatvoren! Nadalje, nisam dobio ama baš nikakvu informaciju ni o početku, ni o završetku radova, niti o tome što se tamo radilo koji je bio troškovnik, kolika su i u što bila usmjerena ulaganja. Tražili smo da i mi vidimo što se radi, ali nam to nije dozvoljeno. Jednostavno, mene nitko iz PGŽ-a od 29. lipnja nije zvao vezano uz tu temu. Nadalje, učinjen posao smatam lošim i zahtijevam tehnički pregled. Meni nije jasno gdje je to uloženo čak 30.000 eura i želim da Županija dokaže da ih je zaista uložio i u što, rekao je gradonačelnik Dražović.


Odbija svaku pomisao o tome da on želi zatvoriti vrtić.


– Ja u ovom trenutku nemam ništa čime bih mogao započeti proceduru otvaranja vrtića. Ja sam prvi koji želi rad tog vrtića, ali ne želim kršiti zakon. Kad zakonski uvjeti budu ispunjeni, ja ću ga prvi otvoriti. Ono što sad treba učiniti je da nezavisna komisija pregleda radove i donese odluku da su zadovoljeni svi uvjeti koje propisuje pedagoški standard. Kad se to dogodi i kad dođe pozitivan odgovor, ja pokrećem proceduru otvaranja vrtića. Dakle, ja nisam protiv, ali tražim poštovanje procedure utemeljene na zakonu. Drukčije raditi neću, zaključio je gradonačelnik Dražović.


Roditelji nezadovoljni


Roditelji su nezadovoljni, ali javno istupati za sada ne žele jer im se prigovara da stvaraju medijsku hajku pa je tako i objava vijesti o ulaganju PGŽ-a na županijskoj stranici protumačena pružanjem informacija medijima s njihove strane, što je potpuno netočno jer je vijest plasirana iz same Županije. Roditelji su uvjereni da su obavljeni radovi kvalitetni te da njihova djeca vrtić u Plešcu mogu pohađati bez ikakvih poteškoća. Također, saznajemo, zamjeraju gradonačelniku Dražoviću da sad traži potvrdu o tehničkom pregledu, a kad je donosio odluku o zatvaranju vrtića zbog neadekvatnih uvjeta, onda nije tražio isto takav dokument, već je samo na temelju stava Upravnog vijeća Vrtića odlučio zatvoriti vrtić. Stavljeni su, smatraju, pred nepošten izbor da ili djecu šalju u Čabar, ili se sami brinu o njima, čime ih se svrstava u građane drugog reda.


Praktično ih se silom nastoji »potjerati« u Čabar na što ne pristaju pa su na jučer održanom sastanku s gradonačelnikom direktno rekli kako svoju djecu neće »dati u Čabar«. Štoviše, javila se i ideja da se vrtić iz Plešca pripoji Dječjem vrtiću »Hlojkica« iz Delnica. Zakonski okviri za to postoje, a motiv je svakako i to što vrtić u Plešcima polaze i djeca iz Hrvatskog koje teritorijalno pripada Gradu Delnicama. Sukob se, dakle, širi i, dojam je, u osnovi nepotreban.


Odgovor iz Županije


Pročelnica Stilin navedene optužbe smatra potpuno neutemeljenima jer, ističe, pri traženju izmjene i promjene bilo kog Statuta ili Pravilnika ovakve vrste, uloga županijskih službi je davanje čisto formalnih suglasnosti na predloženo.


– Akt koji nam oni šalju, kod nas ide samo na suglasnost i provjeru formalno-pravne zakonitosti. Dakle, mi ne odlučujemo o sadržaju, već samo o tome je li akt s pravne strane zadovoljio sve što se zakonski traži. Organizacija rada je na ustanovi i na osnivaču. Oni imaju Upravno vijeće, oni donose odluke o radu i načinu rada. Naše je da utvrdimo, a mi smo to i učinili, što i piše u odluci, »da odredbe izmjene Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada DV-a Buba Mara Čabar nisu u suprotnosti s važećim propisima«. Napominjem da nas iz Čabra pri traženju izmjena tog Pravilnika nisu obavijestili o tome da dio izmjena obuhvaća i zatvaranje vrtića, pa nas je sada prozivati u najmanju ruku nekorektno, rekla je pročelnica Stilin.