Festival znanosti

Čabarski osnovci se učili kineskoj kaligrafiji

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

U Čabar su u sklopu Festivala znanosti stigli predstavnici kineske provincije Guizhou u kojoj živi 35 milijuna ljudi



Kako se može širiti znanost u ovom velikom svijetu pokazali su danas u malom Čabru nastavnici i osnovci OŠ “Petar Zrinski” koji su za prvi dan petodnevnog održavanja Festivala znanosti imali zaista posebne i nesvakidašnje goste.


Naime, u gradić koji sa svim mjestima tog područja broji tek oko 4000 stanovnika danas su stigli predstavnici kineske provincije Guizhou u kojoj živi 35 milijuna ljudi, a glavni grad Guiyang broji “samo” 6 milijuna ljudi!





Naravno, nisu dragi gosti iz daleke Kine stigli sučajno. Najzaslužniji za posjet kineske delegacije Čabru su bivši hrvatski veleposlanik u Kini Ante Simonić i njegova supruga Rita Zhao Simonić kojima je goransko mjestašce Vrhovci već nekoliko godina dom.


Od dolaska u zavičaj bake Ante Simonića njih dvoje trude se na najrazličitije načine doprinositi kulturi i društvenom životu ovog kraja te, između ostalog, pokušati vezati mali Čabar i veliku Kinu.


Sjajni suradnici


Ovog su puta na sjajne suradnike naišli u čabarskoj OŠ “Petar Zrinski” koja je pristala u Festival znanosti uključiti predavanje i radionicu Rite Zhao Simonić nazvanu “Priroda i kineska kaligrafija”.



Hrvatska nevjesta, američka i kineska doktorica znanosti, čabarskim je osnovcima na vrlo zanimljiv način predstavila kinesko pismo dokazavši im kako je kaligrafija koja je nastalo pred tri tisuće godina stvorena tako da su prvi stvaratelji kineskog pisma doslovce oponašali izgled životinja i dijelova prirode te na temelju toga stvarali slova kineskog pisma.


Dr. Zhao Simonić malim je Čabranima to pokazala na primjerima riječi vol, muflon i voda koje svojim pisanim oblikom zaista slijede izgled spomenutih pojmova.


Nakon pojašnjenja uslijedio je vrlo uspješan tečaj pisanja pri čemu su kroz sedam novih kaligrafskih zakova kineskog pisma goranski osnovci naučili pisati i izgovarati riječi “Ja volim znanost i “Ja volim prirodu”.



A potom su, da utvrde gradivo, to naučili i otpjevati uz gitaru i vodstvo Rite Zhao koja im je potom otpjevala na hrvatski prevedenu prekrasnu kinesku lirsku pjesmo o cvijetu jasmina te zatim i jedan pravi kineski rock and roll koji je sve natjerao na gibanje i praćenje ritma!


Oduševljen ozračjem


I baš kad se najviše feštalo – eto gostiju iz Kine! Brojnu delegaciju predvodio je gospodin Lu Yongzheng, zamjenik guvernera provincije Guizhou, koji je oduševljen ozračjem i naučenim kineskim pojmovima domaćima progovorio o svom 10.000 kilometara udaljenom zavičaju koji, istaknuo je, ima zbog šuma i planina puno sličnosti s Gorskim kotarom:



“Zato sam putujući ovamo zaista uživao jer sam imao osjećaj da se vozim kući. Pozdravljam vas sve i svima vam želim sretan život i puno zdravlja, a svima, posebno vama mladima, želim da i vi jednog dana savladate tih 10 000 kilometara koji nas dijele i ođete u Guizhou gdje ćemo vas dočekati s puno ljubavi i srca, baš kako ste i vi nas dočekli”, rekao je Lu Yongzheng.


O Kini i njenom značaju osnovcima je govorio dr. Ante Simonić napomenuvši kako je s 5000 godina starosti kineska civilizacija jedna od najstarijh u svijetu, a brojem ljudi danas je sama Kina tri puta veća od EU.



– Kina danas ima 2.800 sveučilišta, najveću brodogradnju i najveću industriju proizvodnje automobila u svijetu.


Od 500 najvećih svjetskih kompanija čak 140 ih je iz Kine… nizati bi se i navoditi slične primjere dalo u beskraj jer je Kina danas među vodećim nacijama po svemu i svaka suradnja s jednom tako velikom silom i značajnom državom za nas može biti itekako korisna – rekao je dr. Simonić, a njegove je riječi potvrdio i čabarski gradonačelnik Antonio Dražović koji je s gostima iz Kine razgovarao o mogućim oblicima suradnje do kojih bi trebalo doći nakon ovako uspješnog upoznavanja.


O programu Festivala znanosti


U ime škole drage je goste pozdravila ravnateljica Silvana Mačkić Šebalj, a konkretnije pojedinosti o vrlo zanimljivom Festivalu znanosti nazočnima je iznjela Sanja Janeš, voditeljica projekta, koja je za ovaj tjedan najavila niz aktivnosti vezanih uz središnju temu ovogodišnjeg Festivala znanosti, a to je inteligencija.


Rita Zhao Simonić / Foto Marinko Krmpotić


– O emocionalnoj inteligenciji i tome kako je prepoznati i razvijati govorit će kroz predavanja i radionicu Ksenija Petelin. Potom će o umjetnoj inteligenciji govoriti Arijana Blažić, a Helena Valečić održat će predavanje i radionicu pod nazivom “Imaju li biljke inteligenciju?” – rekla je Janeš koja će predzadnjeg dana sama održati predavanje pod nazivom “Rješavanje matematičko-logičkih problema – logička inteligencija”, a završnog će dana Matko Škalamera, član Hrvatske gorske službe spašavanja, govoriti o inteligencij životinja te je potvrditi pokaznim predavanjem s potražnim psima.