Borba s poplavama

Sve opasnije stanje u Kupskoj dolini, mještani traže reakciju Hrvatske i Slovenije: “Ovo je neodgovorno”

Marinko Krmpotić

Neshvatljivo je da sad zbog nekih navodno ekoloških odredbi ne smijemo čistiti korita i nastale sprudove, a ranije se to redovito radilo i nije bilo ovakvih poplava, rečeno je



BROD NA KUPI – Na adrese nadležnih ministarstava i državnih poduzeća Slovenije i Hrvatske do kraja ovog tjedna bit će poslani zaključci s jučer u Brodu na Kupi održanog Okruglog stola vezanog uz sve veće štete koje poplave u gornjem dijelu Kupske doline donose hrvatskom i slovenskom stanovništvu koje živi uz taj dio ove pogranične rijeke.


Srž tih zaključaka bit će traženje što hitnijeg sastanka s predstavnicima država kako bi se uz dozvolu i angažman državnih tijela – jer drugačije nije moguće ni zakonski, ni financijski – riješilo sve opasnije stanje koje tijekom posljednje tri godine ovim dijelovima Lijepe Naše i Dežele čine sve veće količine oborina, odnosno u stogodišnjim okvirima rekordan rast vodostaja Kupe i njenih pritoka.


Konkretno, u tekstu zaključaka hrvatske i slovenske lokalne samouprave ovog područja tražit će da se što prije realiziraju poslovi čišćenja korita Kupe, uređenja obalnih zidova i jaraka, osiguranja mostova i čišćenja okoliša obala s kojih sve češće snažne bujične vode uništavaju prometnice.


Nema odaziva nadležnih institucija




I Slovenci i Hrvati nadaju se razumijevanju i brzom odgovoru nadležnih institucija, a bez obzira stigne li taj odgovor ili ne, novi sličan sastanak na kojem će se javnost iznova upozoriti na dugoročno velike probleme uslijedit će, vjerojatno na slovenskoj strani, u razdoblju između 10. i 15. prosinca.


Potom će, bude li trebalo, biti održani i novi sastanci, a nije isključen ni određeni oblik protesta jer, dojam je jučerašnjih sudionika sastanka, ni slovensku ni hrvatsku državu baš nije previše briga za strahove koje očigleno proživljavaju Hrvati i Slovenci koji žive na ovom dijelu hrvatsko-slovenske granice.


Sudionici Okruglog stola u Brodu na Kupi


Da taj dojam o nebrizi nije pretjerivanje, dalo se uočiti iz odaziva na jučerašnji okrugli stol koji je u ime Mjesnog odbora Brod na Kupi sazvao Davorin Klobučar, a odazvali su mu se gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić, županica općine Osilnica Alenka Kovač, županica općine Kostel Nataša Turk, upraviteljica Uprave šuma Delnice Ivana Pečnik Kastner te Mladen Šćulac, zapovjednik Civilne zaštite Primorsko-goranske županije.


Razočaran neodazivom predstavnika Hrvatskih voda i istovrsnog slovenskog poduzeća, iliti struke kako ih je nazvao, Klobučar je takav odnos proglasio nemarom i neodgovornošću, posebno stoga jer su tijekom posljednje tri godine poplave na području gornje Kupske doline rezultirale nastankom mnogih šteta na domaćinstvima, poslovnim objektima i prometnicama.


Opasna klizišta i odroni


– Javljaju se sve opasnija klizišta i odroni, a stanje u budućnosti može biti još i gore, što izaziva nemir i strah kod ljudi koji žive na ovom području – rekao je Klobučar.


Delnička gradonačelnica Katarina Mihelčić rekla je kako gotovo periodično svake dvije godine ovaj kraj zadesi elementarna nepogoda koja donese tako velike štete da gradski proračun to nikako ne može podnijeti. – Uz to, nama su štete na infrastrukturi takve da više ne možemo ni podnositi kandidature za neke EU projekte. Žao mi je što danas nema struke da nam, ako ništa drugo, bar kažu što bi možda i sami mogli napraviti da poboljšamo stanje – rekla je Mihelčić, a njene kolegice sa slovenske strane imale su upozoravajuće podatke o štetama. Tako je Alenka Kovač rekla da je ovogodišnja šteta na području Občine Osilnica 900.000 eura, što je gotovo cijeli njihov proračun.


Očistiti korita rijeka


– Novac moramo trošiti na sanacije i tome se kraj ne vidi jer korita Kupe i Čabranke ne mogu podnijeti ovu količnu kiša koje padaju posljednje dvije-tri godine. Stanje bi sigurno bilo bolje kada bismo mogli očistiti korita tih rijeka, ali naše nam vlasti kažu da bez dozvole hrvatske strane ne smijemo ništa raditi. Zato je nužno da se, radi dobrobiti ovog naroda, Hrvatska i Slovenija dogovore te da vidimo što možemo sami, a u čemu nam trebaju pomoći naše države. Neshvatljivo mi je da sad zbog nekih navodno ekoloških odredbi ne smijemo čistiti korita i nastale sprudove, a ranije se to redovno radilo i nije bilo ovakvih poplava – rekla je Alenka Kovač, a njena kolegica Nataša Turk založila se za što hitniji dogovor ze zajednički rad na pojedinim lokacijama, a ne da, kao do sada, Slovenci čiste jedan dio Kupe, Hrvati drugi, a na kraju ni jedni ni drugi ne naprave dobar posao.


Mladen Šćulac, kojemu je stanje u Kupskoj dolini poznato, rekao je da je cilj i obveza Županije zaštititi stanovništvo ovog kraja od sve većih poplavnih opasnosti.


– Neshvatljivo mi je da se korita i vodotoci ne čiste kad je jasno da je to jedan od glavnih uzroka rekordnih vodostaja. S naše strane svakako ćemo raditi na nabavi potrebne tehnike za ispumpavanja, a siguran sam da će Primorsko-goranska županija podržati zaključke s ovog sastanka i tražiti adekvatnu reakciju nadležnih državnih institucija – rekao je Šćulac.


Tri rekordna vodostaja


Okruglom je stolu nazočio i Toni Štimac, mještanin Hrvatskog koje je sve ugroženije i koje je u posljednjih godinu dana zabilježilo čak tri rekordna vodostaja.


– Dugo godina je rekordni vodostaj bio 3,80 m, a sad za redom imao vodostaj veći od 4 metra, odnosno posljednji izmjereni bio je 4,45.


Nova velika kiša i novi veliki vodni val, siguran sam, odnijet će most ispred Hrvatskog.


Razlog tome je ogroman sprud ispred mosta na čije uklanjanje upozoravam već pet godina, ali osim obećanja ne događa se ništa, a kad nam odnese most, bit će kasno.


Žalosno je da rješenje ovih problema žele i Slovenci i Hrvati koji žive na ovom području, ali razumijevanja njihovih država nema – gorko je zaključio Štimac.