Američko istraživanje

Više nasilnog kriminala u gradskim četvrtima, više smrti od srčanih bolesti. I obrnuto

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Grupa gradskih četvrti u Chicagu s najvećim smanjenjem nasilnih zločina (u prosjeku krupnih 59 posto), imala je i najveće smanjenje postotaka  smrtnosti od srčanih bolesti, gotovo 15 posto



Studija objavljena u časopisu American Heart Association pokazala je dubok utjecaj koji nasilje može imati ne samo na uključene pojedince, već i na zajednicu u cjelini. Naime, istraživači s Medicinskog fakulteta Perelman na Sveučilištu Pennsylvania, utvdili su da u urbanim zajednicama gdje ima više nasilnog kriminala, više ljudi umire od srčanih bolesti. Ili obrnuto, tamo gdje pada stopa kriminaliteta, pada i broj smrti uzrokovanih srčanim oboljenjima.


Do zaključka da je izloženost nasilnom kriminalu važna društvena odrednica kardiovaskularnog zdravlja znanstvenici su došli u istraživanju šireg konteksta načina na koji strukturalni rasizam šteti zdravlju.


Istraživanje je provedeno tako da su u korelaciju stavljeni podaci o stopi kriminaliteta u Chicagu u razdoblju od 15 godina između 2000. i 2015. godine. Naime, u to je vrijeme Chicago bilježio postupni pad nasilnog kriminaliteta, ukupno u tih 15 godina značajnih 16 posto. U isto vrijeme, na cijelom području Chicaga, broj smrti od kardiovaskularnih bolesti pao je za 13 posto.




Kad su znanstvenici istražili brojke po kvartovima došli su do još jasnije korelacije između pada nasilnog kriminaliteta i zdravlja srca. Primjerice, grupa gradskih četvrti s najvećim smanjenjem nasilnih zločina (u prosjeku krupnih 59 posto), imala je i najveće smanjenje postotaka  smrtnosti od srčanih bolesti, gotovo 15 posto. S druge strane u kvartovima s najmanjim padom nasilno kriminalnih djela, smrtnost od kardiovaskularnih bolesti smanjila se za više od 11 posto.