Maleni rezovi

Švicarski znanstvenici otkrili zašto bumbari grickaju lišće: Iza njihovog se ponašanja krije pametna ideja

S.M.

Bumbar/iStock

Bumbar/iStock

Svojim grickanjem utječu na cvjetanje biljaka.



Znanstvenici iz Švicarske pronašli su novo i vrlo pametno ponašanje bumbara koji grickanjem biljki utječu na to da one procvatu i trideset dana ranije nego što bi inače procvale, prenosi UNILAD.


Nova studija je otkrila da bumbari u nedostatku peludi, grickaju lišće biljaka bez cvijeta čime rade malene ali efektivne rezove.


Šteta na listu uzrokuje da biljka procvate ranije i tako pčele mogu dobiti nutrijente koji su im potrebni za izgradnju njihovih ljetnih kolonija.




Vodeći autor studije Foteini G. Pashalidou, sa svojim je kolegama za potrebe studije unutar vaza stavio rajčicu i crnu vrzinu uz kolonije bumbara kojima je nedostajalo peludi.


Istraživački je tim zatim udaljio biljke nakon što su pčele radilice napravile pet do deset rezova u listovima. Malene su rupice dovele do toga da crna vrzina procvate dva tjedna ranije no što je trebala, a rajčica čak mjesec dana ranije.


Znanstvenici su uspjeli usporediti ponašanje pčela stavljanjem u kavez skupinu pčela koja je jela pelud kraj onih koje nisu. Pčele radilice iz kolonije onih “sitih” rijetko su grickale lišće dok su one “gladne” to radile češće.


Da se istraživanje ne bi provelo u laboratorijskim uvjetima, znanstvenici su kolonije postavili na krov u Zurichu (u ožujku 2018.) uz različite vrste biljaka bez cvijeta.


Pčele su imale mnoštvo prostora za kretanje, ali otkrilo se da su najčešće grickale biljke koje su bile najbliže njihovoj košnici.


Učestalost ovakvog ponašanja izblijedjela je krajem travnja što se nadovezuje na činjenicu da u to vrijeme sve više cvijeća procvate prirodnim putem. Znanstvenici vjeruju da je pčelinja aktivnost grickanja lišća uzrokovana dostupnošću peludi jer u situacijama kada imaju dovoljno peludi, one neće gristi biljke.