25G PON

U Rijeci izmjerena brzina od čak 20 gigabita u sekundi na optičkoj vezi

Vladimir Mrvoš

Ivan Uremović i Manfred Egger / Foto Vladimir Mrvoš

Ivan Uremović i Manfred Egger / Foto Vladimir Mrvoš

U riječkom laboratoriju testirana napredna optička 25G PON tehnologija



Grad u kojem je izmišljen torpedo i snimljen ispaljeni puščani metak, ponovo se upisao u povijesnu kartu tehnoloških svjetskih rekorda, jer su u Rijeci HT i Nokia u riječkom laboratoriju HT-a među prvima u svijetu testirali naprednu optičku 25G PON tehnologiju.


Riječ je o najnovijoj generaciji optičke mreže koja povećava brzinu preuzimanja i prijenosa na dosad neviđene razine, pa je tako u riječkom laboratoriju izmjerena brzina od 20 gigabita u sekundi.


Inovativna 25G PON tehnologija deset puta je brža od GPON tehnologije kojom je HT prvi put omogućio gigabitni širokopojasni pristup 2007. godine, ali i dva i pol puta brža od XGS-PON tehnologije primjenjive u HT mreži od prošle godine.




Oprema koju HT trenutačno koristi je spremna za 25G PON, što znači da nije potrebno provoditi prilagodbe glavnih sustava kako bi se realizirala njezina komercijalna dostupnost, što će omogućiti njezinu komercijalnu primjenu kada budu razvijene korisničke usluge za ovakve ultra velike propusnosti mreže.


Najveće prednosti 25G PON optike su veliki kapaciteti, šira primjena i jednostavno uvođenje u postojeću optičku mrežu HT-a. Njezina primjena ubrzat će uvođenje i razvoj naprednih rješenja visokih performansi, kao što su big data, umjetna inteligencija i strojno učenje, 5G transport putem PON-a i veleprodajne usluge ultra velikih kapaciteta.


Tehnologiju su predstavili Manfred Egger, voditelj razvoja poslovanja fiksnih pristupnih mreža za Deutsche Telekom i središnju Europu u Nokiji i Ivan Uremović, direktor Odjela strategije i planiranja pristupnih mreža.


– Testiranjem 25G PON optike među prvima u svijetu, Hrvatski Telekom jedna je od prvih tvrtki iz Deutsche Telekom Grupe koja testira Nokijinu širokopojasnu 25G PON optiku, a za test je odabran riječki laboratorij HT-a, kao glavni centar za takva istraživanja u Hrvatskoj, objasnio je Uremović.