"Snaga generacije"

Na riječkom Rektoratu predstavljena knjiga Ivana Đikića i Edite Slunjski o popularizaciji obrazovanja i znanosti

Ingrid Šestan Kučić

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Knjiga predstavlja pravu znanstvenu raspravu jer dubinski analizira i razlaže uzroke društvenih poremećaja nastalih kao posljedice zanemarivanja značaja obrazovanja i znanosti



“Obrazovanje – snaga generacije ‘izvan okvira'” naziv je knjige koja je danas predstavljena na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci, a čiji su autori prof. dr. Ivan Đikić i prof. dr. Edita Slunjski.


Riječ je o djelu koje je vrijedan prilog popularizaciji obrazovanja i znanosti te predstavlja pravu znanstvenu raspravu jer dubinski analizira i razlaže uzroke društvenih poremećaja nastalih kao posljedice zanemarivanja značaja obrazovanja i znanosti.


Za autore je dosadašnje obrazovanje “uokvireno” imperativima hijerarhijskih odnosa, podučavanja, natjecanja i individualizma neodrživo za nove generacije učenika. U skladu s tim zagovaraju se sveobuhvatne i dubinske promjene okrenute društvu budućnosti te nude rješenja i alate na koji se način aktualno stanje može popravljati.




Svoje su ekspertize stavili na raspolaganje svima onima koji vjeruju da su vrijednosti znanja, obrazovanja, rada i zalaganja put i način za izgradnju boljeg sutra. Navodeći kako se radi o knjizi koju bi trebali pročitati svi učitelji koji žele raditi na sebi, ali i roditelji te donositelji odluka akademik Stipan Jonjić naglasio je da nema uspješnog društva bez kvalitetnog obrazovanja.


– To je aktualno pitanje. Svakodnevno govorimo o raznim problemima obrazovanja, odlascima stručnjaka, slabosti nekih područja. Radi se o sustavnom djelu koje se bavi problemom obrazovanja u našem društvu, ali i drugim društvima, gdje autori kroz kritičke osvrte objašnjavaju ne samo zašto je sadašnje obrazovanje problematično, već daju sadržajne prijedloge kako izaći iz problema i doći do boljeg obrazovanja, kazao je akademik Jonjić.


Prorektorica za studije, studente i osiguranje kvalitete Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Marta Žuvić kao posebnu vrijednost knjige autorskog dvojca istaknula je suradnju sa studentima, jer knjiga je nastala u suradnji s Klubom studenata pedagogije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i studentima Sveučilišta J. W. Goethea u Frankfurtu.


– Upravo je aktivna participacija studenata nešto što se potiče na sveučilištu. Uklanjanje barijera između nas koji smo iza katedre i publike podiže kvalitetu studiranja, istaknula je prof. dr. Žuvić.



Ocjenjujući da se radi o oglednom primjerku knjige koja se može karakterizirati kao popularizacija znanosti predsjednica Kluba Academicus Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Jasna Krstović istaknula je da danas predstavljena knjiga nije samo puka popularizacija, jer svako djelo koje ima za cilj popularizirati znanost prvenstveno mora biti znanstveno.


– Autori su jasno rekli kako vide postojeću stvarnost blago je definirajući kao “društvo poljuljanih vrijednosti”. Osim što rade analizu nude i strategije i alate kako kako s te “ljuljačke” koja se opasno ljulja sići.


U odgovoru na to složeno pitanje naziru se obrisi jedne nove pedagogije koju nazivaju “izvan okvira”. Cilj takve pedagogije je osiguravanje uvjeta koje će mladim osobama pomoći da razviju vještine potrebne za oblikovanje demokratskog, boljeg i pravednije društva, naglasila je prof. dr. Krstović.


Dodajući da je tema obrazovanja jako važna prof. dr. Đikić istaknuo je da je siguran da je svima u društvu stalo do obrazovanja.


– Snaga ove knjige je u tome da je na raskrižju disciplina, društvenih i prirodnih znanosti. Knjiga je stručna, u smislu podataka, ali je napravljena tako da je i laici mogu čitati. Napravljena je na adekvatan način, pod tim mislim da knjiga ne filozofira, ne stvara probleme, već traži rješenja na koji način možemo bolje.


Optimizam koji zrači iz knjige upravo je to što smo u svojim karijerama pokazali, da uz sve rizike i teškoće možemo doći do rezultata, a u isto vrijeme boljitka i napretka društva, kazao je prof. dr. Đikić.


Kao jednu od posebnosti knjige istaknuo je i kaleidoskop ideja koje dolaze od studenata, dok je prof. dr. Slunjski istaknula važnost stvaranja uvjeta u kojima ljudi mogu otkrivati svoje talente i kapacitete.


– Želimo da nađu svoj put i da njime idu, da si daju šansu, ali i da im i mi damo šansu. Također, bitno je i da u realnom životu, a ne samo u teoriji, stvorimo uvjete da osobe koje uče i poučavaju nisu na različitim stranama, već su na istoj strani, a s druge su strane nerad, zabušavanje i neetičnost, zaključila je prof. dr. Slunjski.