Međunarodni odbor za muzeje tom temom poziva muzeje i srodne baštinske ustanove da u izazovnom trenutku, dobu dubokih društvenih, tehnoloških i ekoloških pomaka, potaknu buduće generacije na promišljanje o kompleksnim društvenim izazovima današnjice, promoviraju kulturu mira i nenasilja te istaknu važnost očuvanja demokracije, slobode govora i okupljanja, kažu iz Muzejskog dokumentacijskog centra, nositelja manifestacije.


“Oslanjajući se na UN-ove ciljeve održivog razvoja, djelatnici u muzejima prilagodili su svoje teme i sadržaje interesima nadolazećih generacija s namjerom kreiranja inkluzivnog prostora u kojem korisnici svih dobnih i društvenih skupina mogu otvoreno raspravljati o aktualnim društvenim problemima i izazovima koje svakodnevno susreću u svojoj bližoj okolini ili cijelom svijetu”, napominje se u najavi.




Osim uobičajenih programa, obrazovnih izložbi, tematskih vođenja kroz postave i posjeta arheološkim lokalitetima, održat će se susreti sa stručnjacima na kojima će moći postavljati pitanja kustosima, restauratorima i ravnateljima o svemu onome što se događa i radi u muzeju.


Muzej grada Šibenika organizira posjet djece i mladih iz Centra za odgoj i obrazovanje Šubićevac arheološkom lokalitetu Bribirska Glavica, središtu srednjovjekovne hrvatske države čija povijest seže još u liburnsko doba,


Prirodoslovni muzej u Dubrovniku približit će izložbom „Priroda na dodir” slabovidnoj djeci pomoću trodimenzionalnih modela raznolikost flore i faune koja nas okružuje, a vrijedan inkluzivni program priredili su i u Muzeju grada Koprivnice u suradnji s učenicima Područne škole Josip Generalić iz Hlebina koji će „Pričom o narodu i čovjeku” predočiti romsko viđenje svijeta, od nekadašnjih tradicija do suvremenih iskustava.


Muzej Gacke Otočac izložbom „Nematerijalna baština Gacke” prezentirat će bogatu nematerijalnu baštinu ovoga kraja i istaknuti važnost zajednice u njezinom očuvanju i prenošenju na buduće naraštaje, Hrvatski školski muzej otvara izložbu „Sjećanje na Kviskoteku” posvećenu kultnom televizijskom kvizu koji je od 1980. do 1995. godine oblikovao obrazovne navike brojnih generacija.


Dubrovački muzeji predstavit će katalog izložbe „Iza objektiva: Jero Pugliesi, učeni gospari i tempi passati” koja donosi uvid u rad uglednog dubrovačkog liječnika i strastvenog fotografa, čije su fotografije značajno oblikovale povijest dubrovačke amaterske fotografije.


Nacionalni muzej moderne umjetnosti u novom izlagačkom prostoru u Oktogonu organizira vodstvo kroz izložbu „Y–Z: Gradilište nove generacije”, Muzej suvremene umjetnosti Istre otkrit će kako umjetnici mlađe generacije percipiraju i vizualiziraju kompleksne socijalno-ekonomske i geopolitičke izazove današnjice razgledom radova pristiglih na natječaj „Zlatna lubenica”.


Tehnički muzej Nikola Tesla poziva građane da im se pridruže u šetnji kroz muzejske zbirke i otkriju njihov potencijal u sagledavanju bolje budućnosti temeljene na racionalnom gospodarenju prirodnim resursima, a Galerija Klovićevi dvori imat će na taj dan besplatan ulaz na izložbe „Zbirka Kviz – mala riznica hrvatskog slikarstva” i „Miro Vuco – zatečeno stanje”.


Priredit će se i zanimljive ‘behind the scenes’ ture po muzejskim prostorima koji inače posjetiteljima nisu dostupni organiziraju – Hrvatski prirodoslovni muzej će otvoriti vrata muzejskih čuvaonica u Novom Petruševcu, Galerija Meštrović u Splitu nudi razgledavanje Meštrovićevih radnih prostora, dok će Gradski muzej Senj omogućiti istraživački rad sa Zbirkom fotografija, razglednica i dopisnica kako bi istaknuli važnost muzeja u očuvanju identiteta grada u vremenima brzih promjena.


Cjelokupni program obilježavanja Međunarodnog dana muzeja dostupan je na mrežnim stranicama MDC-a.