
Foto REUTERS/Remo Casilli
povezane vijesti
- EU produljuje privremenu zaštitu za Ukrajince za još godinu dana, u Hrvatskoj ih je 30.000
- UN i EU pozvali Izrael i Iran na “deeskalaciju”, “maksimalnu suzdržanost” a njemački Merz na “pravo Izraela na obranu”. Koju?
- Kamionski prijevoznici iz BiH u ponedjeljak usporavat će ulaz na granici s Hrvatskom i EU, evo razloga…
Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta pozvao je u svom izvješću o napretku Crne Gore da se ulože kolektivni napori radi dostizanja političke stabilnosti te osudio neprimjereno miješanje Srpske pravoslavne crkve i pokušaje destabilizacije u toj zemlji.
Članovi vanjskopolitičkog odbora pozivaju državne institucije Crne Gore da koordiniraju napore radi postizanja političke stabilnosti i kako bi nastavili napredak u reformama, naročito u reformi izbornog zakonodavstva, pravosuđa, borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije, kaže se u priopćenju Europskog parlamenta.
Odbor je izglasao izvješće velikom većinom glasova, 51 zastupnik je glasao za, a 7 ih je bilo protiv.
Zastupnici su u izvješće, o kojem će Europski parlament glasati na jednoj od sljedećih plenarnih sjednica, izrazili “ozbiljnu zabrinutost zbog malignog miješanja zemalja izvan EU, napora na destabilizaciji, kibernetičkih napada, hibridnih prijetnji i kampanja dezinformiranja, uključujući pokušaje utjecaja na političke procese i javno mnijenje u Crnoj Gori”.
“To diskreditira EU i potkopava napredak zemlje na putu pristupanja. Napominjući da se vjerske institucije mogu koristiti kao alat za vanjski utjecaj, osuđuju svako neprimjereno miješanje Srpske pravoslavne crkve u tom pogledu i naglašavaju važnost izgradnje otpornosti na manipulacije informacijama izvana i na strano uplitanje”, kaže se u priopćenju.
U izvješću se pozdravlja puna usklađenost Crne Gore za zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, uključujući i po pitanju sankcija protiv Rusije.
Parlamentarni izvjestitelj za Crnu Goru, slovenski liberalni zastupnik Marjan Šarec pozdravio je napredak te zemlje koja je predvodnik u procesu pristupanja EU-u.
“Istodobno, naglašavamo važnost učinkovitih reformi u ključnim područjima poput medijskih sloboda, izbornog zakonodavstva, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala”, kaže Šarec.