Proširenje

EU je prekipjelo, visoka delegacija stiže u Sarajevo pogurati reforme. Čak je i Moldavija ispred BiH

Portal Novi list, Hina

S nedavnog samita EU-Zapadni Balkan u Bruxellesu / Foto Reuters

S nedavnog samita EU-Zapadni Balkan u Bruxellesu / Foto Reuters

Doveli smo ih do pred sam gol, sada treba napraviti još dva dodavanja i zabiti gol i nakon toga se otvaraju pregovori, slikovito opisuje situaciju Andrej Plenković



U sljedećih nekoliko tjedana u Sarajevo će otputovati hrvatski premijer Andrej Plenković, nizozemski Mark Rutte i predsjednica Komisija Ursula von der Leyen kako bi potaknuli vodstvo BiH da poduzmu dodatne korake s ciljem otvaranja pristupnih pregovora u ožujku sljedeće godine.


“Zajedno s predsjednicom Komisije i nizozemskim premijerom otići ćemo u Sarajevo da ih podržimo da učine te konačne napore koji su preostali do odluke o otvaranju pregovora”, rekao je Plenković nakon završetka samita EU-a.


Plenković: “Doveli smo ih do pred sam gol…”


Čelnici država članica u četvrtak su odlučili otvoriti pregovore s Ukrajinom i Moldavijom, dok je zemlja kandidat postala Gruzija.




Komisiju je zadužena da u ožujku napravi novo izvješće o napretku BiH kako bi se onda na samitu mogla donijeti odluka o otvaranju pregovora.


“Doveli smo ih do pred sam gol, sada treba napraviti još dva dodavanja i zabiti gol i nakon toga se otvaraju pregovori što je u strateškom interesu Hrvatske i svih nas koji godinama radimo na tome da BiH ulovi korak s ostalim zemljama”, rekao je Plenković.


Plenković, Michel i von der Leyen optimisti oko revizije proračuna


Čelnici država članica blizu su dogovora o reviziji sedmogodišnjeg proračuna, ali dogovor nije postignut zbog protivljenja Mađarske i do kraja siječnja naći će način za rješavanje toga problema, izjavio je hrvatski premijer Andrej Plenković nakon završetka samita EU-a.


“Imali smo dobru raspravu koja je na kraju rezultirala solidnim kompromisom iza kojeg je stalo 26 država članica i kada je riječ o financiranju Ukrajine, i kada je riječ o migracijama, vanjskim aktivnostima i strateškim tehnologijama”, rekao je Plenković


Dodao je da mađarski premijer Viktor Orban nije prihvatio taj kompromis jer se protivi paketu pomoći Ukrajini i ne pristaje plaćati za troškove kamata koje je Europska unija podigla za financiranje oporavka od pandemije, jer su Mađarskoj ta sredstva zamrznuta.


“Dogovoreno je da se već u siječnju ponovno nađemo i vjerujem da će se u međuvremenu iznaći način za premošćivanje ovoga problema”, rekao je Plenković.


Sličan optimizam dijele i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.


“Uvjeren sam i vrlo optimističan da ćemo ispuniti naša obećanja o financijskoj potpori Ukrajini u nadolazećim tjednima”, rekao je Michel na konferenciji za novinare.


Predsjednica Europske komisije von der Leyen također je ustvrdila da će EU pronaći rješenje za oslobađanje financijske pomoći Ukrajini na sljedećem sastanku čelnika dvadesetsedmorice, nakon što je mađarski premijer Viktor Orban stavio veto na financijsku pomoć Kijevu.


Ona je najavila da će se u predstojećim tjednima raditi na provedivom rješenju ako dogovor svih 27 članica ne bude moguć.


Prema neslužbenim informacijama, posljednji pregovarački okvir koji je pripremio Michel predviđa ukupno povećanje od 64,6 milijardi eura za sljedeće četiri godine. To bi zahtijevalo 21 milijardu eura dodatnih doprinosa članica.


Uz pomoć Ukrajini, povećanje od 64,6 milijardi eura uključuje dodatnih 9,6 milijardi eura za rješavanje pitanja migracija i suradnju s trećim zemljama te 1,5 milijardi eura za fond solidarnosti. Za poticanje konkurentnosti gospodarstva izdvojilo bi se i 1,5 milijardi kuna.