Propisali sve

HERA donijela novu odluku o javnoj opskrbi plinom, hoće li ovo konačno pomoći Riječanima?

Portal Novi list, Hina

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

Foto Goran Stanzl/PIXSELL

GP Zagreb mora primiti sve koji se jave za uslugu javne opskrbe pa će građani će svoj plin imati po cijeni koja je garantirana do 1. travnja iduće godine, rekao je Ivo Milatić



Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) je na današnjoj sjednici Upravnoga vijeća donijela Odluku o početku pružanja javne usluge opskrbe plinom krajnjim kupcima kategorija kućanstvo kojima prestaje ugovor o opskrbi plinom, izvijestila je HERA u petak.


Odlukom su propisani potrebni koraci i obveze sudionika na tržištu plina, kako kupci iz kategorije kućanstvo od 1. listopada 2022. ne bi ostali bez opskrbe plinom te kako bi mogli započeti koristiti javnu uslugu opskrbe plinom po reguliranoj cijeni.


Promjena opskrbljivača i početak pružanja javne usluge opskrbe plinom, krajnjim kupcima kategorije kućanstvo kojima prestaje ugovor o opskrbi plinom za vrijeme važenja Uredbe, provest će se automatski, kažu u HERA-i.




Gradska plinara Zagreb uporno odbija zahtjeve više tisuća riječkih kućanstava: To je protuzakonito!



HERA-ini nalozi u osnovi se svode na to da sva brojila moraju biti očitana do kraja ovog mjeseca i svim građanima koji žele prijeći iz tržišne usluge na jeftiniju uslugu u obvezi javne usluge, mora se omogućiti da se to dogodi sa 1. listopadom.


Rješenje za oko 120.000 kućanstava u Hrvatskoj


Uslijed trenutne situacije na tržištu plina, opskrbljivači plinom ovih dana obavještavaju kućanstva da povećavaju cijene plina od 1. listopada, ili da ugovor o opskrbi plinom po tržišnim načelima istječe 30. rujna 2022. i da opskrbljivač plinom ne namjerava produljiti ugovor ili pak da raskidaju postojeće ugovore o opskrbi plinom s 30. rujna.


Razlog je taj što je nabavna cijena opskrbljivačima takva da im se ne isplati prodaja krajnjim kupcima po sadašnjim cijenama. U tom slučaju aktivira se mehanizam obveze javne usluge, kako kućanstva ne bi ostala bez plina.


U Hrvatskoj je oko 120 tisuća takvih kućanstava, a rješenje je za njih prelazak na javnu uslugu.


Riječani i dalje ne znaju od koga će i po kojoj cijeni kupovati plin. Ministarstvo tvrdi da je u pitanju tek – kratki zastoj



Trenutno u Republici Hrvatskoj opskrbu plinom krajnjih kupaca iz kategorije kućanstvo po tržišnim načelima obavlja ukupno 26 opskrbljivača, od kojih 15 nisu određeni za opskrbljivača u obvezi javne usluge, odnosno obavljaju opskrbu plinom isključivo po tržišnim načelima.


Zašto je nastao problem?


Državni tajnik u ministarstvu gospodarstva Ivo Milatić, početkom tjedna je nakon sastanka s opskrbljivačima plinom koji su u obvezi javne usluge izjavio da će plina biti dovoljno za sve, no neki tehnički problemi mogli bi se javiti za one koji prelaze iz tržišnog dijela usluge opskrbe plinom na obvezu javne usluge.


“Kad su u pitanju kućanstva u Hrvatskoj u obvezi javne usluge te oni koji su u tržišnom dijelu, a hoće se prebaciti na obvezu javne usluge, za sva ta kućanstva su opskrbljivači garantirali da imaju ugovoren plin i da će opskrba ići bez problema”, naglasio je državni tajnik.


No, upozorio je građane koji su odlučili da iz tržišnog dijela opskrbe plinom pređu u opskrbu plinom kao javnom uslugom, da tu ima stanovitih tehničkih problema.


Problem je nastao, rekao je, jer ima možda i 100-njak tisuća takvih zahtjeva.


Filipović odbio prijedlog riječkih stranaka: ‘Država garantira cijenu plina, Energo ne može kupcima dati drugačije uvjete’



“Svi građani imaju pravo na opskrbu u javnoj usluzi, ako su bili u tržišnoj usluzi mogu se prebaciti na opskrbu u javnoj usluzi, a ako se dogodi da netko od opskrbljivača zapadne u problem postoji tvrtka koja se zone HEP Plin d.o.o. koja je zajamčeni opskrbljivač i koja bi opet preuzela opskrbu tih istih građana”, rekao je Milatić.


GP Zagreb Opskrba, dodao je, u stanju je primiti toliko novih korisnika i GP Zagreb mora primiti sve koji se jave za uslugu javne opskrbe pa će građani će svoj plin imati po cijeni koja je garantirana do 1. travnja iduće godine.


HERA-ina Odluka o početku pružanja javne usluge opskrbe plinom krajnjim kupcima kategorije kućanstvo kojima prestaje ugovor o opskrbi plinom, dostupna je ovdje.


Što su dosad tvrdili u Gradskoj plinari Zagreb


Podsjetimo, Gradska plinara Zagreb (GPZ), opskrbljivač prirodnim plinom u obavezi javne usluge na području Rijeke i okolice, nakon višetjednog ignoriranja zahtjeva kupaca prirodnog plina s tog područja za prelazak na opskrbu u obavezi javne usluge, prije tjedan dana je odgovarajući na naš novinarski upit navela kako »ne može primati nove kupce iz kategorije javna usluga kućanstvo«.


Takav je odgovor, prema dosadašnjim priopćenjima i odgovorima iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, kao i Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), potpuno suprotan odredbama Zakona o tržištu energije, kao i Općim uvjetima za opskrbu prirodnim plinom, prema kojima kupci imaju pravo na promjenu ospkrbljivača, a opskrbljivač u obvezi javne usluge dužan je prihvatiti kupce u obavezi javne usluge, odnosno odgovoriti na njihove zahtjeve u roku od pet dana i poslati im ugovore u roku od 14 dana od primitka zahtjeva.


Direktor Energa Riječanima poručio da je najbolje prijeći u Gradsku plinaru Zagreb: Vijeće naredilo hitnu sjednicu Energa



Kako smo već pisali, GPZ – Opskrba već tjednima ne odgovara na zahtjeve kupaca s riječkog područja koji trenutačno imaju komercijalne ugovore s Energom, a žele prijeći na opskrbu plinom iz obaveze javne usluge, što je protivno Zakonu i podzakonskim aktima, a nakon što nisu odgovarali ni na novinarska pitanja, prije tjedan dana su nam ipak poslali odgovor koji je zasigurno dodatno zabrinuo brojne Riječane koji prirodni plin koriste za grijanje svojih domova i koji je posve protuzakonit.


Da je tome tako sad je potvrdila i HERA, a podsjetimo i da su u međuvremenu iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja ustvrdili kako će GPZ Opskrba poštovati svoje zakonske obaveze po pitanju opskrbe kupaca u obavezi javne usluge.


Ministarstvo: To je samo kratkotrajni zastoj


Iz Ministarstva, također odgovarajući na naš novinarski upit, tvrde pak da je riječ o kratkotrajnom zastoju.


– Prema informacijama koje su pružene Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, riječ je o kratkotrajnom administrativnom zastoju s obzirom na velik broj dostavljenih zahtjeva kupaca koje treba obraditi, a Gradska plinara Zagreb – Opskrba poštovat će svoju zakonsku obvezu, kažu iz Ministarstva, poručujući kako bi dovoljne količine plina trebale biti osigurane Vladinom uredbom kojom se Ina obavezuje prodavati sav plin iz domaćih nalazišta HEP-u, a koji će ga pak distribuirati opskrbljivačima po cijeni znatno nižoj od one na europskim burzama plina.


– Prema Uredbi o izmjeni i dopuni Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije koju je Vlada Republike Hrvatske usvojila 14. rujna ove godine, plin koji se prodaje HEP-u prvenstveno je potreban za otklanjanje poremećaja koji se mogu dogoditi u opskrbi kupaca u kategoriji kućanstvo i poduzetništvo.


Najveći broj kupaca iz kategorije kućanstvo koji, ponajviše zbog izuzetno velikih tržišnih poremećaja, namjeravaju tržišnu uslugu zamijeniti javnom, nalazi se upravo na područjima koja opskrbljuje Gradska Plinara Zagreb – Opskrba d.o.o., stoji u odgovoru Ministarstva.


Ministarstvu smo poslali i upit hoće li HEP preuzeti opskrbu plinom u obavezi javne usluge ukoliko GPZ i drugi opskrbljivači nisu u stanju ispunjavati svoje zakonske obaveze prema kupcima iz kategorije kućanstava, no odgovor na to pitanje nismo dobili.