Kaos

Riječani i dalje ne znaju od koga će i po kojoj cijeni kupovati plin. Ministarstvo tvrdi da je u pitanju tek – kratki zastoj

Marinko Glavan

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Evo kako potez Gradske plinare Zagreb objašnjavaju u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja



Nakon što su iz Gradske plinare Zagreb – Opskrba (GPZ) u četvrtak jasno kazali kako ne mogu primati nove kupce prirodnog plina u obavezi javne usluge (OJU), čime ta tvrtka izravno krši zakon i propise o opskrbi plinom, u petak su iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja ustvrdili kako će GPZ Opskrba poštovati svoje zakonske obaveze po pitanju opskrbe kupaca u obavezi javne usluge.


Kratkotrajni zastoj


Podsjetimo, odgovarajući na naš upit o ignoriranju zahtjeva kupaca s riječkog područja za prelazak na opksrbu plinom u obavezi javne usluge, po reguliranoj, fiksnoj cijeni, iz GPZ-a su jasno kazali kako su do sad primili više od deset tisuća zahtjeva kupaca za prelazak na opksrbu plinom u obavezi javne usluge, što predstavlja dodatno opterećenje s obzirom na ugovorene količine energenta za ogrjevnu sezonu te Gradska plinara Zagreb – Opskrba trenutačno ne može primati nove kupce iz kategorije javna usluga kućanstvo.


Iz Ministarstva, također odgovarajući na naš novinarski upit, tvrde pak da je riječ o kratkotrajnom zastoju.




– Prema informacijama koje su pružene Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, riječ je o kratkotrajnom administrativnom zastoju s obzirom na velik broj dostavljenih zahtjeva kupaca koje treba obraditi, a Gradska plinara Zagreb – Opskrba poštovat će svoju zakonsku obvezu, kažu iz Ministarstva, poručujući kako bi dovoljne količine plina trebale biti osigurane Vladinom uredbom kojom se Ina obavezuje prodavati sav plin iz domaćih nalazišta HEP-u, a koji će ga pak distribuirati opskrbljivačima po cijeni znatno nižoj od one na europskim burzama plina.


– Prema Uredbi o izmjeni i dopuni Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije koju je Vlada Republike Hrvatske usvojila 14. rujna ove godine, plin koji se prodaje HEP-u prvenstveno je potreban za otklanjanje poremećaja koji se mogu dogoditi u opskrbi kupaca u kategoriji kućanstvo i poduzetništvo.


Najveći broj kupaca iz kategorije kućanstvo koji, ponajviše zbog izuzetno velikih tržišnih poremećaja, namjeravaju tržišnu uslugu zamijeniti javnom, nalazi se upravo na područjima koja opskrbljuje Gradska Plinara Zagreb – Opskrba d.o.o., stoji u odgovoru Ministarstva.


Ministarstvu smo poslali i upit hoće li HEP preuzeti opskrbu plinom u obavezi javne usluge ukoliko GPZ i drugi opskrbljivači nisu u stanju ispunjavati svoje zakonske obaveze prema kupcima iz kategorije kućanstava, no odgovor na to pitanje nismo dobili.


Zakonsko pravo


Velik dio od dvadesetak tisuća kućanstava priključenih na mrežu opskrbe prirodnim plinom u Rijeci i okolici, njih više od 55 posto, koji zajedno troše oko 80 posto plina na distribucijskom području Energa, ima sklopljene tržišne ugovore o opskrbi s Energom.


Riječki opskrbljivač je početkom kolovoza svima njima poslao dopise u kojima ih obavještava o novom izračunu cijene plina od 1. listopada, prema kojemu bi plin za većinu bio barem pet do šest puta skuplji nego do sad.


Zbog toga je velik dio njih odlučio iskoristiti zakonsko pravo raskidanja tržišnog ugovora s opskrbljivačem i sklapanja novog ugovora s opskrbljivačem u obavezi javne usluge, što je na Energovom distribucijskom području (Rijeka i okolica) GPZ – Opskrba.


Prema zakonskim propisima, cijena plina u obavezi javne usluge određuje se jednom godišnje i vrijedi godinu dana, od 1. travnja do 31. ožujka iduće godine, na temelju cijena iz prethodne godine.


Sadašnja cijena u obavezi javne usluge u Rijeci i okolici je 0,4383 kune po kilovatsatu (kWh), što je između 30 i 50 ili čak i više posto veća cijena od one koju je kupcima naplaćivao Energo putem tržišnih ugovora, ali je i dalje neusporedivo niža od najavljene tržišne cijene, zbog čega su kupci mahom odlučili prijeći na opksrbu u obavezi javne usluge, posebno oni koji plin koriste za grijanje.


No, sve njihove zahtjeve GPZ – Opskrba do sad je u potpunosti ignorirala pa je, unatoč najavama iz Ministarstva, i dalje neizvjesno po kojoj će cijeni i od koga kupovati plin kada krene sezona grijanja.


U HERA-i šute


Upit o GPZ-ovom ignoriranju zahtjeva kupaca za prelazak na opskrbu u obavezi javne usluge i odgovor prema kojemu GPZ ne može primati nove kupce, što je u suprotnosti s obvezama opskrbljivača u OJU-u, uputili smo i Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA) koja je i sama prije nekoliko dana, potaknuta upitima građana, reagirala objavom u kojoj je podsjetila da opskrbljivač u obavezi javne usluge mora prihvatiti zahtjeve kupaca za prelazak na taj, zajamčeni oblik opskrbe plinom.


Zanimalo nas je hoće li i na koji način GPZ Opskrba biti sankcionirana zbog nepoštovanja odredbi prema kojima kupcima u roku od pet radnih dana mora odgovoriti na zahtjev za opksrbom u OJU-u, a u roku od 14 dana s njima sklopiti ugovor o opskrbi, no do zaključenja ovog broja, iz HERE se nisu potrudili poslati odgovor.