PLIN ZVAN ČEŽNJA

Gradska plinara Zagreb uporno odbija zahtjeve više tisuća riječkih kućanstava: To je protuzakonito!

Marinko Glavan

Snimila: Ana Križanec

Snimila: Ana Križanec

Do sada je zaprimljeno više od 10.000 zahtjeva za promjenu opskrbljivača, što predstavlja dodatno opterećenje s obzirom na ugovorene količine energenta za ogrjevnu sezonu, stoga Gradska plinara Zagreb - Opskrba poručuje da trenutačno ne može primati nove kupce iz kategorije javna usluga kućanstvo



RIJEKA – Gradska plinara Zagreb (GPZ), opskrbljivač prirodnim plinom u obavezi javne usluge na području Rijeke i okolice, nakon višetjednog ignoriranja zahtjeva kupaca prirodnog plina s tog područja za prelazak na opskrbu u obavezi javne usluge, jučer je odgovarajući na naš novinarski upit navela kako »ne može primati nove kupce iz kategorije javna usluga kućanstvo«.


Ignoriranje zahtjeva


Takav je odgovor, prema dosadašnjim priopćenjima i odgovorima iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, kao i Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), potpuno suprotan odredbama Zakona o tržištu energije, kao i Općim uvjetima za opskrbu prirodnim plinom, prema kojima kupci imaju pravo na promjenu ospkrbljivača, a opskrbljivač u obvezi javne usluge dužan je prihvatiti kupce u obavezi javne usluge, odnosno odgovoriti na njihove zahtjeve u roku od pet dana i poslati im ugovore u roku od 14 dana od primitka zahtjeva.


Kako smo već pisali, GPZ – Opskrba već tjednima ne odgovara na zahtjeve kupaca s riječkog područja koji trenutačno imaju komercijalne ugovore s Energom, a žele prijeći na opskrbu plinom iz obaveze javne usluge, što je protivno Zakonu i podzakonskim aktima, a nakon što nisu odgovarali ni na novinarska pitanja, u četvrtak su nam ipak poslali odgovor koji će zasigurno dodatno zabrinuti brojne Riječane koji prirodni plin koriste za grijanje svojih domova i koji je posve protuzakonit.




GPZ-u smo, još prije nekoliko dana, uputili upit, tražeći odgovore na pitanja raspolažu li dovoljnom količinom prirodnog plina za ospkrbu svih potrošača iz kategorije kućanstva, na područjima na kojima je GPZ opskrbljivač u obavezi javne usluge, mogu li jamčiti da će svi kupci imati dovoljno plina, a zatražili smo i objašnjenje ignoriranja zahtjeva kupaca s riječkog područja za prelaskom na opskrbu plinom u obavezi javne usluge. Zanimalo nas je i koliko je zahtjeva s riječkog područja do sad obrađeno i koliko je novih ugovora sklopljeno. Sudeći po odgovoru, vjerojatno nije sklopljen niti jedan, jer iz GPZ-a navode kako su do sad zaprimili deset tisuća zahtjeva novih korisnika za opskrbu plinom u obavezi javne usluge, što je otprilike identično broju kupaca prirodnog plina na zagrebačkom području koji su do sad imali tržišne ugovore o opskrbi plinom, a kako će tržišni ugovori od 1. listopada biti višestruko veći od dosadašnjih, vjerojatno je velika većina njih odlučila prijeći na opskrbu iz obaveze javne usluge.


Nedvosmislena namjera


Na distribucijskom području koje pokriva GPZ, odnosno zagrebačkom području, inače, od 285 tisuća kupaca, na početku ove godine njih 273,6 tisuća plin je kupovalo u obavezi javne usluge, i to upravo od GPZ-a, a svega nešto više od 11 tisuća je imalo sklopljene tržišne ugovore s nekim od opskrbljivača. Odgovor GPZ-a, u kojemu nedvosmisleno navode kako nemaju namjeru poštovati propise o opskrbi plinom, navodimo u cijelosti.


– Gradska plinara Zagreb – Opskrba jamči svim svojim potrošačima sigurnu opskrbu te je u kontinuiranim razgovorima s Vladom i resornim ministarstvom o stanju na tržištu plina, odnosno kako za sve korisnike osigurati dostatnu i sigurnu opskrbu energentom. Zbog najavljenog povećanja cijena kategoriji kupaca kućanstvo koji imaju ugovore na tržišnim osnovama, neki kupci žele promijeniti svog opskrbljivača i uživati svoje pravo na opskrbu plinom u obvezi javne usluge, a također i neki tržišni opskrbljivači plinom otkazuju ili poskupljuju usluge svojim korisnicima te ih upućuju na Gradsku plinaru Zagreb – Opskrba koja je na njihovu području opskrbljivač u javnoj usluzi.


Do sada je zaprimljeno preko 10.000 zahtjeva za promjenu opskrbljivača, odnosno za prelazak na javnu uslugu opskrbe plinom. Već i ovaj broj novih kupaca predstavlja dodatno opterećenje s obzirom na ugovorene količine energenta za ogrjevnu sezonu te Gradska plinara Zagreb – Opskrba trenutno ne može primati nove kupce iz kategorije javna usluga kućanstvo. Kako bi se otklonili zastoji u procesu promjene opskrbljivača prirodnim plinom, Gradska plinara Zagreb – Opskrba surađuje s svim nadležnim tijelima i institucijama relevantnim za položaj Opskrbljivača plinom u RH.


Najavom stupanja na snagu jesenskog paketa mjera pomoći građanima i gospodarstvu, a koji sadrži mjere zaštite od rasta cijena energenata Ministar gospodarstva je najavio da će određene količine plina koje proizvodi INA u Hrvatskoj biti usmjerene prema distributerima, kako bi se izbjeglo povećanje cijena te sa time i svi trenutni poremećaji na hrvatskom tržištu, navode iz GPZ-a.


Protuzakonito


Da je takav odgovor protuzakonit potvrđuju i odgovori Ministarstva gospodarstva i HERA-e na novinarske upite po tom pitanju prethodnih dana. Iz Ministarstva su tako naveli da »Opskrbljivači u obvezi javne usluge imaju zakonsku obvezu preuzeti sve kupce koji su dostavili izjavu o prelasku na opskrbu po reguliranim uvjetima. Opskrbljivači su prihvatili navedenu obvezu i obvezu da osiguraju količine plina za prodaju po reguliranim uvjetima«. Iz HERA-e tvrde isto, navodeći da krajnji kupci iz kategorije kućanstva mogu odabrati opskrbu plinom u okviru javne usluge, prema reguliranim uvjetima opskrbe i cijeni plina koju određuje HERA, od opskrbljivača u obvezi javne usluge koji je određen za pojedino distribucijsko područje.


»U tom smislu, bitno je istaknuti da su opskrbljivači plinom, koji su određeni za opskrbljivača u obvezi javne usluge dužni prihvatiti zahtjev za promjenu opskrbljivača krajnjeg kupca koji ima pravo na opskrbu plinom u obvezi javne usluge na distribucijskom području na kojem taj opskrbljivač obavlja opskrbu plinom u obvezi javne usluge, a kako je propisano odredbama članka 28. stavaka 4. i 5. Općih uvjeta za opskrbu plinom.« objavljeno je iz HERA-e.


Cijena plina u obavezi javne usluge definira se na temelju izračuna HERA-e za svako distribucijsko područje posebno, na temelju prosjeka cijene iz prethodne godine, a trenutne cijene vrijede do 31. ožujka iduće godine. Cijena plina u opskrbi iz obaveze javne usluge na riječkom području iznosi 0,4383 kune, što je trideset do pedesetak posto više od cijena koje su plaćala kućanstva, koja imaju potpisan ugovor s Energom.


Novi način obračuna


Energo je, međutim, najavio novi način obračuna cijena po prosjeku cijene s referentne burze, pri čemu bi cijena plina za krajnjeg korisnika bila barem peterostruko ili više puta veća od sadašnje, uputivši kupce na zakonsku mogućnost prelaska na nabavu plina u obavezi javne usluge, uz zajamčenu cijenu do kraja ožujka, što je većina korisnika koji plin koriste za grijanje, odlučila i napraviti, no iz GPZ-a su se oglušili na njihove zakonski utemeljene zahtjeve. Takva situacija traje već tjednima, a iz Ministarstva gospodarstva i HERA-e ne poduzimaju nikakve korake da zaštite kupce, niti da GPZ primoraju da ispuni svoje obaveze preuzete u trenutku kad je ta tvrtka postala opskrbljivač u obavezi javne usluge. Upućeni izvori kažu kako su trenutno u tijeku pregovori da HEP preuzme poslove GPZ-a u obavezi javne usluge, ili čak da otkupi čitavu tvrtku, no sve je još u sferi nagađanja.


Najgore je to što kupci prirodnog plina, koji žele prijeći na opskrbu iz obaveze javne usluge na koju imaju zakonsko pravo, jedva mjesec dana uoči početka sezone grijanja, ne znaju od koga će ni po kojoj cijeni kupovati prirodni plin, kao ni hoće li ga uopće moći kupovati.