STIGAO ODGOVOR

Filipović odbio prijedlog riječkih stranaka: ‘Država garantira cijenu plina, Energo ne može kupcima dati drugačije uvjete’

Marinko Glavan

Foto Vedran Karuza / Ana Križanec

Foto Vedran Karuza / Ana Križanec

Cijena plina koju država garantira je znatno niža od tržišne cijene i nije potrebno, a nije niti po zakonu, uvoditi paralelnog »opskrbljivača u obvezi javne usluge«



Riječki gradonačelnik Marko Filipović u svom je očitovanju odbio Prijedlog Zaključka o hitnoj intervenciji gradonačelnika kao predstavnika većinskoga vlasnika i predsjednika skupštine TD Energo d.o.o. u formiranju cijene plina za kućanstva, kojim su vijećnici stranaka Možemo!, Akcija mladih i Unija Kvarnera tražili da Energo cijenu prirodnog plina za kućanstva ograniči maksimalno do iznosa koji se kućanstvima naplaćuje u opskrbi plinom u obavezi javne usluge, koju na riječkom području pruža Gradska plinara Zagreb. Možemo!, Akcija mladih i Unija Kvarnera prijedlog zaključka su uputili gradonačelniku i Gradskom vijeću koje će o njemu raspravljati na sutrašnjoj sjednici.


Ugovorne obveze


Filipović u svom očitovanju, na upit o tome hoće li se cijena formirati na način da će se za svaki mjesec cijena plina obračunavati na temelju prosječne cijene na referentnoj burzi, ističe da je taj princip dobavljanja plina jedini mogući sukladno uvjetima koji su trenutno dostupni na tržištu plina.


– Predmetni uvjeti postavljeni su od strane dobavljača prema TD-u Energo kao opskrbljivaču plina (za razliku od ranijih godina kada su ugovori sklapani po fiksnoj cijeni) te TD Energo nije u mogućnosti krajnjim kupcima ponuditi drugačije uvjete, navodi gradonačelnik.




Što se tiče pitanja zašto Energo na tržištu nije pronašao dobavljača i opskrbio se dovoljnom količinom plina po poznatoj cijeni, Filipović objašnjava da Energo već dugi niz godina posluje s renomiranim tvrtkama za dobavu plina.


Razlika između distribucije i opskrbe


– U trenutku naglog porasta cijena TD Energo je već imao sklopljen (i još uvijek ima) Ugovor po fiksnoj cijeni, što tvrdnju vezanu za dobavljača i dovoljnu količinu plina čini neosnovanom. Dodatno, Ugovori o opskrbi plinom sklapaju se na period od 1. listopada tekuće godine do 30. rujna naredne godine što se u plinskom poslovanju naziva plinskom godinom. S obzirom na recentna događanja, dobavljači plina u slijedećoj plinskoj godini nisu bili spremni ponuditi ugovore po fiksnoj cijeni, navodi u očitovanju Filipović.


Na kraju, na tezu iz prijedloga, da cijena plina kojeg građanima isporučuje Energo, s obzirom na većinsko vlasništvo Grada Rijeke, mora biti socijalna kategorija, Filipović pojašnjava kako se, sukladno članku 4. Zakona o tržištu plina, TD Energo d.o.o. bavi energetskom djelatnošću distribucije plina i energetskom djelatnošću opskrbe plinom.


– Dok se distribucija plina ubraja u kategoriju javne usluge, i ista je regulirana od strane Here, djelatnost opskrbe plinom obavlja se kao tržišna djelatnost, i ista u tom kontekstu nikako ne može biti socijalna kategorija. Cijena plina koju država garantira kroz opskrbu u obvezi javne usluge je upravo ta koja se traži kroz materijal, odnosno ta koja je znatno niža od tržišne cijene i nije potrebno, a nije niti po zakonu, uvoditi paralelnog »opskrbljivača u obvezi javne usluge«, navodi gradonačelnik, objašnjavajući da je Energo, sukladno zakonu i pravovremeno obavijestio kupce o promjeni načina obračuna te ih uputio na njihovo zakonom zajamčeno pravo promjene opskrbljivača, odnosno prelazak na opskrbu plinom u obavezi javne usluge (OJU), pri čemu GPZ kao opksrbljivač ima obavezu prihvatiti njihove zahtjeve za promjenom opskrbljivača.


Rješenje donosi hrvatski plin


– Nadamo se da će posljednje vladine mjere objavljene 14. rujna ove godine koje predviđaju da će INA plin proizveden u Hrvatskoj prodati HEP-u po definiranoj cijeni, a HEP dalje opskrbljivačima u obvezi javne usluge (među njima posebno GPZ Opskrbi) ukloniti problem nedostatka plina te da će GPZ Opskrba ponovo pokrenuti zaprimanje zahtjeva korisnika za prelazak na njihovu opskrbu. Hoće li se to dogoditi, bit će poznato kroz sljedećih nekoliko dana, zaključuje Filipović.


Inače, Ministarstvo gospodarstva je još prije nekoliko dana, odgovarajući na naš upit, navelo da će GPZ i ostali opskrbljivači u obavezi javne usluge prihvatiti sve zahtjeve novih kupaca, a u utorak je to potvrdio državni tajnik u Ministarstvu Ivo Milatić, kazavši da će do 1. listopada svi koji su poslali zahtjeve za opskrbu u obavezi javne usluge, moći kupovati plin po zajamčenoj cijeni.