Predstojeći vikend

U Galeriji Arsada u Voloskom otvara se izložba “Figure” Duška Šibla

Aleksandra Kućel Ilić

Duško Šibl - Figure u pokretu

Duško Šibl - Figure u pokretu

Izložba će se otvoriti 28. travnja u 12 sati i ostati otvorena do 12. svibnja, te je prodajnog karaktera



Nova izložba će se tijekom predstojećeg vikenda otvoriti u Galeriji Artsada u Voloskom gdje će se pod nazivom “Figure” opatijskoj publici predstaviti djela istaknutog hrvatskog slikara Duška Šibla.


Izložba će se otvoriti 28. travnja u 12 sati i ostti otvorena do 12. svibnja, te je prodajnog karaktera


– Duško Šibl je nakon studija komparativne književnosti i povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, krenuo u nove izazove, upisavši studij slikarstva na Byam Shaw School of Art u Londonu koji završava 1982.




Potom se usavršava na poslijediplomskom studiju slikarstva na prestižnom Royal College of Art, te stekavši široka znanja i vještine odabire likovnost kao primarni profesionalni interes.


Nastaju brojna uspješna slikarska i crtačka djela koje karakterizira snažan kolorit, ekspresivna linija i naglašena stilizacija prikaza.


Dominantan motiv je tijelo u pokretu ili koloplet tijela u dramatičnom međuodnosu. U toj vječnoj igri dualizma i nadmetanja Erosa i Thanatosa, Šibl pronalazi nepresušno nadahnuće za antropomorfne kolorističke i crtačke bravure.


U vremenima kada su u umjetnosti prividno iscrpljene tematske i metierske raznovrsnosti, Duško Šibl i dalje neumorno stvara čovjeka vitalnih svojstava nadahnuta, a ponekad i suspregnuta složenim međuljudskim odnosima.


Na tom tragu iščitavamo i nova, do sada neizlagana djela koja su dio ciklusa “Figure”nastala u posljednje tri godine, za koja kaže: “Slikam jer moram! Nemir se jedino može utažiti slikanjem.


Svaka slika je avantura i proces koji je važniji od dovršene slike.” Na slikama dominiraju osnovne boje koje svojom simbolikom snažno djeluju na opažaj.


Dopiru iz dubine njegova bogata unutarnjeg svijeta kojim sublimira svu ljepotu i dramu suvremenog čovjeka. Umjetnik koristi široki raspon likovnih materijala i tehnika – akril na papiru, platnu ili ploči, kolaž i flomaster, a sve slike povezuje snažna crvena boja, te prikaz figure, bilo ona plošna i prepoznatljiva ili dovedena do ruba apstrakcije vođena snažnom likovnom gestom.


Iz tih zaigranih tijela progovara iskonsko, ritualno i nesvjesno, ali i duboko humano. Umjetnik ne odustaje od vjere u humanizam i snagu čovjeka da odagna sve izazove sveopće dekadencije i besmisla koji nas okružuje – napisala je o izložbi dr.sc. Nataša Ivančević koja je uz Mateu Bakotić kustosica izložbe.