RAZLIČITE LJUSKAVKE

Slične, ali ne i iste! Razlikujete li ribe iz obitelji ljuskavki?

Boris Bulić

Unatoč svim jasnim fizičkim obilježjima, riba u juvenilarnom stadiju ili ako je neko vrijeme bila u ledu dobar dio tih vanjskih obilježja nema pa je determinacija neiskusnim osobama nešto teža. No neka vas to ne brine. Jednostavno nemojte loviti nedorasle primjerke pa takvih zbunjujućih situacija nećete ni imati…



Iako ekonomski vrlo važni, cijenjeni i traženi, kako sa gastronomskog tako i sa ribolovnog stajališta, te stoga vrlo poznati, ribe iz obitelji ljuskavki ponekad znaju zbunjivati. Naravno, zbunjenost je vezana uz determinaciju, odnosno, određivanje pripadnosti vrste. Najčešće su zbunjeni ribolovci početnici i ljudi iz unutrašnjosti, no ponekad zbunjeni budu i iskusni ribari pogotovo kada je riječ o ljuskavkama u juvenilarnom, nedoraslom stadiju kada nisu jasno definirana sva vanjska obilježja.


Ipak, uz malo truda i iskustva ljuskavke nije teško razlikovati. Najčešće se brkaju špar, kantar, fratar, pic, šarag, ovčica i ušata.


Špar je pravi predstavnik svoje obitelji


Tako špar ima crnu mrlju poput sedla na repu i žućkaste peraje dok je ušata kobaltno sive boje i izduženijeg tijela sa sitnom glavom i velikim okom. I ona ima sedlo na korijenu repne peraje ali su joj peraje prozirno sive.




Ovčica ima karakteristično izduženu, prema dolje oborenu gubicu. Po bokovima ima blijede okomite pruge.


Pic ima karakterističnu gubicu i zube


Takve, samo znatno jasnije pruge ima i pic, s tim da je kod pica rub repne peraje jasno crn, a njuška špicasta sa isturenim zubima.


Fratar ima crno sedlo na vratu i na korijenu repne peraje, a šarag blijede okomite pruge na sivoj podlozi i kompaktnije je građe.


Kantar je plavkasto sive boje s upadljivo malim ustima u kojima su zubi međusobno spojeni poput zubaca na pili. Mladi primjerci znaju biti smećkasto isprugani.


Ušata ima crno sedlo na korijenu repne peraje


Ipak, unatoč svim tim vidljivim oznakama, riba u juvenilarnom stadiju ili ako je neko vrijeme bila u ledu dobar dio vanjskih obilježja nema pa je determinacija neiskusnim osobama nešto teža. No neka vas to ne brine. Jednostavno nemojte loviti nedorasle primjerke pa takvih zbunjujućih situacija nećete ni imati. Lovite velike i zdrave ribe kod kojih je jasno kako se zovu i gdje spadaju. A ako vam se dogodi da vam se na udicu objesi kakav nedorasli primjerak, pustite ga čim prije, a o tome kojoj vrsti pripada razmišljajte poslije.