SPINNING

Kako birate varalice za spinning? Evo što morate znati da ne biste napravili početničke greške

Boris Bulić

Najčešće korišten, a stoga i najlovniji model među wobblerima je minnow. Naziv za ovaj oblik varalice dolazi s engleskog govornog područja gdje se izraz minnow koristi za sitne slatkovodne ribe iz obitelji šaranki, ali na mnogim mjestima i općenito za svu sitnu ribu koja se koristi kao živa ješka…



Podjele i kategorizacije, unatoč svim očitim razlikama unutar wobblerastih varalica nisu strogo definirane. Dapače, labave su i baziraju se uglavnom na područje djelovanja u odnosu na vodeni stupac, zbog čega se prilikom kupovine sa sigurnošću možemo osloniti samo na nekoliko osnovnih definicija.


U skladu s tim razlikujemo površinske (topwater), plitkoroneće (shallow divers) i dubokoroneće (deep divers) wobblere.





Površinski su wobbleri konstruirani tako da im u pravilu mali stabilizator stoji gotovo okomito u odnosu na liniju tijela. Takve varalice ne uranjaju već se drže same površine mora i kao takve su idealne za površinske predatore poput ušata, iglica, ali i lica, strijelki ili brancina.


Plitkoroneći wobbleri u prosjeku uranjaju do 3 metra. Dubina urona i akcija u prvom redu ovisi o obliku i veličini stabilizatora.



Dubokoronci su wobbleri koji imaju izrazito veliki i široki stabilizator koji im omogućuje urone i preko 10 metara dubine. Ove varalice često na stabilizatoru imaju dvije ili tri alkice. U zavisnosti od alkice koju odaberemo za spoj sa strunom, wobbler će prilikom povlačenja postizati različitu dubinu urona. Iako temeljno namijenjeni panuli, ovi se wobbleri na pojedinim lokacijama mogu koristiti i u obalnom varaličarenju.


Osim prema području djelovanja unutar vodenog stupa, wobblere dijelimo i prema obliku, odnosno konstrukcijskom rješenju tijela varalice.


Tako u ovoj kategoriji razlikujemo tri osnovna konstrukcijska oblika – minnow – vitki, fat – debeli, te jointed – zglobni.


Naravno, u skladu s evolucijom varalica, na tržištu su prisutni i brojni križanci i varijacije koje je teško utrpati u neku od osnovnih kategorija.



Najčešće korišten, a stoga i najlovniji model je minnow. Naziv za ovaj oblik varalice dolazi s engleskog govornog područja gdje se izraz minnow koristi za sitne slatkovodne ribe iz obitelji šaranki, ali na mnogim mjestima i općenito za svu sitnu ribu koja se koristi kao živa ješka. S vremenom se izraz proširio i na neke druge slične oblike, tako da je minnow danas postao naziv za većinu wobblera koji su oblikom najsličniji obliku gavuna. Najpoznatija varalica tog tipa nedvojbeno je legendarni Rapalin Pin’s Minnow.


Ovi su wobbleri idejno namijenjeni lovu riba koje se zadržavaju u najgornjem sloju mora, no s vremenom su dobili inačice koje se mogu spustiti i do dna.


Glavna karakteristika ovih wobblera je njihova specifična akcija koja u povlačenju emitira tipičnu svjetlosno-koloritnu poruku. U pravilu ovakve varalice oponašaju sitnu ribu u bijegu, pri čemu je linija kretanja manje-više pravocrtna. Zbog hidrodinamičnog tijela se vrlo lako kreću kroz more, tako da ih možemo precizno voditi željenom putanjom.



Većina je minnow wobblera naoružana s dvije trokuke udice, no kod dužih se modela po sredini tijela u pravilu ugrađuje i treća udica što povećava učinkovitost kačenja.


Svi se minnow modeli vezuju otvorenim, njišućim čvorovima od kojih je najprikladniji rapala čvor.