TETHYS FIMBRIA U PIRANU

Jeste li već vidjeli ovako nešto u Jadranu? Premda izgleda kao meduza ovo je zapravo – puž

Boris Bulić

Puž golać, znanstvenog naziva Tethys fimbria ima regenerativne cerate, tvorevine koje u slučaju opasnosti odbacuje i koristi kao mamac koji treba odvratiti pažnju dok se puž ne skloni na sigurno. Kod ove vrste cerate nisu naoružane nematocistama, opasnim žarnicama. I dok se gracioznim pokretima kreće kroz more, čini se kao da samo nedostaje glazbena podloga nekog skladatelja klasične glazbe…



Nedavno je Vojko Jontez snimio neobično biće uz obalu Pirana i postavio nam logično pitanje – što je to?


I premda to biće koje je Vojko snimio na prvi pogled mnogima nalikuje na meduzu, na drvetu života je vrlo daleko od tih nježnih žarnjaka, jer je u pitanju puž golać, znanstvenog naziva Tethys fimbria (Linnaeus, 1758).


Ovog se puža zapravo u našem moru i ne viđa baš toliko često, pogotovo ne u plićem moru i ne toliko sjeverno.




Najbrojniji je u zapadnom bazenu Sredozemlja te uz istočnu obalu Atlantika od sjevera Portugala do Gvinejskog zaljeva.


Tethys fimbria je predator kojem su glavna hrana mali rakovi koje lovi pokrivajući ih svojim širokim plaštom.


A dok pliva kreće se gracioznim pokretima nalik vrlo sinkroniziranim ritmičnim, gotovo baletnim pokretima zbog čega je Vojko i pomislio da je riječ o meduzi.



Tethys fimbria po rubu svog tijela ima nogice koje u slučaju opasnosti odbacuje.  To su zapravo regenerativne cerate, tvorevine koje u slučaju opasnosti ova vrsta koristi kao mamac koji treba odvratiti pažnju dok se puž ne skloni na sigurno.


Kod ovog puža cerate nisu naoružane nematocistama, žarnicama svojstvenima mnogim vrstama od kojih su najpoznatije one kod meduza.


Inače je Tethys fimbria jedan od najvećih puževa golaća koje srećemo u našem moru i može narasti do 30 centimetara dužine.


A video koji je Vojko snimio možete vidjeti ovdje