RIBOLOVNE TEHNIKE

Donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta ukoliko planirate ciljani lov na podlanice

Boris Bulić

Način na koji se postiže da struna ostane na kalemu tijelom lova s otvorenim preklopnikom i da se nekontrolirano ne počne otpuštati, priča je za sebe. Neki ribolovci polažu novčić s gornje strane kalema, neki strunu zatežu kamenčićem pod štapom, neki koriste selotejp… Načina je puno, no najučinkovitijima su se pokazala dva…



Pribor za ribolov podlanice prvenstveno mora biti snažan. Iako većina ribolovaca preferira surf štapove, znatno su se boljima pokazali klasični šaranaški carp modeli, pogotovo kod ribolova krupnijih primjeraka. Velika podlanica nakon kačenja pruža snažan otpor koji nije jednostavno svladati. Istina je da u tom trenutku surf štap znatno lakše može zaustaviti i okrenuti veliku ribu, ali zamaranje će puno lakše odraditi elastični ‘carp’ modeli.


Rola bi trebala imati mehanizam slobodnog hoda špule, prvenstveno zbog načina na koji podlanica uzima ponuđenu ješku. Nakon što je pokupi, odvlači je ponekad i preko desetak metara daleko da bi je tek tada pokušala progutati. Ako u tom odvlačenju osjeti otpor trenutno će ispljunuti naješkanu udicu, tako da su spomenute role zapravo savršen izbor. Naravno, poslužiti mogu i klasični modeli, no tada je potrebno omogućiti odvlačenje ješke bez otpora. To se najčešće postiže otvaranjem preklopnika. Način na koji se postiže da struna ostane na kalemu i da se nekontrolirano ne počne otpuštati, priča je za sebe. Neki ribolovci polažu novčić s gornje strane kalema, neki strunu zatežu kamenčićem pod štapom, neki koriste selotejp…





Načina je puno, no najučinkovitijima su se pokazala dva. Prvi je zaglavljivanjem strune pod klipsu koja se nalazi na rubu svakog kalema, a drugi je zaglavljivanjem strune između šibice ili kakvog drugog sličnog štapića povezanog gumicom za kosu s tijelom štapa.


Problem koji se može javiti kod lova s otvorenim preklopnikom je nekontrolirani silazak strune s kalema, što je čest slučaj kada se koriste žilaviji najlonski monofili. Stoga mnogi ribolovci ne namataju svoje kaleme do kraja, već ostavljaju koji milimetar prostora neispunjenim.


Uobičajena struna za ribolov podlanica su najlonski monofili, promjera od 0,35 do 0,45 milimetara, prvenstveno zbog njihove elastičnosti i istezljivosti. Ribolov podlanica s upredenicama je moguć, no zahtijeva dobru uigranost i vrhunsku opremu koja se neće oštetiti prilikom zamaranja ribe. Naime, u ribolovu upredenicom, zbog njene neistezljivosti, sve udarce prilikom zamaranja ribe moraju amortizirati štap i rola. Osim toga, nakon što ‘legne’ na dno, upredenica se lako može oštetiti, što još lakše može rezultirati gubitkom ribe.


Fluorokarbon je imperativ u formiranju predveza za ovu plahu vrstu, dok je izbor udica vrlo sužen. Podlanica ima izrazito snažnu čeljust kojoj uspijevaju odoljeti jedino najkvalitetnije ‘kovanice’. Stoga prilikom kupovine udica za podlanice ne treba biti škrtac.



Indikatori ugriza su svakako poželjni, ako ne elektronski, a ono bar improvizirani – komadići staniola, stiropora, kamenčići, štipalice, sve je dobrodošlo. Najvažnije je na vrijeme uočiti griz i tada biti za štapom.


Podmetač je obavezan dio opreme, pogotovo kad je riječ o većim primjercima.


Sistem se slaže na klasičan način – osnova, klizna olovnica 30 do 60 grama, gumena perlica, zogulin, predvez 50 do 80 centimetara, udica širine luka od 15 do 20 milimetara.


Podlanica će rado pokupiti većinu animalnih ješki, no najslađi su joj dagnja, volak, veliki crv i bibi. U njenom slučaju u potpunosti vrijedi pravilo velika: ješka – velika riba. Budući da će podlanica rijetko kada prihvatiti i povući naješkanu udicu neposredno nakon zabačaja, važno je da ješka bude dovoljno otporna na brojne sitne zube podmorja. To se može postići dodatnim ‘armanjem’, omatanjem ješke silikonskim koncem, ili djelomičnim razbijanjem školjke u koju kroz naprsnuća zavlačimo udicu.


Nakon što je podlanica odradila svoje odvlačenje ješke, slijedi kontra koja mora biti snažna i energična. U tom trenutku podlanica, koja je inače mirna i u principu flegmatična riba, za tren oka postaje brz, snažan i okretan plivač, dostojan protivnik svakom sportskom ribolovcu.


Od trenutka kačenja do izvlačenja na suho, vrlo je važno strunu održati napetom.


Podlanica ima ‘popločana’ usta, tako da se udica najčešće i ne probije u potpunosti, već ostane samo vrhom zakačena između zubnih pločica. Upravo zbog toga izvlačenje mora biti kontinuirano, bez opuštanja strune.



Podlanica će kao i sve ljuskavke u izvlačenju pružati silovit i snažan otpor uz ritmične, jake, postranične udarce. Kočnica role mora biti dobro podešena da bi struna to izdržala. U principu, kada se podlanica dovuče do površine, iznenađenja više ne bi trebalo biti.


Važno je napomenuti da se ponekad dogodi da karakteristično odvlačenje ješke izostane. U tim situacijama podlanice ješku ispituju ‘u mjestu’, što se očituje tek neznatnim povijanjem vrha na štapu. Kontriranje na tako ‘nevidljive’ poteze u pravilu otkriva velike kapitalne primjerke. Upravo stoga sve veći broj ribolovaca napušta klasični pristup slobodnog hoda špule i otvorenih rola, loveći s dobro zaglavljenim štapovima i kočnicama zategnutima u tvrdo.


Podlanica je riba koja će na žaru, u brudetu ili juhi, ili na bilo koji drugi način spremljena, oduševiti i one koji ribu ne vole. Ima krupne pravilno raspoređene kosti i izrazito ukusno bijelo meso koje nudi neponovljiv gastronomski užitak.