Više od šetnje

Znate li što je hodajuća meditacija? Dobra je za osjećaj ispunjenosti i spokojstva

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Ne treba nam posebna postavka za meditaciju.

Meditaciju svjesnosti možemo vježbati dok sjedimo za stolom, peremo posuđe ili šetamo. Pažljiva meditacija u hodu savršena je nadopuna naše meditacijske prakse u sjedećem položaju – to je “meditacija u pokretu”. A hodajuća meditacija izvrsna je za početnike, jer je hodanje poznati dio našeg svakodnevnog iskustva.


Meditacija u hodu više je od pukog šetnje. Imajte na umu da treniramo u tome da budemo što pažljiviji: ova se praksa sastoji u tome da budemo svjesni svog tijela i fizičkih senzacija dok se krećemo. Oči su nam otvorene, a um i tijelo ukorijenjeni u sadašnjost. Neusporedivi vijetnamski majstor meditacije i mirovni aktivist Thich Nhat Hanh nudi kratku prezentaciju meditacije u hodu u kratkom videu gdje kaže da dok hodamo, trebamo zamisliti da “ispisujemo mir, spokoj i sreću na zemlju”.


Kako bi gledao kako izgleda meditacija u hodu, časni Yuttadhammo Bhikku, kanadski redovnik i budistički učitelj u tajlandskoj tradiciji, ovdje daje jednostavno objašnjenje za 10 minuta.


Kako vježbati meditaciju u hodu?


Potražite mjesto gdje možete polako hodati bez prepreka. Mjesto mora biti mirno i bez prometa, a idealno bi bilo da bude dovoljno ravno da ne morate brinuti o spoticanju. Ako hodate u javnom prostoru, morat ćete paziti da drugima ne smetate. Vježbanje u zatvorenom može biti dobra opcija jer se možete izravno usredotočiti na pažljivost s manje prilika da vam okolina odvrati pažnju.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Početak rada


Nakon što nađete prikladno mjesto, odvojite minutu za duboko disanje dok cijelu pažnju usmjeravate na svoje tijelo. Osjetite koliko je stabilno tlo ispod vaših nogu. Budite svjesni mnogih različitih osjećaja u vašem tijelu. Zabilježite i svoje misli i osjećaje.


Počnite polako hodati


U hodajućoj meditaciji, umjesto da se usredotočite na dah, usmjerite pažnju na kretanje stopala, nogu i kretanje tijela. Samo polako i pažljivo hodajte u krugu ili naprijed-natrag. Ako se okrećete ili skrećete u kut, budite što je moguće pažljiviji prema položaju stopala i pratećim senzacijama. Dobro je hodati barem 10 minuta. Uvijek možete napraviti pauzu i istegnuti se ili jednostavno prestati se kretati.


Održavanje pažnje u hodu


Dok promatrate različite fizičke senzacije koje se manifestiraju u hodu, uzmite u obzir i svoje osjećaje, misli i raspoloženja, piše Mindworks. Ne trebate praviti popis, analizirati, prihvatiti ili odbiti, samo primijetite ove mentalne radnje kad se pojave i vratite se praksi hodanja. Pokušajte ne biti kruti dok hodate. Jednostavno hodajte prirodno s dobrom voljom i otvorenim srcem: krenite u tok.


Brzina i držanje tijela


Tempo hodajuće meditacije kreće se od sporog do izuzetno sporog. Možete pustiti da vam se ruke lagano njišu uz bokove, držite ih iza leđa ili stegnete ispred tijela oko visine dijafragme ili pupka. Mišići nogu trebaju biti opušteni u hodu, a kretanje prirodno i ugodno. Hodajte držeći tijelo uspravno i dostojanstveno.


U početku može biti pomalo izazovno, ali vježbom ćete se sigurno uhvatiti. Prednosti meditacije u hodu Meditacija u hodu dobra je praksa i za početnike i za one koji napreduju. Pažljiva hodajuća meditacija dovodi do cirkulacije krvi ako već neko vrijeme sjedimo u meditaciji ili se osjećamo pomalo tupo. Vježba se u tandemu sa sjedećom meditacijom, meditacija pokreta pruža dodatne uvide. To se lako može integrirati u naš raspored, jer je hodanje nešto što većina nas radi svakodnevno.


Hodajuća meditacija daje nam priliku da se sjetimo zemlje koja nas održava i razvijemo zahvalnost. Hodajuća meditacija je tako jednostavna. Rezultati je doživljavanje istinske radosti i blagostanja.