Spasonosne injekcije

VIRUS KOJI LIJEČI Rekli su mu da mu nema spasa, a onda se uključio u testiranje lijeka: “Rak je potpuno nestao”

P. N.

Ilustracija / Reuters

Ilustracija / Reuters

"Primao sam injekcije svaka dva tjedna tijekom pet tjedana što je potpuno iskorijenilo moj rak. U mom tijelu nema raka već dvije godine", zadovoljno zaključuje Wojkowski



 


Nova vrsta terapije protiv raka koja koristi uobičajeni virus kako bi zarazila i uništila štetne stanice pokazala se obećavajućom u ranim ispitivanjima na ljudima, priopćili su britanski znanstvenici.


Rak jednog pacijenta liječenog ovom terapijom potpuno je nestao, dok su drugi pacijenti posvjedočili kako im se tumori smanjuju, javlja BBC.


Lijek je oslabljeni oblik virusa herpes simplex – koji je modificiran kako bi ubio tumore.


Bit će potrebna opsežnija istraživanja, ali stručnjaci tvrde da bi ovakva injekcija u konačnici mogla ponuditi spas većem broju ljudi s uznapredovalim karcinomima.


Krzysztof Wojkowski, 39-godišnji građevinar iz zapadnog Londona, jedan je od pacijenata koji su sudjelovali u testiranju lijeka, koje vode Institut za istraživanje raka i Zaklada Royal Marsden NHS Foundation Trust.


Dijagnosticiran mu je 2017. godine rak žlijezda slinovnica, u blizini usta. Unatoč operaciji i drugim terapijama u to vrijeme, njegov rak je nastavio napredovati.


Liječenje samo injekcijama RP2 ili kombiniranom terapijom


“Rečeno mi je da mi više nema pomoći i da sam pri kraju života. To je bilo zaista poražavajuće.  Tim više sam bio ugodno iznenađen kada sam dobio priliku za sudjelovanje u testiranju novog lijeka”, ispričao je mladi pacijent Krzysztof Wojkowski za BBC.


Čini se da je kratkotrajna terapija virusom – posebno modificiranom verzijom virusa herpesa koji obično zahvaća usnice – uništio njegov rak.


“Primao sam injekcije svaka dva tjedna tijekom pet tjedana što je potpuno iskorijenilo moj rak. U mom tijelu nema raka već dvije godine”, zadovoljno zaključuje Wojkowski.


Injekcije koje se daju izravno u tumor napadaju rak na dva načina – izazivanjem pucanja kancerogenih stanica te aktiviranjem imunološkog sustava.


Oko 40 pacijenata isprobalo je liječenje u sklopu testiranja lijeka. Neki su dobivali samo injekcije virusa, nazvane RP2. Drugi su također primili jedan lijek protiv raka – nazvan nivolumab.


Nalazi, predstavljeni na medicinskoj konferenciji u Parizu u Francuskoj, pokazuju:


-Kod tri od devet pacijenata koji su dobili samo RP2, među kojima je bio Krzysztof Wojkowski, tumori su se smanjili


-Kod sedam od 30 pacijenata koji su bili podvrgnuti kombiniranom liječenju također se stanje popravilo




-Nuspojave, poput umora, općenito su bile blage


Virus ranije korišten u borbi protiv uznapredovalog raka kože


Jedan od voditelja istraživanja prof. Kevin Harrington rekao je za BBC da su rezultati liječenja ovom metodom “doista impresivni” kod niza uznapredovalih karcinoma, uključujući rak jednjaka  i rijetku vrstu raka oka.


Kevin Harrington

Kevin Harrington


“Rijetkost je vidjeti tako dobar postotak učinkovitosti lijeka u ranoj fazi kliničkih ispitivanja, jer je njihov primarni cilj testirati sigurnost liječenja, a uključuju pacijente s vrlo uznapredovalim karcinomima za koje su uobičajene terapije prestale djelovati”, rekao je.


“Zanima me hoće li se lijek pokazati učinkovitim i u liječenju većeg broja pacijenata”, rekao je Harrington.


To nije prvi put da znanstvenici koriste virus u borbi protiv raka. Britanski zdravstveni sustav (NHS) je prije nekoliko godina odobrio terapiju na bazi virusa herpes simplex, nazvanu T-Vec, u borbi protiv uznapredovalog raka kože.


Dr. Marianne Baker, iz centra Cancer Research UK, rekla je da bi ohrabrujući nalazi mogli promijeniti tijek liječenja raka.


“Znanstvenici su otkrili da bi virusi mogli pomoći u liječenju raka prije 100 godina, ali bilo je izazovno iskoristiti ih sigurno i učinkovito”, rekla je Marianne Baker.


“Ova nova virusna terapija pokazala se obećavajućom u ranoj fazi testiranja – sada nam je potrebno više studija kako bismo saznali koliko dobro djeluje”, rekla je Baker.


“Istraživanja sugeriraju da je kombiniranje više tretmana moćna strategija, a terapije virusima poput ove mogle bi postati dio našeg alata za pobjedu nad rakom”, zaključila je Baker.