Okrugli stol

Poziv na jačanje prevencije: Raste smrtnost od raka mokraćnog mjehura

Olga Monika Menčik

Rana dijagnoza povezana je s višim stopama preživljavanja / Foto VJERAN ŽGANEC ROGULJA/PIXSELL

Rana dijagnoza povezana je s višim stopama preživljavanja / Foto VJERAN ŽGANEC ROGULJA/PIXSELL

Prije deset dana uvedena je kombinacija imunoterapije i konjugata protutijela lijeka u prvoj liniji liječenja metastatske bolesti. Rezultati su impresivni - svi pacijenti imaju dobar odgovor na terapiju, a trećina bolesnika ima potpuni odgovor, rekla je Marijana Jazvić



 


U Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira oko 1.300 novih slučajeva raka mokraćnog mjehura, a godišnje umre između 450 i 500 pacijenata. Rak mokraćnog mjehura je peti najučestaliji rak i na osmom mjestu po smrtnosti u Hrvatskoj. Kada se gleda dugogodišnji trend, uočljiv je porast pojavnosti i smrtnosti od ove bolesti – Hrvatska je među prvih pet zemalja u EU-u po smrtnosti od ove bolesti. Među glavnim faktorima rizika je pušenje, a ovaj se rak četiri puta češće javlja kod muškaraca nego kod žena. Rizik pojave ove bolesti raste s dobi, počevši od 45. godine, a najčešće su od ove bolesti zahvaćeni muškarci od 65. do 84. godine starosti.


Ishodi liječenja oboljelih od raka mokraćnog mjehura mogli bi se poboljšati jačanjem prevencije, prvenstveno ranijim dijagnosticiranjem, ali i kontinuiranom dostupnošću svih najmodernijih terapija za oboljele, istaknuto je na okruglom stolu »Rak mokraćnog mjehura – kako potaknuti rano otkrivanje i smanjiti smrtnost?« održanom danas u Zagrebu.




Važnost prepoznavanja raka na vrijeme istaknula je i pacijentica Dinka Pavelić, koja je prije šest godina otkrila da boluje od raka mokraćnog mjehura. Zbog atipične dobi i nepostojanja rizičnih faktora za obolijevanje od ove zloćudne bolesti, postavljanje dijagnoze trajalo je pet mjeseci.


– Nisam spadala u skupinu kod kojih je obolijevanje izgledno – nisam stariji muškarac i nisam pušač. Zato je važno da i hitni prijemi i opća praksa dobiju određene smjernice, jer je vrijeme kod ovakve bolesti ključan faktor – brza i točna dijagnoza je nužna, istaknula je Pavelić, koja je 2018. u dobi od 48 godina otkrila da boluje od raka mjehura. Simptom koji je kod nje, kao i kod 80 posto drugih koji boluju od ove zloćudne bolesti, uključio alarm bilo je krvarenje u urinu.


– Bilo je potrebno neko vrijeme kako bih nagovorila liječnika da me pošalje na CT. Možda ne treba toliko štedjeti na uputnicama, dodala je Pavelić.


Rana dijagnoza, i kod muškaraca i kod žena, povezana je s višim stopama preživljavanja, ali iskustvo pokazuje da je ženama češće nego muškarcima dijagnosticiran kasniji stadij raka mokraćnog mjehura. Stopa preživljavanja kod raka mokraćnog mjehura je niska, zbog čega je posebno važno rano dijagnosticiranje. Ranije otkrivanje znači i uspješnije liječenje, naglasio je urolog Igor Tomašković.


– Pojavu krvi u urinu treba shvatiti vrlo ozbiljno i odmah reagirati. Čak 50 posto svih slučajeva ovog raka vezano je uz faktor rizika pušenja i to je preventabilni faktor ove bolesti na koji sigurno možemo utjecati. Treba podizati svijest o ovoj bolesti jer želimo poboljšati ishode liječenja ovog i ostalih uroloških karcinoma, rekao je Igor Tomašković.


U Hrvatskoj postoji velik izbor terapija, a dolaze i novi moderni lijekovi koji će poboljšati ishode u ovoj bolesti. Imunoterapija za liječenje raka mokraćnog mjehura koristi se od 2016. godine, kada kreću odobrenja za nekoliko vrsta imunoterapija – tzv. inhibitori kontrolnih točaka imunološkog sustava.


– Prije deset dana uvedena je kombinacija imunoterapije i konjugata protutijela lijeka u prvoj liniji liječenja metastatske bolesti. Rezultati su impresivni – svi pacijenti imaju dobar odgovor na terapiju, a trećina bolesnika ima potpuni odgovor, rekla je Marijana Jazvić, specijalist onkologije i radioterapije.