TEŠKI PREGOVORI

Odluka zastupnika manjina o podršci vladajućima ozbiljno udaljava DP od HDZ-a: Sve će se “slomiti” na SDSS-u

Dražen Ciglenečki

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Na Domovinskom pokretu je sada da odluči hoće li im se pridružiti ili će ostati kod svog stava da ne dolazi u obzir bilo kakva postizborna suradnja sa »strankom koju je osnovao ratni zločinac Goran Hadžić«



Klub zastupnika nacionalnih manjina svojom je odlukom o potpori Gordanu Jandrokoviću za mjesto predsjednika Sabora, doveo u neugodnu poziciju Domovinski pokret. Budući da je na ovaj način sasvim sigurno postavljen temelj za nastavak koalicije HDZ-a i osmero manjinskih zastupnika, među kojima je i troje SDSS-ovaca, na Domovinskom pokretu je sada da odluči hoće li im se pridružiti ili će ostati kod svog stava da ne dolazi u obzir bilo kakva postizborna suradnja sa »strankom koju je osnovao ratni zločinac Goran Hadžić«.


Zasad čelnici DP-a ne ostavljaju ni grama sumnje kako će postupiti. »Čvrsto kao stijena i dalje stojimo na našim pregovaračkim pozicijama: SDSS ne može biti dio vlasti. Od načela se ne odustaje«, poručili su putem Facebooka članovi pregovaračkog tima Domovinskog pokreta, Ivan Penava, Mario Radić, Josip Dabro i Damir Barna. Prigodno su se i njih četvorica zajedno slikali u Vukovaru, ispred Spomen-križa na ušću Vuke u Dunav. »Što se tiče medijskih napisa o nekakvim podjelama u Domovinskom pokretu, moramo iskreno reći da jedino naše supruge ‘zazivaju podjele’ jer nas četvorice danima nema kući«, odbacili su Penava, Radić, Dabro i Barna spekulacije da među njima nije sve kako bi trebalo biti.


Ciljana rana potpora


Trenutačno su, dakle, zastupnici nacionalnih manjina udaljili HDZ i Domovinski pokret od postizanja dogovora. Može se to, naravno, promijeniti već početkom idućeg tjedna, ali zaista je teško zamisliti formulu koegzistencije DP-a s SDSS-om. Model primjenjen u slučaju HDSSB-a i SDSS-a, kada su Branimir Glavaš i Milorad Pupovac udruženo u Saboru održavali Plenkovićevu vladu, a da međusobno nisu bili u koaliciji, ne čini se adekvatnim u sadašnjoj, puno složenijoj, situaciji. Nije isključeno da je namjera manjinskih zastupnika ovako ranom potporom, Jandrokoviću, jer do konstituirajuće sjednice Sabora su možda još tri tjedna, upravo onemogućiti Vladu u kojoj bi glavni partneri bili HDZ i Domovinski pokret. Plenkovićevi saveznici s kojima smo razgovarali tvrde da Klub zastupnika nacionalnih manjina nije nastupio u koordinaciji s premijerom nego autonomno.




– Prvo što nam slijedi je konstituiranje Sabora i izbor predsjednika. Tu je jedini konkretan prijedlog bio HDZ-ov za Gordana Jandrokovića, uzimajući u obzir da su oni dobili najveću volju birača na ovim izborima. Dosad smo iz Kluba zastupnika nacionalnih manjina vrlo jasno komunicirali da ćemo biti jedinstveni unatoč svim medijskim napisima da će biti podjela u klubu. Ovim smo potvrdili da smo jedinstveni, rekao je izabrani bošnjački zastupnik Armin Hodžić, gostujući jučer na Hrvatskom radiju. Znači, DP je jedinstven i zastupnici nacionalnih manjina su jedinstveni. Intrigira, međutim, odlučnost manjina da se od samog početka uključe u proces formiranja većine.


To se ranije nije događalo nakon parlamentarnih izbora, a činilo se da neće ni ovaj put. »Kada izbori završe, mi nećemo biti ti koji će se prvi ponuditi. Pustit ćemo da prije toga razgovaraju oni koji trebaju razgovarati i imaju puno veću odgovornost za državu nego što je mi možemo imati. Ukoliko nas netko pozove da sudjelujemo u dijeljenju te odgovornosti, sagledat ćemo taj poziv i dobro razmisliti na koji način ćemo prihvati tu podjelu odgovornosti«, izjavio je predsjednik SDSS-a Pupovac 24. ožujka. Možda su doista novonastale okolnosti i izgledan ulazak u Vladu DP-a, natjerale zastupnike manjina da se odmah energično opredijele za HDZ. Doduše, druga strana nije niti bila zainteresirana za njihove usluge u Saboru. »Mi manjine nismo niti zvali. Manjine su bile i za ograničavanje slobode medija i Turudića, pa nismo očekivali s njima formirati većinu«, cinično je jučer na N1 televiziji komentirao član Predsjedništva SDP-a Ivan Račan.


Velikih sedam glasova


Ako, pak, HDZ ustraje na suradnji sa svih osam manjinskih zastupnika, a Domovinski pokret ne popusti u odnosu na SDSS, za Jandrokovićev bi izbor, a potom i za sastavljanje Plenkovićeve vlade, nedostajalo velikih sedam glasova. Obično se u javnosti kalkulira da bi ih HDZ pronašao u DP-u, u takozvanoj pragmatičnoj struji kojoj je biznis važniji nego ideologija.


No, eventualnim raskolom u Domovinskom pokretu, svi bi zastupnici koji bi se odvojili od Penave jednostavno bili osuđeni na ostanak u Saboru. Nitko od njih ne bi mogao prijeći na ministarsku ili dužnost predsjednika uprave nekog javnog poduzeća. Jer, Penava bi svakom takvom prebjegu odredio u Saboru zamjenika koji bi njemu bio lojalan, a to bi onda ugrozilo Plankovićevu vladu koja bi počivala na »žetončićima« iz Domovinskog pokreta.