Vitamini B1 i B6

Mali vodič kroz namirnice protiv nesanice i poremećaja spavanja

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Točan je stari bakin savjet da nikada ne treba ići u krevet punog želuca.

Svi možemo patiti od nesanice. Bilo da se radi o kroničnoj ili sezonskoj, zbog razdoblja stresa ili umora, nesanica može pogoditi svakoga u bilo koje vrijeme, čineći dane duljim i težim, a noći teško podnošljivim. Ponekad prođe sama od sebe, no ponekad se u nama aktivira mehanizam “straha od nemogućnosti spavanja” što dodatno pogoršava situaciju.


Točan je stari bakin savjet da nikada ne treba ići u krevet punog želuca. Previše jesti prije spavanja nikada nije dobro jer spora i napornija probava nego inače ometa san. Osim toga, postoje namirnice koje treba eliminirati poput rafiniranih ugljikohidrata jer sadrže šećere koji se teško probavljaju te hranu bogatu stimulirajućim tvarima poput kofeina i teina.


Postoje dva hormona koji potiču san, melatonin i serotonin. Prvi je hormon koji regulira ritam spavanja i budnosti, drugi je neurotransmiter koji djeluje kao prirodni sedativ, sposoban potaknuti opuštanje tijela i dobro raspoloženje.


Preferiranje namirnicama koje ne ometaju proizvodnju ova dva hormona, pa čak i potiču njihovo lučenje, prvi je korak u borbi protiv nesanice. Konkretno, postoje namirnice koje prirodno sadrže triptofan, aminokiselinu prekursora serotonina, i hrana koja potiče njegovu dostupnost.


Nadalje, vitamini B1 i B6 sudjeluju u hormonskoj sintezi, dok su minerali poput kalija i magnezija povezani s nedostatkom sna. Magnezij posebno troši naše tijelo u situacijama tjeskobe i stresa i stoga se također mora vratiti hranom. Također prenosi energiju izgubljenu tijekom svakodnevnih aktivnosti.


I jednostavni i složeni ugljikohidrati u tjestenini, voću, medu ili pekmezu sadrže triptofan, aminokiselinu prekursora serotonina. Poželjno je, osobito navečer, odabrati tjesteninu od integralnog brašna zbog visoke probavljivosti. Dakle, prijeđite na tjesteninu, a posebno na rižu, po mogućnosti integralnu.


Mliječni proizvodi, posebno mlijeko, jogurt i svježi sir također su dobar izvor triptofana. Dakle, šalica toplog mlijeka, prije spavanja, pomaže u opuštanju zahvaljujući kalciju koji umirujuće djeluje na naš živčani sustav. Nadalje, sojino mlijeko, tofu i leća su izvor triptofana. Ostale namirnice koje ga sadrže su ribe poput inćuna, bakalara i tune ili sušeno voće, posebice orasi čija je jezgra također bogata mineralima te šparoge.


Među namirnicama koje su dobre protiv nesanice spadaju i one bogate magnezijem. Sjemenke bundeve i sjemenke sezama vrlo su bogate magnezijem, kao i razne vrste suhog voća, ribe i lisnatog povrća. Banane također sadrže visok postotak magnezija i kalija, minerala koji su vrlo korisni za istezanje i opuštanje mišića, a bogate su vitaminom B6 i triptofanom, stoga su posebno pogodne za bolje spavanje.


Neke namirnice, poput crvenog grožđa i zobi, potiču proizvodnju melatonina. Ovu tvar liječnici propisuju onima koji imaju problema s ciklusom spavanja ili moraju putovati kroz različite vremenske zone da bi se vratili na spavanje. Trešnje su njime vrlo bogate.


Salata, posebice zelena, osim što pročišćava (zahvaljujući velikoj prisutnosti vode i mineralnih soli) savršena je navečer jer sadrži laktucin, tvar snažnog sedativnog svojstva, i triptofan. Zahvaljujući dobrom sadržaju kalija, broma i vitamina B, marelica je izvrsna za nervozu i nesanicu, čak i ona sušena.


Na kraju, treba imati na umu da topli biljni čaj, nakon večere, na bazi kamilice, matičnjaka, limete i sljeza, prirodno izaziva san.