Shopping

Važne stvari na koje biste trebali obratiti pažnju kada kupujete novu odjeću

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Ima li bolje terapije od shoppinga?

Mnogi od nas kada im je težak dan, pronalaze izvor dobrog raspoloženja u razgledavanju izloga i isprobavanju odjeće. No, ponekad se dogodi da nas ponesu šareni komadi i lijepa riječ prodavačice pa kupimo nešto što nam uopće ne pristaje, a i slabo se uklapa u naš stil.


Koliko je jednostavno isprobati odjeću, još je lakše omamiti se pri pogledu na novu kolekciju u prodajnom mjestu. Impulsna kupnja i naknadno (neizbježno) kajanje, stvari su s kojima se gotovo svaki kupac susreo u određenom trenutku tijekom svojih shopping poduhvata. No, obraćanje pažnje na određene detalje i svjesnost svojih standarda jedini je način na koji ćete moći izaći iz trgovine što sretniji.


Kvaliteta tkanine


Najvažniji čimbenik u tom pogledu bio bi provjera što sve piše na naljepnici. Prirodne tkanine uvijek traju dulje od miješanih sintetičkih. Vjerujte dodiru ruku i držite materijal da biste shvatili je li tanak, hrapav i lomljiv ili postojan, gladak ili mekan. Obavezno nastavite s ovim posljednjim.


Uzmite u obzir svoj ciklus pranja, osobni stil i rotaciju odjeće dok donosite odluke. Tada to možete primijeniti za sljedeću kupnju.


Ne vjerujte uvijek veličini na etiketi


Što se tiče kupovine, ono što vidite nije uvijek ono što dobijete. Umjesto da se na  standardnu veličinu, većina brendova danas je stvorila svoj zasebni sustav kreiranja, što standardne veličine odjeće čini lažnima. Većina tvrtki usvojila je “dimenzije ispraznosti”, koncept koji uključuje dodjeljivanje manjih veličina odjeći kako bi se žene osjećale bolje. Dakle, pripazite na to kako stvari stoje, umjesto da slijepo vjerujete brojevima na etiketi, piše Style Craze.


Doba godine


Neki su proizvodi jeftiniji tijekom određenog dana ili mjeseca u odnosu na druga doba godine. Najčešća je rasprodaja na kraju svake sezone i godine. Prema istraživanju, 26. prosinca početak je idealnog prodajnog tjedna u godini za odjeću. Tijekom ostalih sezona, najbolje vrijeme za kupovinu je četvrtak navečer, uglavnom šest tjedana nakon što odjeća stigne na prodajno mjesto.


FOTO/Pexels

FOTO/Pexels


Matematika


Najčešće jeftina odjeća dugoročno ne ostaje pristupačna. Loše proizvedena odjeća brže se troši i stoga skuplja dodatne račune za troškove popravka. Ključno je potrošiti više na nekoliko visokokvalitetnih predmeta, umjesto da trošite novac na kamion jeftinih proizvoda.


Unesite: Matematika! Upotrijebite jednadžbu “cijena po trošenju” da biste lakše odlučili što kupiti. Uključuje dodavanje cijene odjeće i troškova održavanja te dijeljenje dobivene svote s brojem puta kada ćete je nositi. Ova će jednadžba revolucionirati način na koji kupujete!


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Test svestranosti


Prije nego što krenete prema blagajni, postavite si nekoliko pitanja:


Može li se komad nositi više puta u kombinaciji s različitim dijelovima garderobe?


Uklapa li se u moju trenutnu garderobu?


Hoće li to funkcionirati samo jednu sezonu ili to mogu nositi i u drugoj sezoni?


Važno je napomenuti da svaki predmet koji dodate u svoju kolekciju mora biti dovoljno svestran da se nosi drugačije, dodajući šarm vašem svakodnevnom izgledu.


Jedinstvenost vaše kupnje


Prije nego što mjesečnu plaću potrošite na malu crnu haljinu, zapitajte se isplati li se doista. Ne biste željeli napustiti trgovinu samo da biste pronašli deset drugih koji nose istu stvar! Kada gradite ormar, bitno je shvatiti što je jedinstveno i pomoći će vam da na najbolji mogući način izrazite svoj individualizam. Beskorisno je trošiti novac na nešto što se svugdje masovno proizvodi i plasira se putem trendi trgovina.