Bez rupčića

Luk: Savjeti i trikovi kako ga oguliti i narezati bez plakanja

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Izvrstan je za pripremu brojnih jela, no nije ga uvijek lako nasjeckati

Luk je izvrstan, pogodan za pripremu ukusnih juha i ukusnih priloga, ali sa sobom nosi nedostatak koji nije uvijek lako premostiti.


Kad ga ogulimo i narežemo, počnu suziti oči. Evo nekoliko korisnih savjeta za guljenje luka bez plakanja:


1) Zapamtite da luk držite što dalje od lica i da ne trljate oči prstima nakon što dodirnete povrće. Ako inače nosite naočale, mogle bi biti korisno utočište za oči.


2) Nemojte početi rezati luk prije nego što ga ogulite. Ponekad nožem sklonimo gornji ili donji dio luka, kako bismo lakše uklonili ljusku. Na taj način, međutim, otpuštanje tvari koje iritiraju oči počinje odmah. Pokušajte oguliti luk prstima, bez upotrebe noža i bez prejakog pritiskanja pulpe.


3) Kada ste potpuno uklonili koru, odmah je bacite u kantu za smeće ili u komposter. Na taj ćete način eliminirati jedan od mogućih izvora smetnji iz svog radnog plana.


4) Isperite luk pod hladnom vodom ili ga uronite u zdjelu s hladnom vodom. Podijelite ga na pola. Ponovo isperite prvu polovicu koju treba narezati, tako da voda može doći i do unutrašnjosti luka. Drugu polovicu ostavite dalje od radne površine, po mogućnosti s unutarnjom stranom prema dolje.


5) Narežite i nasjeckajte prvu polovicu luka. Ako je potrebno, ponovno isperite ostatak pod hladnom vodom. Nasjeckani luk odmah premjestite u lonac ili tavu dalje od radnog mjesta i pokrijte poklopcem.


6) Nastavite s drugom polovicom luka. Isperite ga hladnom vodom. Premjestite ga na dasku za rezanje, narežite ili nasjeckajte, po potrebi ponovno isperite. Možete osjetiti lagano “štipanje”, ali vam oči neće suziti.


7) Preostali dio već narezanog luka prebacite u lonac za kuhanje. Nastavite s pripremom jela. Kad kuhate, koristite poklopac i uvijek pokušajte ne približiti lice loncima ili tavama s lukom kako biste izbjegli suze.