Novo istraživanje

Koristite li svoj prečesto pametni telefon pred djecom? I to može negativno utjecati na njihov razvoj

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Rezultati istraživanja govore sami za sebe

Često korištenje pametnog telefona pred djecom moglo bi negativno utjecati na razvoj njihove emocionalne inteligencije, pokazalo je istraživanje koje je provela profesorica Robin Nabi sa Sveučilišta u Kaliforniji.


Emocionalna inteligencija odnosi se na sposobnost razumijevanja i upravljanja vlastitim emocijama i emocijama drugih.


Kad su roditelji usredotočeni na zaslone svojih uređaja, djeca mogu osjetiti nedostatak pažnje i bliskosti.


To bi moglo spriječiti razvoj njihovih emocionalnih vještina, a ova vrsta inteligencije ključna je za odnose i opću dobrobit.


Drugo istraživanje pokazalo je da ljudi s višom emocionalnom inteligencijom imaju više ispunjenih odnosa i uspjeha na poslu.


U istraživanje je profesorica Nabi uključila 400 roditelja s djecom od 5 do 12 godina. U nizu procjena, roditelji su mjerili razinu emocionalne svijesti svoje djece, njihovu sposobnost kontrole i njihov stupanj brige za druge.


Među pitanjima postavljenim u upitniku koji je podijeljen obiteljima, također je postavljeno pitanje koji se mediji obično koriste u kući i koliko često su uključeni u druge aktivnosti poput čitanja, slušanja glazbe i igranja igrica.


Česta roditeljska uporaba pametnog telefona bila je jedina varijabla povezana s nižom emocionalnom inteligencijom kod djece.


Bez obzira na sadržaj koji su gledali, djeca su roditeljski nedostatak reakcije protumačila kao nezainteresiranost.


Važno je uključiti svoju djecu, voditi dijalog s njima


Nabi je predložila roditeljima da budu svjesniji korištenja telefona pred svojom djecom, jer djeca cijene ono čemu obraćaju pozornost.


Stručnjakinja je stoga savjetovala da pronađu ravnotežu u korištenju pametnih telefona.


Iako ti uređaji imaju prednosti poput povezivanja i učenja, važno je postaviti jasna pravila.


Na primjer, izbjegavajte korištenje tijekom obroka i uključite djecu u odabir sadržaja za gledanje, promičući tako dijalog i dijeljenje.


“Pametni telefoni su alati za koje još nemamo velikih pravila, oni mogu činiti prekrasne stvari, primjerice pomoći nam da se opustimo, povežemo s drugim ljudima i omogućuju nam učenje i iskustvo novih stvari. Ali mogu biti i problematični, ovisno o tome kako ih koristimo,” istaknula je profesorica Nabi.