Učenje i njega

Koncentracija vam nije jača strana? Uz ove savjete i trikove lakše ćete se usredotočiti

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

U pokušaju da vratite koncentraciju, ne ponavljajte si da se ne možete usredotočiti.

Dobra sposobnost koncentracije omogućuje nam da usredotočimo svoju pozornost na aktivnosti koje provodimo, bilo da se bavimo sportom, učenjem ili radom, i da ih pravilno izvodimo u kratkom vremenu, bez pogrešaka i s maksimalnim rezultatima.


Svakodnevni problemi i brige, fizički i psihički umor, mogu ugroziti našu sposobnost koncentracije.



U pokušaju da vratite koncentraciju ne ponavljajte sebi bilo naglas ili mentalno da se ne možete usredotočiti. Reći sebi da niste fokusirani i da to ne možete postići, znači uspostaviti strategije koje mogu samo bojkotirati vaše najbolje namjere.


Ako ste negativni, riskirate da programirate svoj um prema nedostatku pažnje i koncentracije. Zato budite pozitivni i podsjetite se da ste savršeno sposobni koncentrirati se.


Foto: iStock

Fizički i psihički umor mogu ugroziti sposobnost koncentracije, Foto: iStock


 


Popis briga


Važno je i otkloniti probleme jer koncentraciju koče upravo problemi povezani sa svakodnevnim životom.


Kako bi se stimulirala ta sposobnost, dobro je pokušati uvjeriti sebe kako sadašnji trenutak nije prava prilika da ih se riješi.


U tom se trenutku potrebno koncentrirati na aktivnost koja je u tijeku, ne razmišljajući o problemima za koje ćemo kasnije moći pronaći rješenje, nakon što završimo svoj posao.



Ne samo problemi koje treba riješiti, već i niz manje ili više ozbiljnih ili banalnih problema može nam ometati koncentraciju. D
a biste je potaknuli i pronašli u kratkom vremenu, možete se odvojiti na nekoliko minuta od aktivnosti u tijeku i sastaviti popis svega što vas brine. To će biti oslobađajuće za um koji će se osjećati spremnim usredotočiti se.


Dok pročitate popis, neke od nedoumica vjerojatno će već nestati.


Foto: iStock

Sastavljanje popisa može biti poput katarze, Foto: iStock


Vježbe izračuna


Posebice je važno biti usredotočen tijekom vožnje jer gubitak koncentracije dok ste za volanom može izazvati neugodne događaje, uključujući i neočekivane nesreće.


Dobro je ne pretjerano lutati svojim mislima i pokušati potaknuti koncentraciju jednostavnim vježbama izračuna.


Brojenje već prijeđenih kilometara, koliku udaljenost još moramo prijeći ili vremena putovanja, povremeno i naglas, vježba je koja pomaže u poticanju i održavanju koncentracije tijekom vožnje.


Znate li što je koncentracija na svijeći?


Predstavlja tehniku joge koja pripada vježbama pročišćavanja. Posebno je korisna za one koji studiraju kako bi se potaknula koncentracija i poboljšala sposobnost da se usredotoče na svoj rad.


Vježba se sastoji u fiksiranju plamena svijeće na nekoliko minuta, pokušavajući ne trepnuti. Na kraju prakse, zatvorite oči i opustite se. Koncentracija na svijeći oslobađa um od tjeskobe i briga i pogodna je za one koji pate od nesanice ili nervoze.


Foto: iStock

 Joga za opuštanje i koncentraciju, Foto: iStock


Tajmer odbrojavanja


Koncentraciju možete povratiti i takozvanim tajmerom odbrojavanja. Pokušajte započinjući obrnutim odbrojavanjem, primjerice počevši od 10 do 0, kao u igri skrivača.


Vrijedno je sredstvo za poticanje koncentracije koje se može primijeniti u vježbama opuštanja koje se temelje na dubokom disanju, a koje se mogu vježbati dok ležite ili sjedite.


Dodijelite broj svakom dahu (udahu i izdisaju) na koje se treba usredotočiti numerirajući ih jedan po jedan u odbrojavanju. Nadalje, koncentraciju možete potaknuti i pokušajem treniranja vizualnog pamćenja.


Riječ je o promatranju slike bogate detaljima i nepoznate našim očima na nekoliko minuta.


Nakon toga slika se mora okrenuti naopačke i treba pokušati reproducirati što je više moguće sadržane figure na njoj, bilo crtežom ili pisanim popisom koje ćete izgovarati naglas ili mentalno.


Vježbe opuštanja koje se temelje na dubokom disanju, Foto: iStock


Ginseng i guarana za poboljšanje koncentracije



Iz biljne medicine dolazi nam prirodni lijek pogodan za poticanje koncentracije.


To je ginseng, biljka koja se tradicionalno koristi u prirodnoj kineskoj medicini kako bi pomogla pamćenju i poboljšala koncentraciju i pažnju. Korijen se rabi u ljekovite svrhe.


Djeluje prije svega kao adaptogen (smanjuje utjecaj stresa na organizam) te je izvanredno sredstvo za jačanje, posebice starijih i iscrpljenih osoba. Snižava razinu šećera u krvi.


Dokazano je i da poboljšava kognitivne funkcije. Djeluje i na imunitet te cirkulaciju.


Foto: iStock

 Korijen ginsenga se rabi u ljekovite svrhe, Foto: iStock


Još jedan prirodni dodatak koji se smatra korisnim za poticanje koncentracije je guarana. Ekstrakti guarane dobivaju se iz sjemenki u plodovima biljke koja nosi ime Paullinia capuana.


Guarana se također preporučuje za bolje rješavanje mentalnog umora i osjećaja iscrpljenosti koji se mogu javiti tijekom promjene godišnjeg doba. Kao snažan stimulans i izvor energije osvojila je svijet i danas se može naći u sirupima, ekstraktima, destilatima, čajevima, prahu, tabletama i kapsulama.


Koristi i za mršavljenje.