Previše ili premalo, pitanje je sad

Koliko često treba raditi piling kože za najbolji učinak

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Za lice koje sjaji

Taj divan sjaj kože nakon pilinga gotovo stvara ovisnost. Možda ste nanijeli masku punu enzima, AHA serum koji se ne ispire prije spavanja ili upotrijebili blagi piling s mikroeksfolijacijom koji je uklonio svu tu mrtvu kožu. Glatka, prekrasna koža koju otkriva bilo što od navedenog mogla bi vas potaknuti da ponovno ponovite postupak – ali koliko često biste trebali raditi piling lica?


Definitivno je moguće napraviti previše pilinga, što može dovesti do iritacije i potpuno suprotnog učinka od onoga kojeg želite. I, naravno, piling možete raditi prerijetko. Donosimo savjete tome kako pronaći idealnu sredinu.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Ana Maria (@skinjoyedbyana)



Bitan je tip kože


Rutinski piling lica pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože koje se zadržavaju na površini kože. Kako starimo, stopa promjene stanica kože u našem tijelu počinje usporavati. Korištenje proizvoda za piling pomaže ubrzati proces obnove. Idealna učestalost pilinga ovisi o vašem tipu kože i proizvodu koji koristite. Oni s osjetljivom ili suhom kožom mogu imati koristi od nježnog pilinga jednom ili dva puta tjedno, dok oni s normalnom, mješovitom ili masnom kožom mogu imati koristi od nježnog pilinga dva do tri puta tjedno.


Ako ste novi u pilingu, počnite polako, jednom ili dva puta tjedno, a zatim s vremenom povećajte učestalost na jedan do tri puta tjedno. Također biste trebali obratiti pozornost na preporuke na etiketi proizvoda, budući da su neki proizvodi za piling sigurni za svakodnevnu upotrebu, dok su drugi više koncentrirani i zahtijevaju rjeđu upotrebu.



Dvije kategorije pilinga


Ako još uvijek pokušavate otkriti idealnu učestalost, možete potražiti neke znakove koji će pokazati radite li piling previše ili nedovoljno. Prekomjerni piling skida previše površine kože i može ugroziti funkciju barijere vaše kože. Kada vaša koža počne biti osjetljiva, suha ili crvena, to obično znači da ste pretjerali s pilingom. Suprotno tome, nedovoljno čest piling može dovesti do sloja suhe i ljuskave kože što u konačnici smanjuje sjaj. Pojava finih linija i bora također se može pogoršati, osobito ako je vaša koža također suha.


Postoje dvije kategorije proizvoda za piling: grubi mehanički i kemijski. Također možete pronaći hibridne proizvode koji kombiniraju to dvoje. Grubi mehanički pilinzi uklanjaju mrtve stanice kože mehaničkim djelovanjem. Radi se o raznim prahovima i granulama, a također se često koriste i spužvice i uređaji za dermoabraziju.


Kemijski oblik pilinga koristi kemijsko sredstvo za topljenje mrtvih stanica kože. To uključuje alfa hidroksi kiseline (AHA), beta hidroksi kiseline (BHA) i botaničke enzime. Ovu vrstu pilinga pronaći ćete u raznim oblicima, uključujući blazinice, serume, tretmane koji se ispiru i maske. Oni također dolaze u različitim jačinama, pa odaberite onaj koji najviše odgovara vašem tipu kože.