Jutarnji rituali

Kako si svakodnevno organizirati buđenje u 5 ujutro i osjećati se odmorno

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Najvjerojatnije ste pročitali studije u kojima se kaže da su oni ljudi koji se probude u 5 sati uspješniji.

Možda ste čak postavili cilj prilagoditi vrijeme buđenja, sigurni da su vam potrebni dodatni sat ili dva na početku dana. Ali odluka o ranom buđenju i samo buđenje, dvije su različite stvari. Ako želite isprobati teoriju da je rani početak ključ uspjeha, evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da započnete.


Kad se probudite nakon 10,  tada su svi već budni, kuća je zauzeta i preostalo je samo jesti, tuširati se i obavljati kućanske poslove. Do podneva znate da je ostalo vrlo malo vremena i svaki put kad se kasno probudite, umorni ste i možete samo razmišljati o gledanju filma, izležavanju na krevetu i odlasku na spavanje.


Onog trenutka kada odlučite da nešto ne možete učiniti, tada nećete jer isključujete svoj mozak. Jednostavno je. Morate to željeti.


Faktori zbog kojih pravilo od 5 sekundi funkcionira umjesto vas.


Buđenje je odlučnost od 50 %, priprema od 30 %, izvršenje od 10 %, a ostalih 10 % ima veze s vašim zdravljem, mentalnim stanjem i drugim čimbenicima koji mogu utjecati na to, a nad kojima nemate moći. Ali ono nad čime imate moć jest ono na što možete utjecati, popravljati i mijenjati, piše Ilham Usman.


Isplanirajte dan prethodne noći


Uvijek zapišite bilješke i zalijepite pored svog kreveta. Ako to zapišete, govorite svom mozgu da je to važno i on će to pamtiti kad se probudite. Čak i ako zaboravite, ta podebljana boja zurit će u vas tijekom cijelog dana.


Organizirajte svoje radno mjesto


Kreativnost mnogih u današnje vrijeme je usmjerena na krevet. Tu se radi gotovo sve. Od spavanja do jela, maštanja do čitanja, učenja, pisanja mailova… Dakle, organizirajte stvari oko sebe jer to rasterećuje glavu. Osim toga, imat ćete manje stvari ujutro pa će većina izgovora nestati. Organiziranje, također daje osjećaj kontrole i radosti.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Strast


Ako vam se nešto ne sviđa, ne biste to trebali raditi. I ona unutarnja bitka s kojom se suočavate svako jutro, samo će vaša strast pobijediti. Važno je početi polako. Prvo meditacija, osobna njega, piće i hrana, čitanje, a tek onda rad jer do tada ste već potpuno budni i mozak radi bolje kako biste mogli početi sa svojim obvezama i misaonim radom. Dakle, ako se želite rano probuditi, stavite na prvo mjesto svoju strast; kuhanje, vježbanje, šetnju, jogu itd.


Pijte vodu


Ovo bi vam se moglo činiti čudno. Svaki put kad uzmete vodu prije spavanja ili kad se probudite, ta hidratacija daje energiju i osjećat ćete sjajno. Osim što voda za piće budi vaš mozak, vaš metabolizam, cirkulaciju itd. Uvijek kraj sebe imajte čašu vode.


Nikad ne odgađajte


Radije postavite alarm na 10 minuta zakašnjenja ili čak 30 minuta kasnije nego da pritisnete gumb za odgodu. Iako ubijate produktivnost, pritiskanje gumba za odgodu također šteti vašem zdravlju.


Svatko ima ciklus spavanja i kad od 6-7-8 sati završi uz vašu budilicu, pritisnete li gumb za odgodu pokušavajući dobiti taj dodatni san, vaše će tijelo pokrenuti još jedan ciklus spavanja, a kad i to bude poremećeno, zabrlja svojim mozgom. Što će utjecati na vas mentalno, fizički i emocionalno? Stoga, što god radili, nemojte drijemati.